رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 8 شهریور 1398 - 19:48
  • کد خبر : ۳۸۳۸
  • چاپ خبر : کلنگ احداث اولین روستای گلخانه ای در ارسنجان

کلنگ احداث اولین روستای گلخانه ای در ارسنجان

به مناسبت هفته دولت کلنگ احداث اولین روستای گلخانه ای و یک گلخانه 5 هزار متر مربعی در شهرستان ارسنجان به زمین زده شد.
طی مراسمی با حضور مسئولین استانی و شهرستانی کلنگ احداث روستای گلخانه ای علی آباد ملک ارسنجان به زمین زده شد .

به مناسبت هفته دولت کلنگ احداث اولین روستای گلخانه ای و یک گلخانه 5 هزار متر مربعی در شهرستان ارسنجان به زمین زده شد.
طی مراسمی با حضور مسئولین استانی و شهرستانی کلنگ احداث روستای گلخانه ای علی آباد ملک ارسنجان به زمین زده شد .

این گلخانه در 24 هکتار با 33 نفر متقاضی احداث می گردد و سرمایه گذاری برآورد شده آن 750 میلیارد ریال می باشد که پیش بینی می شود سالانه 8 هزار تن محصولات سبزی و صیفی در این روستای گلخانه ای تولید و به بازار عرضه گردد.

مهندس علی عسکر امیدی مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان گفت: این گلخانه به طور مستقیم 72 نفر و غیر مستقیم و موقت 120 نفر را مشغول به کار خواهد کرد و هدف آن صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و تولید نشاء ارگانیک در صیفیجات می باشد.

همچنین کلنگ احداث گلخانه 5 هزار مترمربعی زرین مو در روستای علی آباد ملک ارسنجان به زمین زده شد که سرمایه ای معادل 15 میلیارد ریال از محل اعتبارات بند الف تبصره 18 و آورده متقاضی را در بر خواهد داشت و با بهره برداری رسیدن این طرح 7 نفر به صورت دائم و موقت به اشتغال مشغول خواهند شد و 200 تن سبزی و صیفی تولید خواهد کرد.

در این مراسم محمدباقر کاظمی فرماندار ارسنجان ضمن تبریک هفته دولت بحث استقرار کشت های گلخانه ای را یک انقلاب در استان فارس و مخصوصاً شهرستان ارسنجان ذکر کرد و افزود: برای اجرای زیرساخت ها ابزار لازم را باید در اختیار داشته باشیم و با توجه به اینکه مردم شهرستان ارسنجان از لحاظ درآمدی یکی از شهرستان های محروم استان فارس می باشند در پرداخت وام های گلخانه ای برای این مردم معاضدت و همراهی بیشتری گردد و به عنوان یکی از مطالبات مردم درخواست اضافه کردن تخصیص اعتبارات بیشتری در دستور کار گنجانده شود.

در ادامه دکتر پژمان از جهاد کشاورزی فارس یکی از بحث های وزرات جهاد کشاورزی را بحث راه اندازی کشت های گلخانه ای ذکر کرد و یکی از اهداف این طرح را استفاده از ظرفیت طبیعی روستاها عنوان نمود و هدف دوم را به صورت در یک زنجیره قرار گرفتن کشاورزان در کنار هم و کوتاه شدن دست واسطه ها دانست.

در ادامه این مراسم مدیر جهاد کشاورزی ارسنجان و مهندس قاسمی نماینده عالی شوراهای استان در رابطه با بحث اضافه نمودن وام های گلخانه ای و ایستگاه فشار شبکه انتقال گاز و متقاضی شدن 4 روستای دیگر به عنوان روستای گلخانه ای و بحث تأسیس دامداری 500 رأسی شیری و تأمین آب آن توضیحاتی دادند و آنگاه مهندس رحمانی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس ضمن گرامیداشت هفته دولت گفت: دولت سعی کرده با همه محدودیت ها روش های نوین را به کار گیرد و نگذاشته تا کارها به زمین بماند .

وی گفت در همین روستا 2500 پروژه افتتاحی در استان با هزینه ای معادل 300 هزار میلیارد تومان داشته. وی ضمن تشریح عملکرد دولت گفت: ما در استان فارس توانسته ایم روند کاهش 5/16 را در بهار امسال به 9/8 برسانیم و در این رابطه شاخص ها را بهبود بخشیده ایم.

وی انگاه به تشریح عملکرد و افتتاح طرح ها در استان پرداخت و گفت: تنها در ارسنجان 11 پروژه مورد بهره برداری قرار گرفته و بحث پروژه ها در استان در راستای نهضت گلخانه ای است و ما که در سال 94 تنها 130 هکتار کشت گلخانه ای داشتیم هم اکنون به 450 هکتار رسیده ایم و سهم استان رسیدن به 7 هزار هکتار گلخانه می باشد که بایستی مدیران و مردم نقش موثر و پررنگی در این امر داشته باشند.

مهندس رحمانی در پایان به مزید کاشت گلخانه ای که راندمان مصرف آب کمتری را دارد پرداخت و گفت: از مسئولین کشور درخواست داریم که در این رابطه همت بیشتری به کار بندند.

داور یزدانی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه