رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 14 تیر 1398 - 00:31
  • کد خبر : ۳۱۸۶
  • چاپ خبر : باغ قوام به دست سرمایه گذار بومی احیا خواهد شد

باغ قوام به دست سرمایه گذار بومی احیا خواهد شد

باغ قوام که در مجاورت مرقد امام زاده حسین(ع) سعادت شهر قراردارد دارای 12 هکتار وسعت می باشد. دراین باغ یک عمارت حدودا صد ساله به همراه یک استخر باستانی چند ضلعی وهمچنین بیش از دویست اصله انواع درختان مثمر و غیر مثمر که قطر برخی از این درختان به دو متر نیز می رسد وجود دارد. این باغ که بعد از انقلاب در اختیار ستاد فرمان اجرایی حضرت امام(ره) قرارداشت. به علت کم توجهی نزدیک به ده هکتار از باغ که درختان انگور و انار و دیگر درختان میوه را شامل می شد کاملاً خشک شده و از بین رفت…

«وجب به وجب آن منطقه را می‌شناختم و از هر گوشه‌ای خاطره‌ای داشتم. از بین کوه‌ها که گذشتم، به جای آبادی کوچکی که سابقا دورنمای آن یک قلعه و چندین باغ بود، شهری دیدم که آبادی‌های اطراف را در بر گرفته بود. دوباره توقف کردم و پیاده شدم. کوه‌های «قصر دختر»، «اشکفت طاقی»، «گردنه نارنجی»، «تاوه سنگ» همچنان جلب نظر می‌کردند. خرابه‌های «باغ آسیاب» که پدرم در آنجا دچار حمله قلبی شده بود، ماتم آن زمان را برایم زنده کرد. با حالتی کرخت شده، سوار شدم و حرکت کردم. تابلوی «به سعادت شهر خوش آمدید» به من فهماند دیگر از آنجا و مردمانش انتظار روستایی بودن نداشته باشم. قبل از هر چیز، نگاهم به دنبال باغ قوام می‌گشت، ولی اثری از آنچه در ذهن داشتم، ندیدم. از دیوار گلی باغ و درختان تبریزی آن مانند سربازان نیزه به دست، اثری نبود. یک لحظه از ذهنم گذشت که شاید جهت را گم کرده و به جای دیگری آمده‌ام. از یک موتورسوار، سراغ باغ قوام را گرفتم، اشاره به در آهنی کرد که در دل دیوار سیمانی گم شده بود. که هنوز باور نداشتم آنجا همان باغی باشد که منظره اش در ذهنم نقش بسته است.»
بعد از گذشت سالها، دو هکتار از باغ که شامل استخر، عمارت و همچنین درختان یک صد ساله ای که در معرض تخریب بودند توسط شهرداری شهر سعادتشهر با هدف حفظ این میراث گران بها در حال ترمیم است.
موافقان طرح مرمت باغ قوام به سبک تفریحی، گردشگری اعتقاد دارند اگر بدون هیچگونه تغییری در ساختار، باغ مرمت شود و در حفظ و نگهداری آن بخش خصوصی کوشا باشد این امیدواری وجود دارد باغ قوام به روزهای گذشته خود بازگردد .
برخی از منتقدان اعتقاد دارند باغ «قوام» که داستان کتاب «باغ مارشال» در محیط آن شکل گرفت، با هدف مرمت و احیا از سوی شهرداری و شورای شهر سعادت شهر دستخوش تغییر شده است.
در رابطه با نظر منتقدان این طرح با کارشناسان شهرداری سعادتشهر گفتگو کردیم. یکی از کارشناسان می گوید: تعمیراتی که در این باغ در حال انجام است هیچ گونه تغییری در اصل معماری آن نخواهد داد و فقط قسمت هایی از عمارت این باغ مورد تعمیرات قرار گرفته‌است و بخش خصوصی نیز در جهت ایجاد خدمات بیشتر اقدامات قابل توجهی در دست اجرا دارد .
سرمایه گذار بومی باغ قوام در گفتگو با خبرنگار سفیر مردم‌ گفت :کمتر شهروندی وجود دارد که باغ قوام قسمتی از خاطراتش را شکل نداده باشد و همه ما نسبت به این باغ حساسیت و تعصب خاصی داریم، ما با هدف حفاظت و احیا این باغ وارد گود شده ایم و امیدواریم جواب اعتماد شورا و شهرداری سعادتشهر و همچنین همشهریان فهیم خود را به بهترین شکل بدهیم.
جهت احیا و ایجاد امکانات مناسب در باغ طرحی توسط شهرداری تهیه شده که به تصویب شورای شهر نیز رسیده است و ما به عنوان بخش خصوصی موظف هستیم طی یک جدول زمانبندی شده تک تک خواسته ها را اجرا نمایید که شهرداری بر اقدامات ما نظارت مستقیم دارد.
ما از تمام پیشنهادات صاحب نظران در جهت مرمت بهتر باغ استقبال می کنیم و تلاش خواهیم کرد این باغ در زمینه های فرهنگی، تفریحی، گردشگری، ورزشی و بوم گردی فعال شود و بتوانیم ضمن فراهم کردن محیطی امن، آرام و آرامش بخش برای همشهریان، میزبان خوبی برای گردشگران داخلی و خارجی باشیم .
همواره در شهرهای مجاور اخبار برپایی جشنواره های مختلف را می شنویم اما هیچگاه محیط مناسبی در شهرستان نداشته ایم که قطعا تلاش خواهیم کرد در باغ قوام جشنواره های مختلفی از جمله (جشنواره انگور پاسارگاد و جشنواره های صنایع دستی و گردشگری) برگزار کنیم‌ تا پتانسیل بالای شهرستان خود را در کنار هویت تاریخی شهرمان بیشتر از گذشته به دیگران معرفیف کنیم.
سفیر مردم با توجه به حساسیت شهروندان نسبت به باغ قوام تا اجرای کامل عملیات احیا این باغ، گزارش هایی خدمت مخاطبان خود ارائه خواهد کرد.

 

وحید میرزاپور | دبیر سرویس اجتماعی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه