آخرین خبر » ارسنجان » پیشخوان » سلامت
کد خبر : 4736
جمعه - 9 مرداد 1399 - 13:00

مبارزه با کرونا در ارسنجان؛ بدون ونتیلاتور

دکتر شهرياري رئيس بيمارستان حضرت وليعصر(عج) ارسنجان، از وجود تعداد 10 تخت مراقبت ويژه، بدون دستگاه ونتيلاتور در آن مرکز درمانی خبر داد.

 

به گزارش سفیرمردم، دکتر اسماعيل اسکندري رئيس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ضمن تشکر از خبرنگاران شهرستان جايگاه رسانه را در عملکرد و رفتار جامعه بسيار مهم و اثرگذار دانست و اظهار داشت: رسانه ها با اثرگذاري بر فرهنگ جامعه و همچنين ارايه آموزش و ارتقاع سواد سلامت با کمک و همراهي با مجموعه بهداشت و درمان، مردم نقش تعيين کننده اي در حفظ سلامت جامعه دارند و از طرف ديگر رسانه مي تواند با تنوير افکار عمومي ميتواند حاشيه هاي احتمالي برخي بحران ها مثل بحران کرونا را مديريت نمايد.

دکتر اسکندري در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد مدت زمان موج دوم بحران کرونا گفت: در مبارزه با بيماري کوويد19 نمي شود جزيره اي عمل کرد، چرا که سلامت هر فرد متاثر از رفتار ديگران است. رفتارهاي مردم يک شهرستان علاوه بر همشهريان ميتواند بر سلامت مردم شهرستان هاي همجوار نيز اثرگذار باشد. در بحران موجود راه نجات يافتن از دام اين ويروس رعايت نکات بهداشتي توسط تمام مردم است. با توجه به نزديک شدن به ماه محرم، پس از آن بازگشايي مدارس و ورود به فصل پاييز و احتمالا شيوع ويروس آنفولانزا رفتار ويروس کرونا قابل پيش بيني نيست و اما اين موج با افت و خيزهايي خود را به پاييز هم خواهد رساند.

 

دکتر محمد دوله رئيس مرکز بهداشت ارسنجان، رسانه را بازوي توانمند شبکه بهداشت و درمان دانست و گفت: همراهي رسانه ها و خبرنگاران شهرستان با تيم مقابله با کرونا مشهود و اثرگذار است. شبکه بهداشت به تنهايي نمي تواند از پس همه مشکلات بر آيد و اين رسانه‌ها هستند که در بحث اطلاع‌رساني و آموزش مي توانند پشتيبان و همراه خوبي براي ما باشند.

وی در ادامه گفت: هر چند اين روزها شرايط اورژانس مربوط به ويروس کرونا است اما در حوزه بهداشت با معضلات مزمني چون اعتياد، طلاق و خودکشي هم روبه‌رو هستيم و معتقديم رسانه در ارتقاء فرهنگ عمومي مردم و آگاه سازي جامعه و کاهش اين معضلات مزمن نقش اثرگذاري دارند.

دکتر دوله در پاسخ به سوال خبرنگاران در زمينه پيشگيري هاي انجام گرفته در مقابله با کرونا گفت: از طريق مسئولين خانه هاي بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت روستايي و همکاري شوراها و دهياران، در تمام روستاها آمار جشن‌هاي عروسي در شرف برگزاري را استخراج و با توضيح شرايط و مخاطرات موجود موفق شديم تعداد زيادي از جشن ها را به تعويق بيندازيم. کمپين آموزش چهره به چهره در نقاط مختلف شهر تأثير بسزايي در آگاه سازي عمومي در پي داشت. با همکاري فرمانداري، بخشداري، دادگستري و پليس اطلاعات موفق شديم خانواده ها را براي خلاصه نمودن مراسم ترحيم و عزاداري متقاعد نماييم. که هر يک از اين اقدامات تاثير قابل توجهي در مبارزه با شيوع اين بيماري داشته است.

دکتر شهرياري رئيس بيمارستان حضرت وليعصر(عج)، حوزه درمان را يک حوزه ي پوياي 24 ساعته خواند که در هيچ روز و ساعتي تعطيلي ندارد. وي با اشاره به نقش اثر‌گذار شبکه بهداشت در پيشگيري از شيوع بيماري گفت: هر چقدر حوزه بهداشت موفق تر عمل کند فشار کمتري بر بخش درمان تحميل خواهد شد و هر اندازه رسانه‌ها با آگاه سازي، سواد سلامت جامعه را ارتقا بخشند، فشار کمتري متوجه حوزه بهداشت و درمان خواهد شد.

وی ضمن تقاضاي همراهي و هماهنگي رسانه در اطلاع رساني به هنگام و صحيح براي عبور موفقيت آميز از بحران کرونا، گريزي هم به اقدامات چند ماه اخير بيمارستان زد و گفت: با مساعدت دکتر اسکندري و دکتر کاووسي در ماه هاي اخير تحولات قابل توجهي در بخش درمان و بيمارستان رقم خورده است. در زمينه حضور متخصصين در ايام مختلف هفته پزشکان متخصص در زمينه هاي مختلف طبق برنامه مشخص به ارائه خدمت به مردم مي پردازند. با توجه به بحران موجود در تمام ايام ماه متخصص داخلي و اطفال داريم. با همراهي خيرين تعداد قابل توجهي کپسول اکسيژن، دستگاه ها و تجهيزات زيادي براي بخش هاي مختلف از جمله آزمايشگاه خريداري شده است و بهسازي هايي لازم در برخي بخش ها صورت پذيرفته است.

دکتر شهرياري در پاسخ به سوال خبرنگاران در زمينه ميزان آمادگي بيمارستان جهت پذيرش بيماران کرونايي گفت: تعداد10 تخت مراقبت ويژه را به اين مسئله اختصاص داده ايم تا در صورت نياز بتوانيم جهت بستري بيماران کرونايي از آن استفاده کنيم. البته ما در بيمارستان دستگاه ونتيلاتور نداريم و اگر بيماري با حمله هاي شديد تنفسي به بيمارستان مراجعه کند، مجبوريم بيمار را به مراکز ديگر اعزام نماييم که از همين جا از خيرين بزرگوار شهرستان تقاضا دارم در زمينه تهيه دستگاه ونتيلاتور هم مثل ساير موارد يار و همراه ما باشند.

در پايان جلسه، مديران حوزه بهداشت و درمان شهرستان به برخي مطالبات مردم که توسط خبرنگاران در جلسه مطرح شده بود پاسخ داده و توضيحات لازم را زمينه‌هاي مرتبط با بهداشت و درمان ارائه نمودند.