رفتن به بالا
  • جمعه - 8 تیر 1398 - 22:18
  • کد خبر : ۳۱۳۷
  • چاپ خبر : برگزاری یادواره شهدا با سبک و سیاق عشایری
همزمان با شهادت امام جعفرصادق علیه السلام:

برگزاری یادواره شهدا با سبک و سیاق عشایری

یادواره شهدای طایفه جشنی همزمان با روز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام در منطقه گمبان برگزار می شود.

اسماعیل ابراهیمی مسئول برگزاری  یادواره شهدای طایفه جشنی در گفتگو با خبرنگار سفیرمردم اظهار داشت: یکی از مواردی که باعث شده تا مراسم یادواره شهدا طایفه جشنی طی ۲۰ سال گذشته برگزار شود، زنده نگه داشتن یاد شهدا، آشنایی با فرهنگ مقاومت، عدم سازش با دشمنان و معرفی آنها به عنوان الگویی برای جوانان می باشد.

ابراهیمی سخنرانی، مداحی، روایت گری و شعرخوانی را از برنامه های این مراسم عنوان کرد و افزود: به طور قطع حضور مردم باعث فراموش نشدن فرهنگ شهادت و همدلی و اتحاد در بین تمام اقشار مختلف جامعه خواهد شد و با توجه با تجربیات قبلی بازخورد خوبی خواهد داشت.

وی ادامه داد:این یادواره با همکاری ستاد مردمی یادواره شهدای طایفه ی جشنی، خانواده شهدا حوزه بسیج، سپاه پاسداران بنیاد شهید، دهیاری ها، پایگاه ها و کانون های مساجد منطقه جشنی نشین (گمبان و تنگ اشکن) در شهرستان ارسنجان برگزار می شود و تفاوت آن با دیگر یادواره ها دراین است که سبک و سیاق عشایری دارد.

مسئول برگزاری  یادواره شهدای طایفه جشنی بیان داشت: به علت گستردگی محل طایفه ی جشنی شناخت همه ی شهدا مشکل است اما تاکنون 28 شهید را شناسایی کرده ایم که از شهرستان های ارسنجان، بوانات(بخش سرچهان)، نی ریز(بخش آباده طشک) وپاسارگاد (منطقه سر پنیران) هستند.  همچنین دوتن از شهدا نیز مربوط به جنگ جهانی اول میباشند که در درگیری با نیرو های انگلیسی به سرکردگی جمیز مابرلی در گمبان و کلنل گرانت در تنگ اشکن به شهادت میرسند.

این مراسم روز شنبه 8 تیرماه ساعت 17، مصادف با شهادت امام جعفرصادق علیه السلام در مسجد امام حسین علیه السلام روستانی کناره منطقه گمبان برگزار می شود.

زهرا خادمی- خبرنگار سفیرمردم

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه