رفتن به بالا
  • جمعه - 30 شهریور 1398 - 01:13
  • کد خبر : ۴۰۶۸
  • چاپ خبر : فرشته ای که شفا گرفت
مداح اهل بیت از مداحی و هیئت می گوید:

فرشته ای که شفا گرفت

وحید میرزاپور | سعید یدالهی سال‌هاست در شهرستان پاسارگاد جلسه دارد و در سطح استان شناخته شده است. حالا بعد از سال‌ها فعالیتش با او درباره سوابقش، وظیفه هیات و نهاد هیات همکلام شدیم که مشروحش را در ادامه می‌خوانید:

وحید میرزاپور | سعید یدالهی سال‌هاست در شهرستان پاسارگاد جلسه دارد و در سطح استان شناخته شده است. حالا بعد از سال‌ها فعالیتش با او درباره سوابقش، وظیفه هیات و نهاد هیات همکلام شدیم که مشروحش را در ادامه می‌خوانید:

 

از شروع مداحی تان برای ما بگویید از چه زمانی علاقه مند شدید؟ چه شخصی را در گرایش خود به مداحی اثرگذار می دانید؟
از همان کودکی به مداحی علاقه بسیار داشتم و مادرم نذر کرده بود خادم امام حسین(ع) باشم. در ماه های محرم و صفر در هیئت ها مداحی می کردم اما سال ۷۹ بود که با تشویق یکی از دوستان، مداحی ام ضبط شد و به صورت سی دی های صوتی و تصویری منتشر شد. الان ۳۵ سال است که به صورت حرفه‌ای مداحی می کند.

آلبوم های مداحی که از شما در سطح استان منتشر شده و مورد استقبال قرار گرفته را نام ببرید؟
سرباز کربلا اولین البومی بود که منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت و سپس نهرعلقمه، راز تشنگی، خورشید کاروان، بی کفن، حسرت آب، جانباز عاشورا، صحرای غم، امید خیمه ها، کارون غم و درس وفا از دیگر آثاریست که از مداحی های بنده منتشر گردیده است. که امیدوارم همان گونه که مورد توجه مردم قرار گرفت توانسته باشم رضایت اهل بیت را نیز جلب کرده باشم.

فرق بین مداحی های دیروز و امروز همچنین جوانان در گذشته و امروز چیست؟
مداحی های قدیمی به صورت سنتی و تجربی و بدون حرف های خاصی بوده است و مداحان سابق به سبک تعزیه خوانی مداحی می کردند اما امروزه بیشتر بر اساس آهنگهای موسیقی مداحی رواج دارد که از نظر اینجانب خوشایند نیستند و مداحی هم شبیه مولودی خوانی که برای اعیاد استفاده می شود می باشد و کمتر کسی اصول مداحی را رعایت می کند که می طلبد مسئولان امر نظارت های دقیق تری روی محتوای مداحی ها داشته باشند.
ضمنا جوانان قدیمی بیشتر دل به عزاداری امام حسین(ع) و اهل بیت ایشان می دادند و با خلوص نیت عزاداری می‌کردند اما امروزه جوانان مثل گذشته نیستند و بیشتر برای تماشا و سرگرمی در هیئت ها حضور پیدا می کنند که بارها این نکته را در جلسات مختلف تذکر داده ام و امیدواریم شاهد تغییر این روند باشیم که به هیچ عنوان خوشایند نیست.

برای مداحان نسل جوان چه توصیه ای دارید؟
توصیه بنده حقیر این است که اشعاری را بخوانند و سبکی را اجرا کنند که در شان اهل بیت (ع) باشد و سنت ها هم از بین نرود.

برای جذب جوانان به جلسات اهل بیت، چه تلاش هایی داشته اید؟ به نظر شما مسئولین هیئت ها در این زمینه چه اقداماتی می توانند انجام دهند؟
سعی کرده ام با روشهای مداحی شور حسینی را در مراسمات ایجاد کنم و آنها را جذب و علاقمند به عزاداری کنم. مسئولین هیئت ها می توانند با برخورد گرم و صمیمی و برگزاری تعزیه های دلنشین برای آشنا شدن با زندگی اهل بیت (ع) جوانان را با اهداف قیام امام حسین(ع) و اهل بیت آشنا کنند و با آغوش باز پذیرای آنان باشند. ضمناً دادن مسئولیت‌ های مختلف به جوانان در هیئت ها می تواند قشر جوان را جذب هیئت ها نماید.

با نوای کدام یک از مداحان بیشتر مانوس هستید؟
مداحی های حاج احمد اصفهانی را دوست دارم و سبک شان را بیشتر از دیگران می پسندم.

تاثیر مداحی در زندگی شخصی شما چطور بوده است؟
وقتی مداحی می‌کنم احساس نزدیکی بیشتری به خدا و اهل بیت (ع) دارم و روی زندگی و فرزندان تاثیر مثبتی از لحاظ معنوی داشته است و خداوند مهربان را بسیار شاکر هستم که این استعداد را در وجودم قرار داده است.

خودتان اهل شعر و شاعری هم هستید؟ بیشتر از اشعار چه کسی در مداحی استفاده می کنید چرا؟
به شعرا علاقمند هستم ولی شاعر نیستم و بیشتر از اشعار کتاب های مذهبی قدیمی مانند اشعار مرحوم صغیر اصفهانی جوهری، کتابهای گلچین احمدی ژولیده بهره میبرم. به این دلیل که بسیار پرمحتوا بوده و برای مداحی مناسب تر می باشند.

اهل مطالعه هستید؟چه کتاب هایی را مطالعه می کنید.
کتاب های مداحی و مذهبی که قبلاً هم خدمتتان عرض کردم و در کل به مطالعه کتاب های مذهبی بسیار علاقه مند هستم و همواره در کتاب ها محتوای مداحی هایم را جستجو می کنم.

آیا توانسته اید برای امام حسین علیه السلام کاری انجام دهید؟
از این بابت باید بگویم که 35 سال در خدمت اهل بیت علیهم السلام بوده و در هیئت ابوالفضل و هیئت‌های دیگر مداح و خادم اهل بیت هستم

شهروندان شهرستان پاسارگاد با نوحه سرایی شما و صدای نوستالژی شما خاطرات زیادی دارند ،خاطره جذابی که از جلسات مداحی خودتان به ذهنتان می رسد بازگو کنید؟
یک شب که در هیئت مداحی میکردم خانمی سعادتشهری با چشم گریان به مراسم وارد شد و التماس دعا برای شفای فرزندش را داشت که به بیماری قلبی مبتلابود. آن شب همه کسانی که در مراسم حضور داشتند به امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل(ع) متوسل شدند و شفای کودک بیمار را از خدا خواستند. فردای آن شب متوجه ازدحام جمعیت کنار درب حسینه شدم. در میان جمعیت آن خانم و کودکش را هم دیدم، پسر بچه شفا گرفته بود و به لطف اهل بیت خدا این کودک را برای همیشه از بیماری قلبی نجات داد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه