رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 14 تیر 1398 - 00:53
  • کد خبر : ۳۱۹۸
  • چاپ خبر : شهید دهم
جدیدترین اثر سید حسن حسینی ارسنجانی

شهید دهم

کتاب «شهید دهم» نوشته سیدحسن حسینی ارسنجانی خاطرات خانواده شهدای کِشتی «ماری مرمره» منتشر شد.

سید حسن حسینی ارسنجانی درباره کتاب «شهید دهم» گفت: در سفری که با 40 نفر از شاعران و نویسندگان به کشور ترکیه داشتیم با خانوده‌های شهدای کشتی «ماری مرمره» دیدار کردیم که خاطرات و گفته‌های آنها را در قالب یک سفرنامه نگاشتم.
کتاب «شهید دهم» در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران در غرفه سوره مهر عرضه شده است.
گفتنی است در تاریخ 31 مه 2010 حمله ای توسط کماندوهای ارتش اسرائیل به یک ‎ناوگان دریایی حامل کمک‌های بشردوستانه تحت عنوان ناوگان آزادی به باریکه غزه، که شامل شش کشتی حامل 663 فعال حامی فلسطینیان از 37 کشور بود، صورت گرفت.
این حمله در آب‌های آزاد و در شرایطی انجام شد که این کشتی قصد شکستن محاصره دریایی نوار غزه و رساندن کمک‌های بشردوستانه را داشت. 9 مسافر روی کشتی اصلی، ماری مرمره، طی زد و خوردی که در نتیجه ورود کماندوها به سطح کشتی درگرفت کشته شدند.

برشی از کتاب شهید دهم
در کشتیِ ماری مرمره قناری‏ای هم بود که پسر یکی از دوستان ما به او داده و از او خواسته بود هر طور شده آن را به بچه‏های غزه نشان بدهد و جلوی چشم آن‏ها آزادش کند. این موضوع مورد توجه تمام مسافران کشتی واقع شده بود و رسانه‏ها مرتب با فردی که قناری را آورده بود مصاحبه و آن را سمبل آزادی قلمداد می‏کردند. دردناک‏ترین اتفاقی که در آن جنایتِ سبوعانه افتاد، این بود که مهاجمان اسرائیلی حتی به آن قناری هم رحم نکردند و آن را با گلوله کشتند. آقای ابراهیم سعدیانی، روزنامه‏‏نگار آلمانی، علاوه بر داستان نُه شهید کشتی، داستانی هم دربارة آن قناری نوشته‏ است. بعضی از دوستان خوش‏ذوق هم آن قناری را «شهید دهم» ناوگان آزادی نامیدند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه