رفتن به بالا
  • شنبه - 28 مهر 1398 - 16:21
  • کد خبر : ۴۱۷۲
  • چاپ خبر : پرسه سگ های ولگرد بر روی آرامش مردم ارسنجان
پیگیری مطالبه مردمی توسط سفیرمردم:

پرسه سگ های ولگرد بر روی آرامش مردم ارسنجان

حسن احمدی| حضور سگ‌هاي ولگرد و ایجاد برخی مزاحمت برای زندگی و بهداشت مردم یکی از مسائلی ست که طي چند سال اخير با آن روبرو هستیم. براساس قانون، ساماندهي و جمع آوري سگ‌هاي ولگرد برعهده شهرداري‌ها است چيزي که متاسفانه آنگونه که بايد اجرايي نشده و يا اگر اقدامي هم در کاهش جولان اين حيوان در سطح معابر و خيابان‌ها صورت گرفته تأثيرگذار نبوده است.

حسن احمدی| حضور سگ‌هاي ولگرد و ایجاد برخی مزاحمت برای زندگی و بهداشت مردم یکی از مسائلی ست که طي چند سال اخير با آن روبرو هستیم. براساس قانون، ساماندهي و جمع آوري سگ‌هاي ولگرد برعهده شهرداري‌ها است چيزي که متاسفانه آنگونه که بايد اجرايي نشده و يا اگر اقدامي هم در کاهش جولان اين حيوان در سطح معابر و خيابان‌ها صورت گرفته تأثيرگذار نبوده است.

حضور سگ‌هاي ولگرد مدتي است که بيش از هميشه در معابر شهر ارسنجان به چشم مي خورد. مردم بر ضرورت ساماندهي آن از سوي دستگاه متولي تأکيد دارند و خواستار سامان دادن به اين وضعيت در کوتاه‌ترين زمان با توجه به بازگشایی مدارس هستند و در اين ميان پاي حرف‌هاي مردم که مي نشيني از حضور سگ‌ها و نبود رسيدگي لازم ازسوي مديريت شهري گله‌ دارند.
حسن شاهي يکي از شهروندان ارسنجاني با ابراز نگراني از افزايش حضور سگ‌هاي ولگرد در معابر شهري گفت: چند وقتي است حضور سگ‌ها در کوچه‌ها و خيابان‌هاي شهر افزايش يافته که سبب نگراني مردم شده است اما تنها بحث حمله آنها به مردم نيست بلکه نگراني بخاطر آلودگي که بر اثر دفع ادرار و فضولات در معابر و چمن ها بجا ميگذارند وجود دارد.

کياني ديگر شهروند ارسنجاني مي گويد در نزديکي فلکه دانشگاه سوار موتورسيکلت بودم که من را دنبال کردند. اگر این اتفاق برای یک کودک یا دانش آموز رخ دهد ممکن است اتفاق غیر قابل جبرانی را رقم بزند.
اما گلایه ی مخاطبين سفيرمردم تنها از اذيت و آلودگي نبود و عده زيادي از سر و صداي شبانه آنها در اطراف منازل اعلام نارضايتي ميکردند. نعمت الهي در گفتگو با تحريريه سفير مردم گفت: زمستانها کوچه ما پر از سگ مي شود و سر و صداي زيادي ایجاد ميکنند. روزها هم موجب ترس بچه ها می شوند، بخصوص الان که زمان بازگشايي مدارس است.
البته ناگفته نماند که مقوله سگ‌هاي ولگرد، فقط دامن مردم را نگرفته است بلکه براي شهرداري هم معضلي شده است. سگ هاي گرسنه شبها در زباله ها دست و پا ميزنند و آنها را در کف معابر پخش ميکنند.
یدالهی مسئول رسیدگی به شکایت مردمی فرمانداری ارسنجان می گوید: بر اساس بند 15 ماده 55 قانون شهرداري ها، شهرداري موظف است جهت جلوگيري از شيوع امراض ساريه انساني و حيواني نسبت به دفع حيواناتي که مبتلا به امراض ساريه بوده و يا در شهر بلاصاحب و مضر هستند اقدام نمايد
وي افزود: روشهاي گوناگوني براي کنترل سگ هاي ولگرد وجود دارد که يکي از روشها زنده گيري آنهاست. البته پس از زنده گيري مي بايست معاينات و آزمايشهاي پزشکي انجام پذيرد در صورت سالم بودن، باید در سايت تعريف شده نگهداري و در صورت درخواست متقاضي، براي فعاليت هايي همچون سگ هاي کار نگهبان استفاده گردند. اگر سگ ناقل بيماري است با نظارت محيط زيست با روش مرگ با ترحم امحاء گردد و روش دیگر زنده کشي است که اين روش با قانون حمايت از حيوانات به اين دلیل که سگ از دوستان قديم بشر محسوب مي باشد مد نظر قرار نمي گيرد.
در اين بين کار گروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان ارسنجان، در اين خصوص در 4 جلسه در اردیبهشت 97، آذر 97، دی 97 و شهریور 98 در محل فرمانداري به رياست فرماندار محترم مصوب گرديد که شهرداري نسبت به مديريت سگ هاي ولگرد اقدام و گزارش اقدامات خود را در جلسات بعد ارائه نمايد.
با کنار هم قرار دادن اين موارد موضوع ساماندهي سگ‌هاي ولگرد نگاه‌ها را متوجه شهرداري و عملکردش در اين عرصه مي سازد. روابط عمومي شورا و شهرداري شهر ارسنجان مي گويد: با اجراي مصوبات کارگروه سلامت و امنيت غذايي شهرستان توسط شهرداري، جمعيت سگهاي ولگرد رو به کاهش است اما اين امر نيازمند مديريت موضوع در ساير کانون هاي جمعيتي مجاور اين حيوان در روستاها و مناطق خارج از محدوده خدماتي شهرداري نيز مي باشد که اميدواريم دستگاه هاي ذي ربط در اين خصوص اقدام نمايند.
زين العابدين شفيعي افزود: طبق دستورالعمل کشوري با جمع آوري سگ هاي ولگرد، بايد مراکزي تجميعي در هر استان ايجاد گردد تا شهرهاي مجاور نسبت به جمع آوري و تحويل حيوانات به اين مراکز اقدام نمايند که در استان فارس تا کنون اين امر محقق نگرديده است.
جاي تاسف است که بعد از گذشت اين همه وقت و شکايات متعدد مردم از اين معضل، هنوز نمی توان پاسخي شفاف به مردم داد. اما به جاست تا شهرداري و مسئولان امر فکري اساسي جهت حل اين مشکل اتخاذ نمايند و اميد داريم قبل از بروز حوادث ناگوار بر اساس دستورالعمل و آئين نامه هاي موجود نسبت به کنترل و جمع آوري سگ هاي ولگرد در سطح شهر ارسنجان اقدامات لازم صورت پذیرد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه