رفتن به بالا
  • سه شنبه - 11 دی 1397 - 08:47
  • کد خبر : ۲۷۸۳
  • چاپ خبر : تولید، تشنه سرمایه های پراکنده مردم ارسنجان

تولید، تشنه سرمایه های پراکنده مردم ارسنجان

حسن احمدی| در گذشته بسیار دور، مردم گنج‌های خود را زیرِ خاک و در دل زمین پنهان می‌کردند، اما امروز برای حفظ و صیانت ثروت خود، آن را به ارز، طلا و یا املاک تبدیل می‌کنند. در شماره بیست و سوم هفته نامه سفیرمردم در مورد درآمدهای مردم ارسنجان یادداشتی ارائه شد که در آن از اینکه اطلاعات خاصی در مورد روش های سرمایه گذاری موثر در اطلاعاتی در دسترس نیست، شهرستان سخن به میان آمد.

حسن احمدی| در گذشته بسیار دور، مردم گنج‌های خود را زیرِ خاک و در دل زمین پنهان می‌کردند، اما امروز برای حفظ و صیانت ثروت خود، آن را به ارز، طلا و یا املاک تبدیل می‌کنند. در شماره بیست و سوم هفته نامه سفیرمردم در مورد درآمدهای مردم ارسنجان یادداشتی ارائه شد که در آن از اینکه اطلاعات خاصی در مورد روش های سرمایه گذاری موثر در اطلاعاتی در دسترس نیست، شهرستان سخن به میان آمد.
موضوع بحث این شماره سرمایه هاییست که جایی به صورت پراکنده در دست افراد مختلف و به شیوه های متفاوت، دپو شده و خاک می‌خورد. البته این خاک ‌خوردن بی‌فایده هم نیست، زیرا در این صورت دست‌کم ثروت طیف‌هایی از جمعیت ایران حفظ می‌شود. اما مسئله این است که در این صورت، طیف‌های وسیع‌تر و بخش‌های گسترده‌تری از جامعه در بهترین حالت، سود نمی‌کنند. از این رو، آیا می‌توان راهی یافت که این سرمایه ها را به چرخه اقتصاد این شهرستان بازگرداند؟ آیا می‌توان سرمایه های این مردم را هم مانند آب، بار دیگر به جوی اقتصاد بازگرداند؟
نکته ای که امام جمعه شهرستان ارسنجان حجت الاسلام و المسلمین احمدی در مورد رونق دادن به شهرستان توسط بخش خصوصی و بخصوص فرزندان ارسنجان در جلسه هم اندیشی آذرماه برای رونق تولید و اشتغال، بر آن تاکید داشت و حالا وقت آن است که دستگاههای اجرایی سازوکارهای اقتصادی را به‌گونه‌ای سازماندهی کنند که اساسا حوزه تولید، سود کافی برای صاحبان سرمایه به ارمغان آورد.
بازسازی اعتماد مردم به دولت
شاید علت اصلی آن را در بی‌اعتمادی مردم به سیاست های نامشخص در شهرستان و بازار پر تلاطمی ست که در روستاها و شهرهای کوچک اثرگذاری بیشتری دارد.
اما بازسازی این اعتماد به کار ساده ای نیست زیرا یکی از دلایل مهم آن ، وضعیت اقتصاد کشور است. سرازیرکردن دارایی‌های مردم به سمت تولید، در شرایطی که تولید در کشور ما ارزش‌افزوده ای به مراتب کمتر از سایر حوزه‌ها و بخش‌ها دارد، به این معنی که سرمایه‌گذاری در این حوزه شاید در نهایت بتواند نزدیک به پنج درصد سود را نصیب سرمایه‌گذار کند، در حوزه‌های دیگر، سودهای بیشتر و به مراتب با دردسرهای کمتری حاصل می شود.
از سوی دیگر هفت‌خوان بروکراسی برای ورود سرمایه‌گذاران به عرصه تولید، باعث شده که راه‌اندازی یک واحد تولیدی، کاغذبازی‌ها و موانع زیادی داشته باشد، که اساسا افراد را از این کار منصرف می‌کند. همانطور که در گذشته اخباری در این مورد در همین صفحات منعکس شد.
زیرساختها نیز خود عاملیست تا سرمایه گذار بومی نیز تمایلی به سرمایه گذاری نداشته باشد. شهرک صنعتی که در دامنه کوه قرار دارد و از بعضی جهات هزینه ای مضاعف نسبت به سایر شهرستان ها ایجاد میکند. البته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس به درخواست فرماندار شهرستان در زمينه تبديل منطقه صنعتي فيجان به ناحيه صنعتي، بررسي هاي فني و كارشناسي لازم را انجام داد و اعلام آمادگي کرد که در صورت تحقق زیرساختهای آن منطقه توسط دولت تکمیل می شود.
بنابراین تا اینجا روشن می‌شود که با حرف و تبلیغات نمی‌توان مردم را مجاب کرد ثروت خود را به سمت تولید بیاورند، بلکه باید امتیازات و شرایط خاصی را برای مردم و اساسا سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه تولید فراهم کرد.
در وهله نخست، باید اعتماد از طریق عمل به قانون بوجود آید. اگر دستگاه های مربوطه بیش از هرچیزی به قانون عمل کنند، نه فقط شاهد شفافیت در امور کشور خواهیم بود، بلکه در ادامه پیش‌بینی‌پذیری دولت و اقدامات آن را نیز خواهیم داشت که در نهایت باعث تقویت اعتماد مردم به دولت خواهد شد
تقویت همبستگی
شرایط شهرستان ارسنجان به‌گونه‌ای است که ورود این سرمایه های دپو شده و پراکنده به چرخه اقتصاد شهرستان می‌تواند گره‌های بسیاری را از باز کند. سرمایه گذاران بومی بیش از هرچیز باید در دستگاههای اجرایی این را ببینند که نگرشی به سمت همبستگی وجود دارد. تشویق مردم به سرمایه‌گذاری در سرزمینی که تعلق خاطر به آن دارند و پیشرفت آن را موجب افتخار خود می دانند می تواند عامل همبستگی باشد که خود منجر به افزایش تمایل به سرمایه گذاری در سرزمین مادری خواهد شد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه