رفتن به بالا
  • جمعه - 15 تیر 1398 - 00:59
  • کد خبر : ۳۲۰۳
  • چاپ خبر : تفاوت شعرهایم را به گوش مخاطبانم خواهم رساند
بانوی شاعر پاسارگادی:

تفاوت شعرهایم را به گوش مخاطبانم خواهم رساند

پیمان فتحی| مجموعه شعر «پرنده ای دست نیافتنی» نخستین تجربه ی شاعریِ خانم راضیه شادکام می باشد که در سال ۱۳۹۸ و توسط انتشارات آثاربرتر در ۵۴ صفحه به چاپ رسیده است. این کتاب شامل اشعار کلاسیک و سپید این شاعر پاسارگادی می باشد. به بهانه چاپ اولین کتاب این شاعر خبرنگار سفیر مردم گفتگویی با وی انجام داده است.

علاقۀ شما به ادبیات از چه زمانی شروع شد؟
علاقه من به ادبیات به دوران نوجوانی ام برمیگردد در دوران دبیرستان بیشتر سروده هایم در قالب شعر کلاسیک بود اما به مرور و در دوران دانشجویی در سبکهای مختلف فعالیت داشتم.
از چه زمانی شعر گفتن برای شما جدی شد؟
به طور جدی ده سال است ک با شعرهایم زندگی میکنم و لحظه های تنهاییم را با شعرهایم پر میکنم و این برای من لذت بخش ترین تفریح دنیاست.
نظر خانواده دربارۀ شعر گفتن شما چه بود؟
خانواده من علاقه خاصی به ادبیات و جامعه ادبی دارند و همسرم نیز همیشه اصلی ترین مشوق من در سرودن اشعارم بوده است. علی الخصوص پدر و مادرم که مشوقهای خوبی برایم بودند و جا دارد همین جا از آنان تشکر کنم و به وجود نازنینشان افتخار می کنم.
به غیر از این قالب در قالب‌های دیگری هم شعر می‌گویید؟
بله در قالب غزل و شعر کلاسیک و شعر سپید و نویسندگی داستانهای کوتاه کار کرده ام.
آثار چه شاعرانی را بیشتر مطالعه می‌کنید و در سرودن تحت تأثیر کدام شاعر هستید؟
از آثار شاعرانی چون فریدون مشیری، مهدی اخوان ثالث و مهدی دولت آبادی اما اینکه بخواهم به صورت اختصاصی در سرودن تحت تاثیر شاعری باشم خیر اما در شعر سپید همواره از راهنماییهای سرکار خانم مریم نظریان بهره می برم.
موضوعات و مضامین اشعار شما بیشتر چیست؟
عاشقانه، عارفانه و دفاع مقدس
به نظر شما شعر گفتن قابل یادگرفتن است یا ذاتی‌ست؟
به نظر من شعر گفتن نود درصد ذاتی ست و شاید بتوان گفت ده درصد قابل یادگیری ست که ذاتی بودن شعر به منشآ وجودی و استعداد هر فرد برمیگردد.
در بین شاعران پیش رو در جریان انقلاب اسلامی و ادبیات انقلاب، کدام‌یک را موفق‌تر می‌دانید؟
تمام شاعران هر یک به نوعی چون ستاره می درخشند و نمی شود گفت کدام از دیگری موفق تر و برتر است.
وضعیت شعر جوان کشور به نظر شما چگونه است؟
جوانان کشورمان استعدادهای درخشانی در زمینه های ادبی بالاخص شاعری دارند اما بیشتر به صورت نهفته است و دیده نشده حس شاعری از اهمیت والایی برخوردار است ک برای فهمیده شدن نیاز به قدرت ادراک بالایی دارد.امیدوارم نگرش جامعه نسبت به جوانان ادیب کشورمان گسترده تر شود.
چه شد که به این نتیجه رسیدید که سروده‌هایتان را چاپ کنید؟
به نظر من انتشار کتاب برای هر شاعری ضروری است به نوعی رزومه کاری اش محسوب می شود. و هر شاعری انتشارسروده هایش برایش خوشایندترین حس است و من نیز با توجه ب احساس درونیم تصمیم به چاپ سروده هایم گرفتم.
به عنوان یک شاعر جوان انتظار دارید در شعر به چه افقی دست پیدا کنید؟
من هنوز خیلی راه نرفته در شعر دارم که امیدوارم با توکل به خدا بتوانم در آینده راهی نو در سرودن شعر بردارم که سالهای سال در ذهن مخاطبین اشعارم باقی بمانم.تفاوت شعرهایم را قطعآ به گوش مخاطبانم خواهم رساند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه