رفتن به بالا
  • شنبه - 6 مرداد 1398 - 18:05
  • کد خبر : ۳۴۸۱
  • چاپ خبر : وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی در پاسارگاد
حمایت‌ها مقطعی است ؛ الگوی کشت ضمانت اجرایی ندارد:

وضعیت قرمز بازار گوجه فرنگی در پاسارگاد

.

پیمان فتحی| هرساله قشر زحمت کش کشاورز برای امرار معاش به اجبار رو به کشت محصولاتی خاص می آورند اما به علت نداشتن برنامه و عدم نظارت دقیق، محصولی را کشت میکنند که در سال گذشته به هر علت سود زیادی داشته است.
در این گزارش سعی شده به کشت بی هدف حدود هزار هکتار گوجه فرنگی اشاره شود. بلیط یک طرفه ای که بعضی از فصول دسته ای از کشاورزان را به سود سرشار می رساند و در بیشتر اوقات تمام هزینه آنها را تبدیل به زیان میکند.
بهزاد هوشیار مدیر جهاد کشاورزی طی گفت و گویی با تحریریه سفیرمردم از چرایی این اتفاق گفت. او دلیل اینکه چرا جهاد کشاورزی الگوی کشت و برنامه کشت و نظارتی در این راستا ندارد سوال پرسیده شد. در ادامه توضیحات مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پاسارگاد را میخوانید:در چند سال اخیر کشت گوجه فرنگی روندی عادی داشته و با توجه به هزینه ها سود معقولی را نصیب کشاورزان نموده است در سال زراعی گذشته، شرایط خاص از جمله جنگ در کشور عراق و عدم امکان کشت مناسب باعث گردید تا به خرید از بازار کشاورزی ایران روی بیاورد و نیاز جامعه خود را از طریق ایران مرتفع سازد و از طرفی تورم بوجود آمده از یک سو و کاهش ارزش پول و همچنین صادرات رب گوچه فرنگی باعث گردید که گوجه کاران عایدات بسیار خوبی داشته باشند و سود دهی کشت گوجه کشاورزان را بر آن داشت تا به کشت این محصول توجه بیشتری داشته باشند. استفاده از آبیاری قطره ای، کشت نشا به جای بذر و استفاده از بذر هیبرید در چند سال گذشته از طریق جهاد کشاورزی ترویج و به درستی نهادینه شده است. عجله کشاورزان در کشت و افزایش سطح کشت، افزایش دستمزد کارگر، افزایش قیمت بذر و نهاده ها و اجاره بهای بالا نیز مشکل را دو چندان نموده است.
گرچه اطلاع رسانی لازم، کلاس های آموزشی و کشت هایی مثل چغندر قند نیز ترویج شده و موضوع افزایش سطح کشت و تبعات آن نیز از طرق مختلف از جمله توسط رییس سازمان جهاد کساورزی فارس در سیمای فارس اعلام گردیده اما کشاورزان توجهی نکردند.
در سال زراعی جاری کشت گوجه فرنگی حدود ۱۶۰۰ هکتار در پاسارگاد انجام شده که ۴۰۰ هکتار بیشتر از سال قبل می باشد اما در سایر نقاط استان و کشور سطح کشت چند برابر می باشد
در چند سال قبل الگوی کشت شهرستان تهیه شده اما ساز و کار قانونی آن بایستی تهیه در کل کشور اجرایی شود و قوانین مربوطه مصوب گردد با شرایط کنونی امکان منع کشت میسر نیست.
پس از چند سال هنوز چاه های کشاورزی به دلیل مشکلات مالی از کنتور هوشمند حجمی که می تواند مصرف آب را مدیریت کند از طریق وزارت نیرو منتفع نشده است.
مهمترین مورد جهت کنترل برداشت آب و اجرای الگوی کشت نصب کنتور هوشمند است که جهت اجرای آن بایستی از طریق وزارت نیرو با مساعدت دولت صورت گیرد در سایر کشورها سطوح کشت توسط تشکل ها و تعاونی ها با قدرت و برنامه ریزی انجام می گیرد و دولت فقط نظارت میکند.فرشاد هوشیار کارشناس سیاست و توسعه کشاورزی نفر بعدی بود که با او به گفتگو نشستیم این آسیب را از دید وی مورد بحث و بررسی قرار دادیم. هوشیار می گوید:کشت بی رویه یک محصول و نوسانات شدید بازار رویدادی است که هر ساله در یک یا چند محصول شاهد آن هستیم. سازمان جهاد کشاورزی به عنوان فعال در حوزه کشاورزی تمام تمرکز خود را بر روی مراحل کاشت، داشت و برداشت معطوف کرده است.
محصولی که قیمت آن تعیین کننده دسترنج کشاورزان پس از گذراندن دوره کشت است.
در بخش کشاورزی، مدیریتی برای قبل از مرحله کاشت و مدیریت و برنامه ریزی بعد از مرحله برداشت وجود ندارد!
مدیریتی که قبل از مرحله کاشت یک الگوی کشت مناسب را برای کشاورز تعیین کند.
الگوی کشتی که علاوه مولفه های طبیعی مانند شرایط اقلیمی خاکی آبی و جغرافیایی مولفه‌های غیرطبیعی اجتماعی و اقتصادی در آن مد نظر باشد و بتواند با کنترل نوع و سطح زیر کشت یک محصول گامی در جهت مدیریت محصول بعد از برداشت.، برداشته باشد.
در کشور ما با وجود فارغ التحصیلان زیادی در رشته اقتصاد کشاورزی و گرایش های مدیریتی بخش کشاورزی استفاده چندانی از علم اقتصاد در بخش کشاورزی نمی شود.
تا آنجایی که حتی در مراکز جهاد کشاورزی نیز بخش فعالی در این زمینه وجود ندارد فارغ‌التحصیلان با استفاده از آمار و ارقام و داده‌های اقتصادی می‌توانند هم در مدیریت منابع و نهاده‌های کشاورزی گام تاثیرگذاری بر دارند و هم می تواند عرضه محصولات کشاورزی و بازار محصولات کشاورزی را به تعادل برسانند.
در برخی کشورهای توسعه یافته از هوش مصنوعی نیز در مدیریت بخش کشاورزی و پیش بینی قیمت استفاده میشود.
در حال حاضر که در شهرستان پاسارگاد شاهد کشت بی رویه گوجه فرنگی هستیم تا برداشت محصول زمان کمی پیش رو داریم تنها راه نجات ایجاد یک کانال صادرات برای این محصول است و امیدواریم که مسئولان، سیاستی اتخاذ کنند که کشاورزان ضرر و زیان کاهش بی رویه قیمت را متحمل نشوند آنهم در شهرستانی که پایه اقتصاد آن بر کشاورزی استوار است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه