رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 21 تیر 1398 - 19:35
  • کد خبر : ۳۲۷۵
  • چاپ خبر : مطبوعات پویا، انتخابات، جامعه آرمانی
یادداشت:

مطبوعات پویا، انتخابات، جامعه آرمانی

پیمان فتحی| گاهی اوقات چنان از وعده ها خسته میشویم که بصورت ناخودآگاه به یک فرد رای میدهیم. بدون معیار برای چیزهایی میجنگیم که فردای انتخابات فقط دلگیری از کسانی را برجای میگذارد که هر روز آنها را میبینیم.

گاهی اوقات چنان از وعده ها خسته میشویم که بصورت ناخودآگاه به یک فرد رای میدهیم. بدون معیار برای چیزهایی میجنگیم که فردای انتخابات فقط دلگیری از کسانی را برجای میگذارد که هر روز آنها را میبینیم.
غالبا می گویند شاخصه انتخاب یک فرد توانایی فردی و برنامه های اوست که بصورت یک رزومه در چندین بروشور تیتروار چاپ میشود و در ستادهای شهری و فضای مجازی دست به دست میچرخد.
آیا باید همه این نوشته ها را قبول کنیم؟ بی شک جواب خیر است چون بلاشک چاپ مسولیت های اجمالی کار راحتی است و دیده ایم که کوچکترین مسئولیت ها جهت برند کردن یک فرد نوشته میشود.
انتخابات صحیح زمانی اتفاق می افتد که نامزدها بر اساس رزومه در کف جامعه سنجیده شوند و برای اینکار باید زیرساختی مثل مطبوعات را پذیرفت. مطبوعات وظیفه روشنگری در هرجامعه ای را دارند و همه آنها تلاششان را میکنند که بهترین باشند.
مطبوعات می توانند با به چالش کشیدن رزومه اشخاص، باعث انتخاب اصلح شوند. میتوانند با طرح پرسش هایی مثل آیا هم اکنون فعالیت اقتصادی دارید؟برای انتخابات چقدر هزینه می کنید؟ یا تا کنون نموده اید؟ محل تآمین هزینه های انتخاباتی شما از کجاست؟ بسیاری از پشت پرده های فعالیت افراد و گروهها را مشخص کنند.
اگر این مسیر انتخاب شود و بصورت هدفمند و با نیت انتخاب اصلح از نامزدها پرسش های تخصصی سوال شود، قطعا هرفرد لیدر افکار خود خواهد بود و موج سواری انتخاباتی و شوآف های پوپولیستی برای همیشه خاتمه میبابد.
طی سالهای گذشته کار بجایی می رسید که برخی گروه ها به افراد با قسم و آیه درخواست رای به فلان کاندیدا را داشتند. انتخابی که با قول و قسم همراه باشد در هیچ مرامی پسندیده نیست و فضا را به سمت دلمردگی پیش میبرد زیرا با توجه به بافت غالب مذهبی در حوزه انتخابیه و تقید آنها به قسم، قدرت اختیار را از انها می گیرد.
نکته مهم دیگر اینست که آیا تا بحال رای خودمان را پیگیری کرده ایم؟ یا اگر به فردی رای دادیم و او در انتخابات پیروز شد آیا پیروز شده ایم؟ یا تازه کار سنگین پرسشگری و مطالبه گری آغاز شده است؟
پاسخ روشن است. حق ماست که رای خود را پیگیری کنیم. هیچ کس نمیتواند بخاطر پرسش های شهروندان و قولهایی که روز اول در چارچوب قانون به مردم داده از فردی شاکی شود. همه می دانند که مطالبه و پرسش یکی از بهترین نیروهای محرکه نماینده منتخب است. اینجاست که دوباره نقش مطبوعات پررنگ می شود و میتواند به یاری مردم بشتابد و حق شهروندی آنها را فریاد بزند.
اگر در جامعه سطح درخواست ها و پرسش های عمومی تنزل پیدا کند بدون شک نمیتوان به شکل گیری جامعه ای آرمانی دست پیدا کرد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه