رفتن به بالا
  • سه شنبه - 23 مرداد 1398 - 12:09
  • کد خبر : ۳۶۱۱
  • چاپ خبر : خبرنگاری عشق میخواهد و جرئت
یادداشت ها:

خبرنگاری عشق میخواهد و جرئت

.

پیمان فتحی| خبرنگاری و روزنامه نگاری یعنی نشر چیزهایی که نمیخواهند منتشر شوند وگرنه باقی چیزها روابط عمومی است.
در طی این چند سال که در قالب سفیر مردم در خدمت شهروندان بودیم سعی بر آن داشتیم که اخبارمان روتین و دچار روزمرگی نشده باشند.

هرکسی که با ناعدالتی و تخلف مخالف بود وی را به عنوان دوست انتخاب کرده ایم و با کمک خداوند توانستیم قسمتی از مسیری که اصول مشخص کرده بود را تا اینجای کار طی کنیم.

امروز کار خبرنگاران برای جلب نظر مخاطبان سخت تر شده است؛ آنها مرتب باید حرف های نو تولید کنند که جز با داشتن خلاقیت ممکن نیست.
سخت است تصمیم بگیری یک مساله را به عنوان خبر فوری منتشر یا اینکه پس از نشر یک خبر  استرس زیادی را تحمل کنی و قطعا اگر خبری ناراحت کننده بود اولین نفری که سیبل میشود خبرنگار است و اگر خبری خوب بود قطعا از مجموعه مرتبط تشکر میکنند.

به نظر من؛ یک روزنامه نگار یا خبرنگار تا وقتی که مردم خبرهایش را دنبال میکنند خبرنگار است و اگر دچار روزمرگی و رودربایستی و دیگر دلایل شد ،خیلی سخت است جامعه وی را مجدد بعنوان یک فعال در این عرصه قبول داشته باشد.

خبرنگاری دنیای پر استرسی است بدون حقوق اما پر از عشق، پر از احساس مسئولیت و پر از ناشناخته ها…

شاید در جامعه از نظر لغوی به کسی که خبری را تهیه و آن را منعکس میکند خبرنگار میگویند اما بنظر من اصلا این چنین نیست در حقیقت به کسی خبرنگار میگویند که خود تولید خبر داشته باشد و در دایره شهروندان وروود کند و مشکلات را منعکس کند.
صرف نظر از اخبار غرور آفرین، مشکلاتی را مطرح کند که جامعه و مردم را تحت فشار قرار داده و تا حصول نتیجه از موضع خود عقب نشینی نکند.
خبرنگار باید در چارچوب قانون اخبار حقیقی و واقعی را منتشر کند حتی اگر میداند ممکن است راستگویی اش به ضررش تمام شود.
گاهی باید به نفع مردم شورا،شهردار،نماینده مجلس،را هم مورد انتقاد قرار داد..
خبرنگاران باید میکروفن مردم جامعه باشند نه بلندگوی قوی مسئولین!
صدرصد مردم بهترین قاضی هستند و رسانه ای که همراه با اجتماع خود به نفع مردم حرکت کند میتواند مطالبه شهروندان را به گوش مسئولین برساند در غیر این صورت فقط روابط عمومی و گزارش نویسی اداره را عهده دار بوده است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه