رفتن به بالا
  • یکشنبه - 11 شهریور 1398 - 12:00
  • کد خبر : ۳۸۵۸
  • چاپ خبر : رکورد هیجانی کشت  گوجه فرنگی در پاسارگاد

رکورد هیجانی کشت گوجه فرنگی در پاسارگاد

در سال زراعی ۹۸ کشاورزان پاسارگادی بیش از هزار هکتار از زمین های کشاورزی این منطقه را به کشت‌ گوجه فرنگی اختصاص داده اند که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.

وحید میرزاپور |در سال زراعی ۹۸ کشاورزان پاسارگادی بیش از هزار هکتار از زمین های کشاورزی این منطقه را به کشت‌ گوجه فرنگی اختصاص داده اند که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.
در حالی که صادرات گوجه‌فرنگی متوقف شده است، کشاورزان با مشکلات زیادی برای فروش محصول خود روبرو هستند و ناچارند محصول خود را با قیمت پایینی بفروشند.
شاید باور کردنش سخت باشد اما نرخ محصولات کشاورزی در شهرستان پاسارگاد آن‌قدر افت کرده که کشاورزان ترجیح می‌دهند از این محصولات به‌عنوان خوراک دام استفاده کنند و یا زمین را با محصولات درو نشده شخم بزنند.
کشاورزی یکی از مشاغلیست که کمترین هزینه را برای دولت دارد و کشاورزان با استفاده از زمین‌های خود و با سرمایه‌ای که در اختیار دارند اقدام به کاشت و داشت و برداشت می‌کنند و می‌طلبد که در برخی موارد همچون فروش محصول دولت یار و همراه آنها باشد.
یکی از کارشناسان کشاورزی در رابطه با دلایل پایین آمدن قیمت محصولات کشاورزی خصوصا گوجه به خبرنگار سفیر مردم گفت: رعایت نکردن اصلاح الگوی کشت، هم‌پوشانی زمان کشت، تولید انبوه این محصول در ‏شهرستان های اطراف ، مزیت نسبی کشت نسبت به دیگر محصولات و نبود جایگزین اقتصادی مناسب برای ‏آن، شکاف عمیق بین تولیدکننده و مصرف‌کننده به دلیل فعالیت گسترده و هماهنگ واسطه‌ها و دلالان ‏تعیین‌کننده قیمت و نبود بازارهای صادراتی مشکل اصلی پایین آمدن قیمت گوجه فرنگی می باشد.
یکی از کشاورزان منطقه با اشاره به وضعیت نابسامان بخش ‌کشاورزی در شهرستان گفت :به صورت خانوادگی و با عشق و هزاران امید محصول کشت کردیم اما امروز با هزاران افسوس نتایج ماهها عرق ریختن و زحمات خانوادگی را درو می کنیم که امیدواریم وعده های مسئولین محقق شود و تعاونی ها محصول گوجه را حداقل با قیمت مصوب خریداری کنند تا کشاورزان هزینه های خود را برگردانند و ضرر نکنند.
برای قضاوت در رابطه با درخواست های مردم و همچنین محقق شدن وعده های مسئولین باید دید تا چه حد رضایت کشاورزان جلب خواهد شد و می بایست بررسی شود آیا تعاونی ها توانسته اند سیاست های دولت را در جهت حمایت از کشاورزان اجرا نمایند یا این قشر زحمت کش هستند که باید هزینه این بی برنامگی را به جان بخرند .

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه