رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 21 شهریور 1398 - 01:37
  • کد خبر : ۴۰۸۱
  • چاپ خبر : پاسارگاد، صاحب سیارک می شود؟
گفتگو سفیرمردم با مرد کهکشانی

پاسارگاد، صاحب سیارک می شود؟

پیمان فتحی | خبر احتمال نامگذاری یکی از سیارک ها به نام پاسارگاد، بازخورد زیادی در بین مخاطبین سفیر مردم داشت. این سیارک توسط اصغر کبیری و چندتن از همکارانشان کشف شده و این موضوع برای اولین بار این ستاره شناس به خبرنگار سفیرمردم اطلاع داد. این مساله بهانه بود تا با اصغر کبیری موسس […]

پیمان فتحی | خبر احتمال نامگذاری یکی از سیارک ها به نام پاسارگاد، بازخورد زیادی در بین مخاطبین سفیر مردم داشت. این سیارک توسط اصغر کبیری و چندتن از همکارانشان کشف شده و این موضوع برای اولین بار این ستاره شناس به خبرنگار سفیرمردم اطلاع داد.
این مساله بهانه بود تا با اصغر کبیری موسس انجمن نجوم شهرستان پاسارگاد به گفتگو بنشینیم

از چه زمانی به نجوم علاقه پیدا کردید؟
از کلاس پنجم ابتدایی. در آن زمان در کتاب های درسی در صفحاتی در مورد نجوم بحث شده بود. مثلاً صورت های فلکی خرس بزرگ و کوچک. با خود می گفتیم خرس در آسمان چه می کند آیا واقعاً خرس های بزرگ و کوچک وجود دارند.

اولین کتابی که در مورد نجوم مطالعه کردید چه زمانی بود و آن زمان کتاب را از کجا تهیه کردید؟
کلاس اول راهنمایی بود. آن زمان پسر عمویم از سفر خارج برگشته بود و چند کتاب نجوم آورده بود. به من عکس هایی از کهکشان راه شیری و دمای بالای ستارگان نشان داد.

چه چیزی باعث شد که به فکر ساخت رصدخانه بیفتید؟
در آن زمان من از پسر عمویم خواستم که مرا به یک رصدخانه ببرد و برای اولین بار کتابخانه ابوریحان بیرونی شیراز را از نزدیک دیدم. در همان حال بود که به فکر ساختن رصدخانه افتادم. وقتی برگشتم از معلم علوم مدرسه خواستم که چند عدسی به من بدهد و آنها را داخل یک لوله مقوایی گذاشتم و توانستم اولین تلسکوپ شهرستان را بسازم و با آن برای اولین بار گودال های توانستم ببینم.

چه عاملی باعث شده تا الان در این مسیر فعالیت کنید؟
قطعا وقتی انسانی عاشق شود برای رسیدن به علاقه خود بسیاری از سختی‌ها را تحمل می کند. در آن زمان که در شب، شهر به اندازه الان نور نداشت و بسیار تاریک تر بود از داخل حیاط می‌توانستیم بسیاری از پدیده های نجومی را ببینم. به یاد دارم هیچ کس نبود که صورت های فلکی را در آسمان به من نشان دهد، اولین بار که از روی نقشه آسمان دب اکبر را پیدا کردم بلند فریاد زدم طوری که همسایه ها فکر می‌کردند که من دیوانه شدم

تا به حال برایتان پیش آمده که از این کار ناامید شده باشید؟
من بسیاری حرف‌ها را تحمل کردم حتی خانواده خودم هم به من می گفتند که تو دیوانه شده ای. اما من ناامید نشدم، برای تأمین اعتبار بارها از مسولین و رییس جمهوری های دوره های مختلف درخواست کمک کردم اما هیچکدام نتیجه ای نداشت. تا به امام جماعت محل گفتم در نماز عید فطر درخواست همکاری کرد و بیشتر خانواده‌ها در این کار کمک می کردند. برخی از خانم ها طلا کمک کردند و بسیاری از مردم هم در زمان ساخت، کارگری رصد خانه را انجام دادند. ساخت رصد خانه دستاوردی بزرگ برای مردمی بود که اصلا با علم نجوم اشنایی نداشتند.

از چه زمانی کار را بصورت حرفه ای دنبال کردید؟
در سال ۶۰ با گروهی از دوستان شروع کردیم اما پس از مدتی همگی در جاهای دیگر شاغل شدند و من دوباره تنها شدم. پس از استخدامم در اموزش و پرورش با استقبال زیادی روبرو شدم. همان سال انجمن فیزیک ایران یک تلسکوپ ۴اینچ نیوتونی به من هدیه داد. آن زمان گزارش همه فعالیت های ما بصورت مستمر در ماه نامه نجوم چاپ میشد.
در سال ۸۰اولین گردهمایی منجمان کشور را بمدت سه روز در شهرستان برگزار کردیم، که نقطه عطفی در فعالیت های انجمن نجوم شهرستان بود. در همان سالها بود که منجمان شهرستان بارها در رقابت های مسیه* و صوفی مقام نخست کشوری را کسب کردند.

 

بیاد ماندنی ترین خاطره آسمانی خود را برایمان تعریف کنید.
خاطرات آسمانی همه زیبا هستند. اما بیاد ماندنی ترین آنها سال ۷۸بود آن زمان من خودم را برای شب بیست و هشتم و مشاهده بارش ها بزرگ شهابی اسدی که در آن زمان رخ می داد اماده میکردم که بطور اتفاقی سحرگاه روز قبل به حیاط منزل امدم. شب بعثت پیامبر هم بود. ناگهان متوجه شدم بارش شهابی عظیم شروع شده، صحنه ی بسیار زیبایی بود، از شدت هیجان اقا تقی همسایه را بیدار کردم و دونفری این صحنه زیبا را مشاهده کردیم. آن شب حدود ۲۵۰۰شهاب سنگ آسمان را نورافشانی کرد.

هیچگاه به فکر زندگی در سیاره ای به جز زمین، افتاده اید؟
مریخ تنها سیاره ای که به خاطر شباهت هایش با زمین و این که در کمربند حیات قرار دارد و آب امکان مایع بودن در آن دارد و مثل زمین دارای فصل است و هر علاقمندی مثل من آرزوی سفر به این سیاره و حتی زندگی در آن را دارد.

آیا احساس می کنید که ماموریت شما در این حرفه به پایان رسیده است
نه به هیچ وجه تازه شروع کار است در دهه اخیر منجمان آماتور کشور نشان دادند که نجوم آماتوری فقط لذت بردن از آسمان شب و دیدن پدیده های آن نیست. بلکه آنها می‌توانند همراه با منجمان آماتور جهان مسابقات نجومی مثل ماراتون مسیه و صوفی شرکت کنند. در رقابت مسیه کشور ما بسیار بالاتر از کشورهای دیگر است.

آیا در عرصه های جهانی یا کشوری مقامی کسب کرده‌اید؟
این که یک منجم آماتور بداند در کشور کسانی هستند که قدر فعالیت هایش را می داند احساس خوشایندی است هرچند آسمان شب بخشی از طبیعت فراموش نشدنی است اما متاسفانه در صدا و سیما و رسانه‌ها کمتر به آن پرداخته می‌شود. در سال ۸۳ اولین جایزه انجمن نجوم در ترویج نجوم ایران به بنده تعلق گرفت. سال ۸۴ جایزه بهترین برگزار کننده هفته جهانی نجوم را از اتحادیه بین المللی نجوم دریافت کردم در سال ۸۵ یکی از معتبرترین جوایز بین المللی نجوم به نام جایزه لاس کامبرس ایالات متحده از بین صدها کاندیدا از سراسر جهان به خاطر فعالیت های ترویجی موفق نجوم به عنوان برترین مروج نجوم دنیا به من اهدا شد.

از کشف سیارک جدید برایمان بگویید.
چند سالی است که ایران به اتحادیه بین المللی جستجوی سیارک پیوسته است. بخش جستجوی اتحادیه بین المللی هر ساله با مشارکت بیش از ۴۰ دانشگاه و مراکز علمی کمپین هایی برای جستجوی سیارک ها برپا می کند.
انجمن نجوم آسمان پاسارگاد هم با یک تیم دو نفره به این جمع پیوست. از ایران سه جرم آسمانی یافت شده پذیرفته شد و برای بررسی های بیشتر و به دست آوردن پارامترهای مداری به اندازه سیارک مورد بررسی قرار گرفت.
سپس از کارشناسان و کاشف جرم دعوت می شود برای نامگذاری آن اقدام کنند. اینجانب به همراه یکی از اعضای انجمن آقای حامد زارع موفق به کشف سیارک شدیم و پس از بررسی نهایی مداری پیشنهاد نامگذاری آن به نام پاسارگاد را مطرح نمودیم.

 

به عنوان کسی که نجوم را در این شهرستان پایه‌گذاری کرده، آینده این علم را در این شهرستان چگونه می‌بینید؟
با وجود مشکلات زیادی که از ۳۰ سال پیش تا کنون پشت سر گذاشتیم باز هم آینده روشنی را پیش بینی می کنم. در حال حاضر دانش آموزان شهرستان ما توانسته اند بارها به ماراتن مسیه و رقابت‌های استارکاپ بروند و همچنین در این مسابقات تجارب و امتیازات خوبی به دست آورند. بنابراین اینده خیلی روشنی برای این علم در شهرستان میبینم.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه