رفتن به بالا
  • یکشنبه - 11 شهریور 1398 - 09:00
  • کد خبر : ۳۸۵۵
  • چاپ خبر : کشت بی الگو، محصول مازاد ، ضرر کشاورزان
تجربه تکراری برای کشاورزی فارس

کشت بی الگو، محصول مازاد ، ضرر کشاورزان

کشاورزي در کنار صنعت و خدمات 3 بخش عمده اقتصاد در دنيا محسوب مي شوند و کشورهايي مي توانند در آينده رشد و توسعه داشته باشند که به 3 اصل تامين مواد غذايي(امنيت غذايي) دسترسي به انرژي و نيروي انساني توجه داشته باشند.

اصغر ابراهیمی منش | کشاورزي در کنار صنعت و خدمات 3 بخش عمده اقتصاد در دنيا محسوب مي شوند و کشورهايي مي توانند در آينده رشد و توسعه داشته باشند که به 3 اصل تامين مواد غذايي(امنيت غذايي) دسترسي به انرژي و نيروي انساني توجه داشته باشند.
با توجه به نقش کشاورزي در تامين مواد غذايي و همچنين سهم بزرگ آن در زمينه اشتغال روستاييان و شهرهاي کوچک و کاهش مهاجرت از روستا به شهر و افزايش مهاجرت معکوس، از اهميت بسزايي برخوردار است.

متاسفانه فاجعه کشاورزي در تابستان امسال، خصوصا در شهرستانهاي مرکزي و شمالي استان فارس، نياز به تغيير و تحول در اين بخش را بيش از پيش نمايان کرد. کشاورزاني که هيچ گونه اتحاديه اي ندارند، هيچ دخل و تصرفي در قيمت گذاري محصولات ندارند و اغلب دسترنج اين قشر زحمتکش در جيب دلالان مي رود در کشت صيفي امسال با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم مي کنند.

در کشت تابستانه سال جاري، هندوانه اي که هر کيلوي آن حداقل 300 تومان براي کشاورز هزينه داشته، کيلويي 50 تا 70 تومان از کشاورز خريداري مي شود که هزينه کارگري که براي برداشت بکار گرفته شده است را نميدهد. خيارسبز نيز هر کيلوي آن 1000 تومان براي کشاورز هزينه دارد اما از کشاورز هر کيلو 200 تا 300 تومان خريداري مي شود. گوجه فرنگي نيز که هر کيلوي آن تقريبا 1000 تومان براي کشاورز هزينه دارد و فقط کيلويي 300 تومان آن بابت سبد و 200 تومان آن بابت کارگر گوجه چين هزينه مي شود را امروز کيلويي 600 تومان نقدي از کشاورز مي خرند.

چرا کشاورز بايد کود و سم و سبد و نوارتيپ و ساير لوازم خود را با دلار نرخ روز تهيه کند ولي محصول خود را با کمترين قيمت به فروش برساند. اگر سطح زير کشت بالاست چرا مديريت کشت توسط جهاد کشاورزي انجام نمي شود و اگر محصول بيشتر از نياز داخل است، چرا زمينه صادرات آن فراهم نمي شود؟ چرا قيمت رب گوجه فرنگي هيچ تناسبي با قيمت گوجه فرنگي ندارد؟ سود حاصل از آن در جيب چه کساني مي رود؟ اگر رب گوجه فرنگي و خيارشور صادر مي شود چرا قيمت خريد از کشاورز اينچنين است و اگر صادر نمي شود دليل آن چيست؟ اگر نمي توانند صادر کنند حداقل قبل از کشت به کشاورز اطلاع رساني مي شد که امکان صادرات فراهم نمي باشد. مگر امسال سال رونق توليد نيست؟ چرا توليدات اين قشر زحمتکش هم اکنون در مزارع رها شده است؟ اينها سوالاتي هستند که ذهن بسياري از کشاورزان را به خود مشغول کرده است و منتظر پاسخ مسئولين ذيربط مي باشند.

متاسفانه جهاد کشاورزي که با بي برنامگي بذر خيارسبز را به قيمت ارزان در اختيار کشاورز قرار داد و سطح زير کشت اين محصول را بالا برد هم اکنون کشاورز را به حال خود رها کرده است. سوال ما اينجاست که آيا جهاد کشاورزي نمي توانست سيب زميني را هم در اختيار کشاورز قرار دهد تا با کشت آن اکنون با کمبود سيب زميني مواجه نباشيم و کشاورزي که خيار کاشته اين همه ضربه نخورد؟
اکنون که کشور با مشکل کم آبي مواجه است هندوانه اي که براي توليد هر کيلوي آن 500 ليتر آب نياز است، در مزرعه رها مي شود يا به قيمتي بسيار ارزان به فروش مي رسد. اين مشکلات و معضلات نشان مي دهد که جهاد کشاورزي نياز به تحول دارد و بايد در اسرع وقت طراحي و پياده سازي طرح الگوي کشت انجام شود. هم اکنون با پيشرفت تکنولوژي و وجود زيرساخت ها به راحتي مي توان طرح الگوي کشت را در کشور پياده سازي کرد و کافي است با همکاري جهاد کشاورزي و سازمانهاي مرتبط با آب و برق در وزارت نيرو الگوي کشت را پياده سازي و کنترل کرد.

مطمئنا با کشت متوازن هر محصول قيمت آن نيز کنترل خواهد شد و به اين ترتيب کشاورزان توليد کننده متضرر نخواهند شد و محصولات هم با قيمت منصفانه اي به دست مصرف کننده خواهد رسيد.

بنابراين پيشنهاد می شود جهت جلوگيري تکرار از وضعيت کنوني کشاورزي در سال های آینده اقداماتی به شرح زیر صورت پذیرد:
1. طراحي، پياده سازي و کنترل طرح الگوي کشت با همکاري وزارت جهاد کشاورزي و سازمانهاي زير مجموعه وزارت نيرو
2. تشکيل اتحاديه کشاورزي و دخالت اين اتحاديه در قيمت گذاري محصولات خصوصا محصولاتي که کارخانجات تبديلي نيز خريدار آن مي باشند.
3. کنترل و برنامه ریزی برای واردات و صادرات محصولات کشاورزي
4. استفاده از نيروهاي جوان با انگيزه و با تحصيلات مرتبط در مديريت کلان و خرد جهاد کشاورزي
5. تشويق کشاورزان به کشاورزي ارگانيک از طريق، اختصاص يارانه به روش هاي ارگانيک کنترل آفات و تخصيص بودجه مناسب به پژوهشهاي ارگانيک محور و آموزش آن به کشاورزان
اميد است در آينده نزديک با برنامه ريزي صحيح در بخش کشاورزي ، شاهد بهترين استفاده از سرمايه آب و خاک کشور باشيم و با پتاسیل اشتغال زايي فراواني که اين بخش به صورت مستقيم و غيرمستقيم در مراحل مختلف کاشت داشت برداشت و کارخانجات صنايع تبديلي وجود دارد بتوان اشتغال جوانان خصوصا در روستاها و شهرهاي کوچک را تامين کرد تا علاوه بر اينکه مهاجرت به شهر نداشته باشيم شاهد مهاجرت معکوس هم باشیم.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه