رفتن به بالا
  • یکشنبه - 11 شهریور 1398 - 18:00
  • کد خبر : ۳۸۶۱
  • چاپ خبر : برنامه توسعه، نیاز مبرم شهرستان ارسنجان

برنامه توسعه، نیاز مبرم شهرستان ارسنجان

این روزها که نزدیک به ایام انتخابات است، به هر محفل که وارد می شویم، بیش از هر زمان دیگر صحبت از عملکرد مسئولان و به ویژه نمایندگان و یا کاندیداهای مجلس است.

محمد هادی رضایی| این روزها که نزدیک به ایام انتخابات است، به هر محفل که وارد می شویم، بیش از هر زمان دیگر صحبت از عملکرد مسئولان و به ویژه نمایندگان و یا کاندیداهای مجلس است. عده ای در حمایت از مسئولان مورد علاقه خود و عده ای دیگر در مذمت شان بحث می کنند. اگر به مباحث دقیق شویم پی می بریم که در اغلب موارد هر دو دسته طرفدار و مخالف دلایل منطقی زیادی برای اظهارات خویش ندارند و بیشتر تحت تأثیر کلیشه ها قرار گرفته اند. عموماً مردم به مسائل سخت افزاری به دلیل ملموس بودن آن بیشتر توجه دارند و به همین دلیل بیشترین دغدغه آنها توسعه راه ها و مسائل عمرانی منطقه است، و به همین دلیل از مسائل نرم افزاری همچون مسائل فرهنگی، توسعه زیر ساخت ها، مسائل اجتماعی و خانواده، مدیریت منابع آب، توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات، رشد علمی دانش آموزان و ازین قبیل موارد غافل می مانند. اما سوال اینست که دلیل آن چیست؟

یکی از دلایل مهم آن نبود برنامه و شاخص های توسعه منطقه و عدم تعریف همه جانبه حوزه های مختلف توسعه می باشد. نبود شاخص های ارزیابی موجب گردیده نظارت موثر وجود نداشته باشد و سطحی نگری حاکم گردد.
برنامه های توسعه در هر جامعه ای شاخص های لازم برای ارزیابی پیشرفت در جنبه های مختلف ایجاد می کند تا شهروندان و نخبگان جامعه بتوانند با مراجعه به آنها بر عملکرد مسئولان و به ویژه منتخبان خود نظارت کنند.

برای تدوین برنامه توسعه ابتدا می بایست اهداف بلند مدت و میان مدت شهرستان ارسنجان و سناریوهای تحقق آنها توسط نخبگان در حوزه های مختلف تعیین شود و بهتر اینست که شورای اسلامی شهرستان محوریت تدوین برنامه توسعه شهرستان را عهده دار گردد. ظرفیت کم نظیر منطقه ارسنجان از لحاظ تعداد دانش آموختگان در رشته های مختلف به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی می تواند به این امر کمک شایانی کند. شورای شهرستان ارسنجان می تواند با ایجاد کارگروه های تخصصی متشکل از دانشمندان و نخبگان در هر حوزه، تدوین برنامه توسعه را به اجرا در آورد.

بهداشت و سلامت، عمران، آموزش، آب، فرهنگ، صنعت گردشگری، فناوری، کسب و کار، جامعه و امنیت می تواند از جمله حوزه های مختلف در تدوین برنامه توسعه شهرستان باشد.

با توجه به اینکه شهرستان ارسنجان در استان فارس جزو مناطق پیشرو و دارای ظرفیت صنعت گردشگری می باشد، لذا یکی از مهمترین حوزه هایی که می توان به صورت فوق العاده در برنامه توسعه مد نظر قرار داد این صنعت نوپا اما پر رونق می باشد.

یکی از منابع مهم درآمد منطقه ارسنجان صنعت کشاورزی است که به دلیل خشکسالی و کاسته شدن از حجم منابع آب زیر زمینی این صنعت مورد تهدید واقع شده، لذا می بایست برنامه های هوشمندانه ای جهت تغییر الگوی کشت با استفاده از تکنولوژی روز ارائه شود و از طرف دیگر طرح هایی همچون مدیریت فاضلاب شهری و هدایت آب های هجومی به منابع زیرزمینی مورد مطالعه واقع گردد.

در صورت تدوین برنامه توسعه جامع به نحوی که از پشتوانه علمی و مطالعاتی قوی برخوردار باشد و با استانداردهای هر حوزه مطابقت داشته باشد، این امیدواری وجود خواهد داشت که مدیران استان آن را در برنامه ها و بودجه ریزی سالیانه مورد توجه قرار دهند و منتخبان مردم نیز فعالیت های خود را با مطالبات مطرح شده در چارچوب آن تنظیم نمایند. بدین ترتیب بهره وری منابع و ظرفیت های منطقه افزایش یافته و یکی از گام های مهم در جهت پیشرفت منطقه برداشته خواهد شد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه