رفتن به بالا
  • جمعه - 30 شهریور 1398 - 01:18
  • کد خبر : ۴۰۷۴
  • چاپ خبر : محبتی از طرف پدرم  احساس نمیکردم
روایت یک نوجوان پاسارگادی از تجربه ای تلخ:

محبتی از طرف پدرم احساس نمیکردم

وحید میرزاپور| نوجوان همشهری پس از چندین مرتبه مخالفت، به شرط عدم ذکر نامش موافقت کرد تا تجربه تلخ خود در رابطه با دلایل چندین مرتبه خودکشی ناموفقش را با ما در میان بگذارد.

وحید میرزاپور| نوجوان همشهری پس از چندین مرتبه مخالفت، به شرط عدم ذکر نامش موافقت کرد تا تجربه تلخ خود در رابطه با دلایل چندین مرتبه خودکشی ناموفقش را با ما در میان بگذارد.
در خانواده ای متوسط زندگی می کنم، در دوران مدرسه توسط دوستانم به سمت دخانیات و بیتی کشیده شدم، انسجام در خانواده ما معنی نداشت و محبتی خصوصا از سمت پدرم احساس نمی کردم، همیشه برای بدست آوردن چیزهایی مثل دوچرخه و موتور، با قهر کردن و تهدید که خودم را راحت میکنم از دست شما، به خواسته هایم میرسیدم و این احساس برایم به وجود آمده بود که برای کسی مهم نیستم، زندگی برایم معنایی نداشت، دچار افسردگی شده بودم و دوستان نزدیکم ازمن فاصله گرفتند، آثار خود زنی روی دستم نشان می دهد چقدر شرایط بدی داشتم، یکبار در اوج عصبانیت تصمیم گرفتم با خوردن قرص به زندگی ام پایان دهم. اما خانواده متوجه شدند و در بیمارستان نجات پیدا کردم‌. مرتبه بعد روشی انتخاب کردم که دیگر راه برگشتی نداشته باشم اما لحظه آخر ترس تمام وجودم را گرفت، با دخالت دایی ام، پدرم کمی رفتارش با من را تغییر داد. چندین مرتبه مشاوره رفتم و شکر خدا، هم دیدم به زندگی تغییر کرده و هم رفتار خانواده با من دوستانه شده است. شاید نتوانم گذشته تلخم را فراموش کنم اما آینده ام را تلاش می کنم بهتر بسازم.
امیدوارم جوانان هم سن من به این باور برسند که خودکشی راه حل مشکلات نیست و توجه کسی با این‌ کار به ما جلب نمیشود و باید توقعاتمان در حد توان خانواده قرار بدیم و با کوچکترین مشکل فکر کارهای نادرست نکنیم.
آنچه خواندید روایتی کوتاه از زبان نوجوانیست که چندبار اقدام به خودکشی نموده و هر بار به طریقی نجات یافته است. و فریاد خاموش نوجوانانی که درگیر برخی مشکلات هستند اما جرات یا موقعیتی برای بیان ندارند. آمار خودکشی در شهرستان پاسارگاد ما را به این فکر فرو میبرد که چرا در سالهای اخیر این معضل بیش از گذشته تکرار میشود؟ راه حل چیست؟ به نظر می رسد سامان دهی به اوقات فراغت نوجوانان، ایجاد محیط های رفاهی و تفریحی مثل پارک، سینما و استخر، برنامه ریزی برای افزایش مهارت های فنی و حرفه ای برای جوانان و نوجوانان، ایجاد زمینه های اشتغال و فعال نمودن مراکز مشاوره و دوره های آموزش مهارت های زندگی برای خانواده ها در سطح شهرستان تاثیر بسزایی در کاهش اسیب های اجتکاعی، اعتیاد، خودکشی و طلاق دارد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه