رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 14 تیر 1398 - 20:46
  • کد خبر : ۳۱۹۲
  • چاپ خبر : آشفته بازار کلاس های تابستانی

آشفته بازار کلاس های تابستانی

تابستان از راه رسید. فصلی برای استراحت، گشت و گذار و خاطره‌سازی، اما دغدغه خانواده‌ها برای پر کردن اوقات فراغت دانش‌آموزان دوباره آغاز می‌شود.

دانش‌آموزان امتحانات خود را تمام کرده اند و گذران وقت خود را برعکس پدران و مادرنشان که با بازی‌های دسته‌جمعی کودکان در کوچه و محله یا شاگردی در کسب و کارهای مهارتی میگذراندند با تلویزیون، تلفن همراه یا تبلت و گاهی هم چند کلاس و سفر تابستانی به سرانجام می رسانند.
در شهرستان های کوچکی مثل ارسنجان و پاسارگاد بسیاری از خانواده‌ها به سادگی از اوقات فراغت فرزندانشان می‌گذرند، این در حالیست که کارشناسان آموزشی براین باورند که بهترین زمان تربیت دانش‌آموز همان زمان فراغت اوست چون رها از بند اجبارها و بایدها می‌توانند سراغ علاقه‌ها و استعدادهایشان بروند و مهارت و تجربه‌های لازم را کسب کنند.
در این شرایط، چالش اصلی برای پدر و مادرها انتخاب یک یا چند کلاس تابستانی است که در پایان دوره‌های کوتاه مدت 10 تا 15 جلسه‌ای بتواند مهارت یا تجربه قابل استفاده‌ای به کودکان و نوجوانان بیاموزد در حالی که بسیاری از والدین بر این باورند که با وجود صرف وقت و هزینه، به‌ندرت می‌توان از کلاس‌های تابستانی انتظاری جز وقت‌گذرانی و تفریح داشت.
با این وجود برای پاسخ‌گویی به نیاز بعضی از خانواده‌ها دستگاه‌های دولتی و خصوصی در زمینه های فرهنگی، هنری و ورزشی در دو شهرستان هر سال کلاس‌های کوتاه مدتی را تدارک می‌بینند اما این گام‌های کوچک و پراکنده تاکنون در استفاده از فرصت طلایی تابستان برای آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان و نوجوانان چندان موفق نبوده است.
آنچه مشهود است چالش هایی بوجود امده نتیجه موازی‌کاری و پراکندگی تصمیمات است که نتوانسته اند چارچوب مشخصی را ارائه کنند. اما چاره چیست؟
به گزارش همشهری اصفهانی ها برای این مشکل راهکاری اندیشیده اند. آنها با راه اندازی سامانه‌ای به نام اوقات، برنامه‌های دستگاه‌های گوناگون اجرایی برای اوقات فراغت در آن بارگذاری کرد و به نمایش می گذارند. این سامانه از موازی‌کاری و آشفتگی در ارائه برنامه‌های اوقات فراغت جلوگیری کرده چون خانواده‌ها با مراجعه به آن می‌توانند اطلاعات و اخبار کافی درباره برنامه‌های مناسب را برای پرکردن اوقات فراغت فرزندانشان انتخاب کنند.
اما آنها به این مرحله بسنده نکرده اند و مانند مدیری توانمند، بررسی رضایت شهروندان در حوزه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی را به نظرسنجی میگذارند. نظرات ثبت شده در این سایت، توسط کارگروه ارزیابی مورد بررسی قرار می‌گیرد و ارائه‌کنندگان خدمات برتر مورد تقدیر قرار می‌گیرند و ایرادات برطرف میگردد.
این اتفاق خوب باعث شده تا دستگاه ها متناسب با وظایف سازمانی که به عهده دارند برنامه‌هایی نیز برای اوقات فراغت ارائه کنند؛ به‌عنوان مثال، آموزش و پرورش کلاس‌های تقویتی تحصیلی را برگزار می‌کند، فنی و حرفه‌ای دوره‌های کارآموزی، اوقاف برنامه آموزش قرائت و حفظ قرآن کریم و ورزش و جوانان برنامه‌هایی در حوزه تربیت بدنی را اجرا می‌کنند .
اصفهانی ها را به مدیران توانمند میشناسیم. حتی آنها توانسته اند با این سبک مدیریت اوقات فراغت بسیاری از خانواده‌ها که این کلاس‌های فوق برنامه را دردسر تازه‌ای برای پرداخت شهریه و رفت و آمد بچه‌ها در شهر برای رسیدن به کلاس می‌دانند، راضی کنند که تابستان فرزندانشان فرصت است نه دغدغه.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه