رفتن به بالا
  • شنبه - 28 مهر 1398 - 16:25
  • کد خبر : ۴۱۷۶
  • چاپ خبر : عروسک های مرا با برند های دیگر  به فروش می رسانند
عروسک باف ارسنجانی :

عروسک های مرا با برند های دیگر به فروش می رسانند

بانوي خانه دار ارسنجاني که در خانه به توليد عروسک هاي بافتني مشغول است، درمورد مشکلات خود گفت: کمبود نيرو، کمبود فضا، مشکل تامين مواد اوليه و کمبود اعتبارات مالي از مهم ترين مشکلات من براي گسترش کارم مي باشد. شايد بتوان گفت مهمترین دغدغه مردم کشور در شرايط کنوني و وضعيت نابه سامان اقتصادي، […]

بانوي خانه دار ارسنجاني که در خانه به توليد عروسک هاي بافتني مشغول است، درمورد مشکلات خود گفت: کمبود نيرو، کمبود فضا، مشکل تامين مواد اوليه و کمبود اعتبارات مالي از مهم ترين مشکلات من براي گسترش کارم مي باشد.
شايد بتوان گفت مهمترین دغدغه مردم کشور در شرايط کنوني و وضعيت نابه سامان اقتصادي، اشتغال و درآمدزايي ست. از طرفي با وجود سيل عظيم فارغ التحصيلان دانشگاهي در سراسر کشور و ظرفيت محدود استخدام هاي دولتي و ارگان هاي مربوطه، بهترين راه حلی که مي تواند به اقتصاد کشور نيز کمک نمايد، مباحث کار آفريني و استارت آپ ها مي باشد که کم کم در سطح کشور در حال فراگيريست و شاهدیم اقشار مختلف مردم در حوزه کاري و اطلاعاتي خود دست به کار آفريني و اشتغال مي زنند. يکي از حوزه هايي که کارآفريني در آن در حال رونق گرفتن مي باشد، بحث مشاغل خانگي ست که با توجه به گراني ها و افزايش سرسام آور قيمت ها، اعضای خانواده در کنار یکدیگر می توانند در درآمدزايي براي مخارج خانواده نقش ايفا نمايند.
به همين منظور و براي معرفي يک کارآفرين خانگي، با همکاري امين منوچهري مسئول بسيج سازندگي شهرستان ارسنجان به سراغ يک بانوي خانه دار رفتیم که توانسته با استفاده از يک چرخ خياطي ساده و با ذوق و هنر خود اشتغال خوبي را براي خود ایجاد نمايد. در ادامه بيشتر با او و کارش آشنا مي شويم:

 

خودتان را معرفي نماييد؟
سعيده لاري متولد1357 در بندر گناوه هستم. در حال حاضر ساکن شهرستان ارسنجان مي باشم. تحصيلات من دوم راهنمايي است و از حدود 8 سال پيش شروع به بافتن و ساختن عروسک کرده ام.

آيا براي عروسک هاي توليديتان برند سازي هم کرده ايد؟
نيوشا نام عروسک هاي بافتني من است و به دليل علاقه به دختر کوچکم، نام او را بر روي عروسک هايم گذاشته ام.
ما با نام نيوشا عروسک هايمان را توليد مي کنيم وبه فروش مي رسانيم اما هنوز اقدامي جهت برند سازي انجام نداده ايم.

آيا اطلاعات خود و عروسک هايتان را در سايت شوراي نظارت بر اسباب بازي وارد کرده ايد؟
متاسفانه هنوز اقدام به اين کار نکرده ام اما با توجه به ضرورت اين کار، مي بايست هرچه زودتر در اين سايت ثبت نام و اطلاعات خود و عروسک هايم را وارد نمايم.

تا به حال در نمايشگاه يا جاي ديگري اقدام به عرضه عروسک هاي خود نموده-ايد؟
نه، چون بايد کار خانه را انجام دهم و بچه هايم در حال تحصيل اند، وقت کافي براي توليد انبوه نداشته ام و به دلايل مختلف از جمله نداشتن همکار و مواد اوليه کافي و فضاي مناسب نتوانسته ام آنچنان که بايد توليد داشته باشم تا در نمايشگاه ها حاضر شوم.

استقبال مردم از عروسک هاي شما چطور است؟
خيلي خوب بوده، ولي به دليل عدم توليد انبوه نتوانستم تعداد کافي توليد نمايم تا تقاضاي همه مشتري ها را پاسخ دهم.

براي توليد انبوه تا به حال اقدامی کرده ايد؟
خودم به تنهايي پس از اتمام کارهاي خانه، 4عدد عروسک در روز مي توانم توليد کنم. توليد انبوه نياز به دستگاه، نيروي کار، فضاي کافي و مناسب، مواد اوليه و پشتوانه مالي کافي دارد که اميدوارم در آينده به اين مهم دست يابم.

از وام و تسهيلات کار آفريني استفاده کرده ايد؟
نه به دلايل رفت و آمد هاي زياد و گيرهاي اداري نتوانستم از اين تسهيلات استفاده کنم و با همين دستگاه لباس بافتني قديمي و يک چرخ خياطي دستي که با آن لباس هاي عروسک ها را توليد مي کنم، کار میکنم. من حتي براي دوختن لباس عروسک هايم آموزش هم نديده ام و با خلاقيت خودم لباس ها را مي دوزم.

عروسک هاي توليدي شما از عروسک هاي موجود در بازار بهتر است؟ چه خصوصيات ومزايايي دارند؟
بله چون بافتني هستند، قابليت شستشو داشته و دوام بیشتری دارند و از طرفی نمونه اي با همين شکل و طراحي تاکنون در بازار نديده ام.

وضعيت اسباب بازي هاي ايراني در بازار هاي خودمان چگونه است؟
بيشتر بازار را اسباب بازي هاي خارجي و بي کيفيت گرفته و اسباب بازي ايراني يا وجود ندارد يا خيلي کم است و علت هم عدم حمايت مي باشد.

به فکر صادرات هم بوده ايد؟
در کشور خودمان مشتري هاي عمده ای که تامين کننده بازار باشند کم اند، در صورتي که مردم متقاضي هستند، ولي کشور هاي حوزه خليج فارس مشتريان زيادي براي اين محصول وجود دارد.

در حال حاضر چند نفر در کنار شما کار توليد عروسک را انجام مي دهند؟
فعلا خودم به تنهايي کار مي کنم اما اميدوارم بتوانم در آينده باعث اشتغال چند نفري بشوم و کار را گسترش دهم.

آيا تاکنون به کسي آموزش هم داده ايد؟
در کلاس هاي آموزش فني وحرفه اي ارسنجان آموزش داده ام، همچنين به چند نفري هم که علاقه مند بودند به صورت خصوصي آموزش داده ام.

مشکلات و کمبودهاي شما براي توليد عروسک هاي نيوشا چیست؟
وقت کم، نداشتن فضاي کافي براي کار چند نفر به صورت هم زمان، کمبود دستگاه جديد، چرخ خياطي برقي براي دوخت لباس هاي عروسک، مواد اوليه گران، نداشتن توان مالي کافي. همچنين چون عروسک هاي من ثبت نشده است عروسک هاي من را برچسب مي زنند و با يک برند دیگر براي خودشان مي فروشند.

درآمدتان از توليد عروسک چقدر است؟
چون با این وضعیت تعداد کمي مي توانم توليد کنم درآمد آنچناني فعلا ندارم. اما جداي از دست مزد خودم نيمي از قيمت فروش هر عروسک را به عنوان سود مي توان در نظر گرفت.

سخن پاياني.
ساخت و توليد عروسک هاي ايراني هم کيفيت بالاتري دارد زحمت بیشتری برای تولید آن کشیده می شود اما نسبت به عروسک هاي خارجي و چيني، با قیمت کمتر عرضه می شود…

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه