رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 14 تیر 1398 - 00:29
  • کد خبر : ۳۱۸۳
  • چاپ خبر : چرا مردم به خرس ها حمله میکنند؟
روستاییان در دوراهی نجات محصول یا جان خرس

چرا مردم به خرس ها حمله میکنند؟

طی هفته گذشته یک توله خرس دوساله در به طرز دلخراشی با ضربات پی‌درپی سنگ توسط عده‌ای از اهالی روستا در سوادکوه مازندران کشته شد.

طی هفته گذشته یک توله خرس دوساله در به طرز دلخراشی با ضربات پی‌درپی سنگ توسط عده‌ای از اهالی روستا در سوادکوه مازندران کشته شد. ویدئوی این عمل بی‌رحمانه در 2روز ابتدایی این حادثه به سرعت در فضای مجازی و رسانه‌ها دست به‌دست چرخید و موجی از تأثر و اعتراض را در بین طبیعت‌دوستان ایرانی ایجاد کرد. بسیاری از گروه‌های محیط‌زیستی خواستار دستگیری و مجازات عاملان مرگ این توله‌خرس شدند و برخی دیگر از زاویه روانکاوی به بررسی رفتار بی‌رحمانه این جوانان با یک حیوان مجروح پرداختند.

اما این اتفاقات در شهرستانهای ارسنجان و پاسارگاد هر ساله تکرار می شود. این اتفاقات به دو دسته تقسیم می شوند. عده ای که برای شکار این جانور دست به اقدامات غیر قانونی میزنند و عده ای دیگر برای حفظ محصولات کشاورزی خود خرسها را میکشند. در مورد شکارچیان غیر قانونی تکلیف مشخص است اما در مورد رفتار کشاورزان هنوز ابهامات زیادی وجود دارد.

در سال گذشته که خشکسالی شدید، منطقه را تحت تاثیر خود قرار داده بود خرس های گرسنه و تشنه از زیست گاه های خود فاصله گرفته و به مناطق مسکونی نزدیک می شدند. گاهی به دام روستاییان حمله می کردند و گاهی به محصولات کشاورزی. اگر کشاورزی توان مالی داشت برای مقابله با آنها حصاری دور زمین خود می کشید و اگر هم نداشت استفاده از تله های سمی و یا درگیری با خرسها را انتخاب می کردند.

البته بارها شنیده شده با وجود اینکه خرس ها به روستاییان خساراتی وارد کرده اند اما اهالی روستا خویشتن داری کرده اند و به آنها آسیبی نرساندند. اما به نظر می رسد نباید همه اتفاقات را با یک دوربین دید. هر چند اتفاقی که در مازندران و گاها توسط شکارچیان در این دو شهرستان رخ داده، انسانی نیست اما برای نجات دسترنج و اموال روستاییان باید چاره ای اندیشید زیرا در این شرایط کشاورزان در بین دوراهی حفظ و نجات مال خود و یا بخشش جان خرسها گاها راه اول را انتخاب میکنند که بعد از آن مشکلات حقوقی بوجود می آید و متحمل جریمه می شوند.

حسن احمدی|سردبیر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه