رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 5 مهر 1398 - 17:52
  • کد خبر : ۴۱۰۰
  • چاپ خبر : باغ قوام یک نگرانی مشترک بین مردم فرمانداری و شورای شهر

باغ قوام یک نگرانی مشترک بین مردم فرمانداری و شورای شهر

جلسه هم اندیشی به دعوت فرماندار شهرستان پاسارگاد جهت برسی ابعاد بیشتر موضوع مسیر انتقال آب و نگرانی مردم از تخریب باغ قوام صبح امروز با جمعی از فعالین اجتماعی و شهروندان در محل فرمانداری انجام شد. گزارش کامل این دیدار یک نگرانی عمومی چالشی برای شورای شهر و فرمانداری. آن را بنام باغ قوام […]

جلسه هم اندیشی به دعوت فرماندار شهرستان پاسارگاد جهت برسی ابعاد بیشتر موضوع مسیر انتقال آب و نگرانی مردم از تخریب باغ قوام صبح امروز با جمعی از فعالین اجتماعی و شهروندان در محل فرمانداری انجام شد.

گزارش کامل این دیدار

یک نگرانی عمومی چالشی برای شورای شهر و فرمانداری.

آن را بنام باغ قوام میشناسند
قدمتی به بلندای تاریخ شهرسعادتشهر دارد.
اهل قلم آنرا به باغ مارشال نیز میشناسند به این دلیل که نویسنده بنام کشوری اقای حسن کریمپور نیز کتابی به همین نام نوشته و در دسترس بیشتر ایرانیان بصورت مجازی و انتشاراتی میباشد.

قصه از آنجا شروع شد که خط لوله انتقال آب از سد سیوند به ارسنجان طبق مسیر اولیه از پشت دیوار باغ قوام طراحی شده بود.
کم کم در بین مردم خبرهایی ناموثق از عبور این خط لوله از وسط باغ به گوش میرسید تا اینکه مشخص شد پیمانکار به علت کم هزینه تر بودن مسیر از زمین های شخصی پیشنهاد این طراحی مجدد را اینبار ازین مجموعه کهن به شهرداری داده است.

این در حالی است که پیمانکار نامبرده به گفته شورای شهر سعادتشهر در اقدامات قبلی اش هنوز هیچ خسارتی را پرداخت نکرده و به چند قنات در مسیر به گفته شهروندان آسیب رسانده و حالا بیش از گذشت یکسال هنوز راه منتهی به نواجرد خراب مانده است.

مردم سعادتشهر به علت حساسیت و خاطرات این باغ در گروههای مجازی مسولین را مورد انتقاد قرار داده و از شورای شهر خواستند که به این معضل رسیدگی کنند.

جعفر عزیزپور شورای رییس شورای شهر و علی اصغر مهراور نایب رییس شورای شهر در این رابطه نخستین افرادی بودند که به صورت کتبی و رسمی اعلام مخالفت کردند.

در این میان واکنشهایی نیز از سوی مسولین دیده شد
صادق فلاحی فرماندار شهرستان پاسارگاد چنین اظهار داشت که این باغ جز سرمایه این شهرستان است و باید حساسیت مردم را درک کرد نمیتوان گذاشت آسیبی به باغ وارد شود وی خاطر نشان کرد که این مجموعه را میبایست در جهت تبدیل به موزه و مراکز جذب توریست قرار داد و این باغ جزیی از تاریخ این شهرستان میباشد و به تمام شما قول میدهم که تمام قد از حق مردم دفاع خواهم کرد.

علی یارمحمدی شهردار سعادتشهر نیز قبلا در جراید دیگر بصورت رسمی چنین بیان کرد که در سال گذشته ابتدا قرار بود خط لوله از باغ شخصی کنار باغ قوام عبور کند که به دلیل عدم توافق مجریان طرح با مالک و به دستور فرماندار سابق شهرستان  خط لوله از زیر دیوار انتهایی باغ قوام عبور خواهد کرد که البته هنوز در این زمینه هم توافقی صورت نگرفته است و شهرداری و شورای شهر مخالفت خود را با عبور خط لوله ازین مکان رسما اعلام نمودند.
یارمحمدی صبح امروز نیز در دیداری کوتاه با اعضای حاضر مجدد تاکید بر مخالف بودن وی با انجام این طرح از باغ قوام کرد.

حال باید دید که سر دراز این قصه به کجا خواهد رسید.
مسولین باید بدانند که اگر خط لوله از باغ گذشت به گفته یک پیمانکار حدود سه متر از دوطرف شامل حریم میشود که آینده این باغ را به مخاطره خواهد انداخت.
باغ قوام یک ملک عمومی و مطعلق به شهرداری است که در دره شورای اول خریداری شد و نمیتوان با دریافت وجه آنرا واڱذار کرد
مجموعه های تاریخی امانتی در دست ما میباشد و میبایست آنرا برای آیندگان حفظ کرد.

پیمان فتحی
دبیر سرویس خبر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه