رفتن به بالا
  • سه شنبه - 11 دی 1397 - 08:26
  • کد خبر : ۲۷۷۳
  • چاپ خبر : متکلم وحده و جمع مذکر ساکت
حاشیه نگاری سفیرمردم از جلسه هم اندیشی شهرستان ارسنجان:

متکلم وحده و جمع مذکر ساکت

حسن احمدی| جلسه هم اندیشی پیرامون مشکلات و مسائل شهرستان، با دعوت بیش از 400 نفر از مسئولین و نخبگان ارسنجانی برگزار شد. با توجه به اسم این جلسه میتوان نتیجه گرفت که هدف از آن هم اندیشی پیرامون مشکلات و ارائه راهکارها باشد اما این چنین نشد و بیشتر به سخنرانی شباهت داشت تا جلسه ای برای شنیدن حرف همدیگر. با این وجود دو تن از مهمانان این جلسه خارج از برنامه اجازه صحبت کردن پیدا کردند ولی روند برنامه یکطرفه بود و نتوانست هدف خود را اجرایی کند. همچنین حضور کم رنگ بانوان در جلسه نیز علامت سوال دیگری بود که به چشم می خورد در حالی که شهرستان از وجود تعداد زیادی از بانوان در رشته ها و تخصص های مختلف برخوردار است که صاحبنظرند.
در کنار معایب برگزاری این جلسه محاسنی نیز وجود داشت که سعی شده در کنار گزارش مشروح این جلسه به آنها جداگانه پرداخته شود

مشاکل ثلاثه عام البقای عمومی

در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم احمدی امام جمعه شهر ارسنجان از مشکلات شهرستان ارسنجان گفت که مشروح آن را در ادامه میخوانید:
بنده به عنوان امام جمعه ارسنجان ۲۵ سال است که در خدمت مردم هستم. اگر بیشتر از همه با مشکلات آشنا نباشم کمتر هم نیستم. اگر بیشتر از همه دنبال حل آن نبوده باشم کمترهم نبودم. اما یک سری مشکلات، ام المشاکل هستند که به تعبیر مشاکل ثلاثه عام البقای عمومی – بیکاری، گرانی و خشکسالی- گریبان گیر همه است که حل آنها به دست مردم و مسئولین و خدا است. اما اگر مشکلی را طرح می کنیم به این معنا نیست که نظام خدمتی نداشته است. بزرگترین آن استقلال است.
در طول این مدت نماینده محترم و مسئولین تلاش خود را برای رفع مشکلات انجام دادند اما بعضی از مشکلات همچنان پابرجا است و توقع این است که مسئولین بیشتر و بهتر در صدد رفع مشکلات باشند زیرا مردم زیبنده بهترین خدمت هستند.
مردم خوبی که با وجود همه مشکلات در عین حال آرام هستند و معضل اجتماعی به پا نمی‌کند و حفظ نظام را اولویت خود قرار داده و نمی گذارند دشمن به وسیله مشکلات از آن ها سواستفاده کند.
با وجود تلاش های زیاد آقای نماینده ولی مشکل راه پابرجاست. اگر قرار باشد ۱۰ کیلومتر راه ۱۵ سال طول بکشد سرنوشت بقیه راه واویلاست. دومین پیمانکار این پروژه عوض شد با کلی بدهکاری و اشکال فنی. بنده متخصص نیستم اما میتوان فهمید عرض جاده کم است و مسیر شانه ندارد. آنچه که ما از راه اندازی این جاده به دنبال آن بودیم کاهش تصادفات بود که با این اشکالات فکر نکنم به آن دست یابیم.
با وجود خشکسالی و بیکاری یکی از راه های برون رفت از این مشکلات وجود همین جاده است که اگر این جاده را بتوانیم به مقصد برسانیم در توسعه شهرستان بسیار موثر خواهد بود.
بحث بعدی بیمارستان است که در اینجا نیز با معضل پیمانکار مواجه هستیم سوال اساسی اینست که چرا ادارات دولتی و وزارتخانه ها قبل از واگذاری پروژه به پیمانکار اعتبارسنجی نمی‌کنند که آیا میتواند یک پروژه را به پایان برساند یا نه؟ حال باید خلع ید انجام گیرد و خود این قضیه تعطیلی پروژه را به همراه خواهد داشت و بعد از آن موضوع بودجه و مسائل جانبی دیگر. اما حال فرض کنید بیمارستان تکمیل شد. راه دسترسی به بیمارستان خود مشکل دیگریست و چند برابر بیمارستان باید هزینه شود تا به بیمارستان راهی کشیده شود.
بحث دیگر صنعتی شدن شهرستان است که باید بخش خصوصی بومی وارد شهرستان شود. برای اشتغال زایی اگر باورمان این باشد که دولت در این قضیه ورود می‌کند این دیگر وجود ندارد.
برای راه اندازی کارخانه به عنوان مثال کارخانه آرد، با سرمایه گذاری بخش خصوصی همین شهرستان با پشتکار، دلسوزی و مدیریت با همه مشکلاتی که وجود داشت به نتیجه رسید که فواید زیادی برای شهرستان دارد. حال نیز میتوان در کنار آن کارخانه های بیسکویت سازی، ماکارونی و صنایع دیگری با ورود بخش خصوصی راه اندازی شود که یکسری از مشکلات اشتغال حل خواهد شد.
در دولت آقای احمدی‌نژاد یک نیروگاه دو هزار مگاواتی در شمال فارس مصوب شد و بعد از تلاش های زیاد مکان آن در ارسنجان تعیین شد. در زمانی با بخش خصوصی صحبت شد و آب و برق به آن مکان انتقال داده شد و 100 هکتار در اختیار آن قرار گرفت. متاسفانه در دوران تحریم قبلی بهانه کرد و گفت نمی توانم انجام دهم و بعد از برجام و رفع تحریم نیامد و الان نیز به بهانه تحریم و چند برابر شدن قیمت باز نخواهد آمد. اگر خلع ید صورت گیرد سرمایه گذاری وجود دارد که در زمینه برق حضور پیدا کند، زیرا برق چیزی نیست که فاسد شود و مورد نیاز همگان است. همچنین این مکان از نظر پدافند غیرعامل بهترین مکان است و زیرساختهای آن فراهم است.
در پایان این قول را می دهم هر اقدامی که در جهت رفع مشکلات شهرستان صورت گیرد بنده به عنوان نمایندگی از این مردم در خدمت شما بزرگواران خواهم بود.

مقایسه سال 91 با 97

در ادامه برومندی با ارائه گزارشی از عملکرد خود طی هفت سال گذشته اینگونه دفاع کرد:
در این سالهایی که خدمتگزار شما بودم و وارد سال هفتم نمایندگی در دوره دوم شدم اقدامات بسیار خوبی را برای شهرستان ارسنجان پیگیری کردم. اقداماتی که انجام شده حاصل تلاش همه مسئولین بوده است. ما به عنوان مسئول وسیله هستیم. این خدمات نظام جمهوری اسلامی است و به پای یک فرد نوشته نمی شود.
اما من می خواهم بگویم در سال ۱۳۹۱ که به عنوان نماینده انتخاب شدم یک یادآوری داشته باشم در سال ۱۳۹۱ وارد تحریم های جدیدی شدیم که سقف فروش نفت به یک میلیون بشکه نفت رسید و حتی در مقطعی قیمت نفت تا 25 دلار نیز کاهش پیدا کرد.
همانطور که قبلا نیز تاکید کردم وقتی شاهد پیشرفت هستیم که از این منابع بودجه ای به شهرستان تزریق شود. در سال 91 در این شهرستان پروژه‌ی ملی که مهمترین منبع توسعه شهرستان است وجود نداشته و تنها پروژه که تقریبا ملی با ویژگی استانی بود همین پروژه راه بوده است.
در حوزه بهداشت و درمان و سلامت، دراین شهرستان اوضاع و احوال خوبی نداشتیم. زیرا زیر ساخت ها در این شهرستان فراهم نبوده است. یک اتفاق خوبی که افتاد در آن زمان در مجلس و یک جلسه غیر علنی با وزیر بهداشت تصمیم خوبی گرفته شد. اما قبل از آن اقداماتی انجام شد. پیش دکتر ایمانیه رفتم و گفتم ارسنجان تنها شهرستان استان فارس است که بیمارستان ندارد. در آن مقطع پیش وزیر بهداشت رفتم گفت: به خاطر تحریم‌های جدید هیچ پروژه جدیدی کلنگزنی نمی‌شود. با صحبتی که با رئیس جمهور قبل داشتم از ایشان دستور گرفتم.
با وجود اینکه گفته شد بیش از شش ماه مطالعات آن طول میکشد و به بودجه امسال نمیرسد با یک شکلی کار را انجام دادم و در سازمان برنامه و بودجه کشور مجوز را گرفتم و با وجود اینکه دولت آن را در لایحه بودجه نیاورد در کمیسیون تلفیق وارد بودجه کردم.
اما در آن وقت اتفاقی افتاد که دلیل عقب افتادگی شد. بر سر مکان احداث بیمارستان اختلاف افتاد اما بالاخره با هماهنگی اعضای شورای شهر و شهرستان مکانی مشخص شد. بعد از حضور وزیر توانستیم ردیف بودجه برای احداث آن جذب کنیم.
بعد از آن تلاش شد مجوز بیمارستان 36 تختخوابی را به ۶۴ تختخوابی تغییر دهیم تا خدمات بیشتری را جذب کنیم. به ازای هر تخت چهارونیم نفر استخدام می شود. برای ساخت آن با شرکت ساخت وزارت بهداشت صحبت شد اما گفت باید ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد تا پروژه را تکمیل کنیم. بیمارستان مرودشت و بیمارستان ارسنجان مراحل کار خود را همزمان آغاز کردند ولی چون بیمارستان مرودشت ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت شرکت، تکمیل آن را برعهده گرفت.
در حال حاضر بیمارستان هفت میلیارد اعتبار دارد و پیمانکار خلع ید شده است و یک ماهی است که بیمارستان به مناقصه گذاشته شده است. هیچ مانعی برای ساخت آن وجود ندارد.
در کنار آن بیمارستان قدیم را ارتقا دادیم و حتماً قضاوت خواهید کرد که نسبت به چند سال گذشته خیلی فرق کرده است . مشکل آزمایشگاه وجود داشت و مردم از اینجا به سعادت شهر می‌رفتند ولی الان با تلاش حوزه علوم پزشکی در روستاها کار آزمایشگیری انجام میشود.
در کل شهرستان ۲ مرکز بهداشتی در شوراب و خبریز با ساختمانهای فرسوده وجود داشت که در همین مدت ۲ مرکز در حال ساخت است که بیش از ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در شرق آباد، جمال آباد و کتک مرکز درمانی جدید مجوز گرفته و در حال ساخت است.
در مورد موضوع گاز رسانی به روستاها، در سال 91گازرسانی به 30روستا انجام شده بود که طی سالهای اخیر ۴0 روستا به آن اضافه شده است و در حال حاضر نود و هشت و نیم درصد روستاهای شهرستان گاز دارند.
در حوزه ورزش این شهرستان سالن های ورزشی در شوراب، خبریز و در حسین آباد که به بهره برداری رسید. در شرق آباد همکاری برادران سپاه سالن ساخته شد. در علی آباد و قدمگاه هم طی سالهای اخیر شروع شد و افتتاح گردید .
در بحث راه ها می خواهم این نکته را عرض کنم پروژه را ۱۵ سال پیش شروع شد در سال ۹۱ این پروژه در قطعه سروستان به خرامه کار می شد. و بعد از حضور وزیر این پروژه در ردیف بودجه ملی قرار گرفت و اعتبار بیشتر برای آن تزریق شد. با وجود اینکه انتظار داشتیم که بقیه پروژه از تله خرمایی به سمت خرامه آغاز شود ولی پیمانکار با یک حجم بالایی از مطالبات پروژه را ترک کرده است .
بعد از آن با سازمان برنامه و بودجه مکاتبه شده است و قرار شده پیمانکار پروژه بخشی از مطالبات را دریافت کند و اگر همکاری شود این ده کیلومتر کمتر از یک ماه کار می برد. بعد از اینکه این ده کیلومتر زیر ترافیک رفت، زیرگذر و روگذر تاسیس میشود البته با یکی از شرکت‌های خاتم‌الانبیا نیز صحبت کردم که اگر آقای زرین دشت نتوانست این پروژه را انجام دهد به قرارگاه خاتم سپرده شود تا با روحیه جهادی آن را تکمیل کند.
در بودجه ۹۷ جاده ارسنجان به سرچهان پیش بینی شد و در حال حاضر نقشه برداری آن تکمیل شده و اعتبار بسیار خوبی تامین شده است و به زودی پیمانکار آن مستقر خواهد شد.
اما اگر این قطعه ۳۴ کیلومتر خرامه به ارسنجان به بهره برداری برسد روزانه بیش از ۱۰ هزار اتومبیل و کامیون که از بندرعباس به اصفهان می روند به جای شیراز، از ارسنجان عبور میکنند و ما از بن بست خارج می شویم و این امر باعث توسعه می شود.
یک پروژه دیگر که از سال ۹۴ در ردیف بودجه ملی آورده شد آبرسانی به شهر اسنجان از سعادت شهراست. بعلت افزایش قیمت لوله، با شرکت فولاد صحبت شد و اگر مشکلی به وجود نیاید، پروژه آبرسانی شهر ارسنجان به اتمام می رسد.
در مجلس نهم طرحی مصوب شد که از آن بودجه توازن توانستیم این دو حلقه چاه در مزرعه عایشه راه اندازی کنیم وگرنه شهر با مشکل جدی روبرو میشد.
طبق مصوبه ای که در فرمانداری ارسنجان داشتیم باید هرچه سریعتر فاضلاب شهر ارسنجان راه اندازی شود. اگر طرح فاضلاب شهرستان راه اندازی شود از میزان آبی که در شهر ارسنجان مصرف می شود ۷۵ درصد آن برگشت می خورد که می تواند در باغات استفاده شود که با توجه به بحرانی بودن وضعیت آب شهرستان ارسنجان نیاز داریم که این پروژه هرچه زودتر اجرا شود

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه