رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 14 تیر 1398 - 15:35
  • کد خبر : ۳۱۸۹
  • چاپ خبر : مهمان ناخوانده این روزهای سعادت شهر
مطالبه گری سفیرمردم

مهمان ناخوانده این روزهای سعادت شهر

شهرستان پاسارگاد هم مانند دیگر مناطق استان فارس در فصل برداشت محصولات مهاجرینی در پوشش کارگر که قدیمترها به آنها خوشه چین نیز میگفتند، دارد که  به این منطقه می آیند و اغلب آنها کارگر نیستند و به تکدی گری مشغول میشوند وحضور آنها همراه با ایجاد مشکلاتی است که توسط سفیر مردم بررسی و پیگیری شده است.

اولین مشکلی که هر سال توسط آنان به وجود می‌آید نهادینه کردن تکدی‌گری یا به قول معروف گدایی در شهرستان‌های کوچک است.
مشکل دیگر این روزهای برخی از شهروندان ساکن در شهرک چهل هکتاری اسکان سرخود و ورود مهمان ناخوانده ست. تا حدی که به علت نداشتن زیر ساختهای بهداشتی عدم دسترسی به آب شرب مناسب و … میتوانند هم برای خود هم برای دیگران مشکل ساز و خطر افرین باشد.
تعدادی از خانوار و ساکنین این شهرک به چرایی اسکان آنها در یک منطقه مسکونی معترض بودند و صحبتهای منطقی داشتند که میبایست پیگیری می شد.
علی یارمحمدی شهردار سعادتشهر در پاسخ به مطالبه مردم گفت: منطقه سکونت انها جز مجموعه شهری نمی باشد و میبایست از طریق جهاد کشاورزی پیگیری گردد.
اما بهزاد هوشیار سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان پاسارگاد منطقه سکونت انها را در حوزه شهری می داند و اظهار داشت: این مساله باید توسط شهرداری و بهداشت پیگیری شود. اگر در زمین های کشاورزی ساکن بودند مثل سالهای گذشته ایفای نقش میکردیم.
از  مهندس دهقانفرد ریس اداره بهداشت خطرات حضور این جمعیت را جویا شدیم وی در پاسخ به چگونگی رسیدگی به این خانوارها بیان داشت: در ارتباط با موضوع کارگران فصلی عدم تامین آب آشامیدنی سالم و نداشتن محیط مناسب برای نگهداری مواد غذایی می تواند باعث ابتلا این گروه به بیماریهای منتقله از طریق آب و غذا شود. وی ادامه داد: نداشتن توالت بهداشتی، نیز می تواند باعث آلودگی محیط و انتقال فیزیکی برخی بیماریهای روده ای شود. همچنین نداشتن حمام در ابتلا به بیماریهای پوستی و  برخی آلودگیها از جمله شپش ثاثیرگذار می باشد. این موارد می تواند سلامت این جمعیت زحمت کش را به خطر می اندازد می تواند  سلامت جامعه مرتبط با خود را نیز تهدید نماید.
دهقانفرد افزود: در صورت تجمیع این گروه می توان از طریق شوراها، دهیاری ها و مالکینی که کارگران به صورت گروهی در زمین آنها مشغول کار می باشد آب آشامیدنی سالم از طریق منبع آب با همکاری اداره آبفا روستایی و شهرداریها تامین گردد. همچنین با احداث توالت های بهداشتی می توان از آلودگی محیط جلوگیری کرد. ضمن اینکه ارایه کلیه خدمات بهداشتی توسط تیم سلامت به این گروه آسان خواهد شد.
پیگیری ها ادامه پیدا کرد و با علیزاده سرپرست فرمانداری و سرهنگ نیکبخت فرمانده انتظامی شهرستان تماس گرفته شد و اعتراض ساکنین این مجموعه منعکس گردید.
پس از پیگیری های مکرر مطالبه مردم، نیروی انتظامی اقدام به اخطار شفاهی و سپس متفرق کردن و و تجمیع آنها در نقطه ای دیگر کرد و از آنها خواست که هرگز در محدوده شهری اسکان نداشته باشند.
مجموعه چهل هکتاری از سمت شمال تا پس از بوکان از سمت غرب تا بعد از پمپ سی ان جی از سمت جنوب تا پلیس راه شامل حوزه شهری میشود ودر گذشته بنا به گفته شهروندان قدیمی‌تر هرساله این مهمانان کنار  پلیس راه اقامت داشتند که حتی دامپروران آن منطقه هم به این مساله معترض بودند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه