رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 26 مهر 1398 - 16:31
  • کد خبر : ۴۱۸۴
  • چاپ خبر : نقش ارتباطات در توسعه شهرستان ارسنجان

نقش ارتباطات در توسعه شهرستان ارسنجان

محمدهادی رضایی |توسعه هر جامعه موجب پيشرفت و بالا رفتن کيفيت زندگي افراد آن جامعه مي شود و اين امر بر هيچکس پوشيده نيست که توسعه ارتباطات يکي از مهمترين جنبه هاي توسعه جامعه به شمار مي رود.

محمدهادی رضایی |توسعه هر جامعه موجب پيشرفت و بالا رفتن کيفيت زندگي افراد آن جامعه مي شود و اين امر بر هيچکس پوشيده نيست که توسعه ارتباطات يکي از مهمترين جنبه هاي توسعه جامعه به شمار مي رود. در گذشته ارتباطات افراد تنها از طريق جاده هاي مواصلاتي صورت مي گرفته است، اما امروزه با رشد تکنولوژي ارتباطات الکترونيکي و مجازي نيز پديدار شده است. به طور ويژه در روستاها توسعه ارتباطات جاده اي و همچنين ارتباطات الکترونيکي نقش به سزايي در بالا رفتن کيفيت زندگي و محروميت زدايي دارد.
براي درک بيشتر نقش ارتباطات در پيشرفت يک جامعه، تصور کنيد يک کارگر يا نيروي کار در يکي از روستاهاي دور افتاده شهرستان ارسنجان همچون روستاي کوهنجان يا قلات جيرو زندگي مي کند. يک کارفرما در روستاي ديگري همچون جمال آباد يا کمال آباد نياز به کارگر دارد. اگر جاده هاي مواصلاتي بين اين دو روستا از کيفيت قابل قبول و ايمني لازم برخوردار باشد، اين کارگر مي تواند در فاصله کوتاهي به محل کار حاضر شود و درآمد کسب کند. اما در صورتي که توسعه جاده ها به خوبي اتفاق نيافتاده باشد، احتمال اينکه نيروي کار از نقاط ديگر موقعيت شغلي را اشغال کنند زياد است و همين يکي از عوامل ايجاد محروميت مي باشد. دشواري کمک رساني در زمان بروز سوانح طبيعي و غيرطبيعي نيز از ديگر موارد ايجاد محروميت براي آن روستايي به شمار مي رود که دسترسي جاده اي مناسبي براي آن ايجاد نشده است.
يکي ديگر از کارکردهاي ارتباطات جاده اي ايجاد انگيزه براي سرمايه گذاري در منطقه است. هرچقدر جاده هاي مواصلاتي يک منطقه توسعه يافته تر باشد، فاصله زماني کارگاه تا مرکز استان و بنادر که مهمترين مراکز صادرات کالا مي باشد کوتاه تر مي شود و همين موجب تسهيل حمل و نقل و درنهايت بالابردن انگيزه سرمايه گذاري مي شود. از طرفي وجود جاده هاي مواصلاتي موجب در دسترس بودن نيروي کار در کارگاه مي باشد و همين نيز در بالابردن انگيزه سرمايه گذار موثر است.
امروزه گردشگران از طريق تورهاي گردشگري به بازديد جاذبه هاي طبيعي و تاريخي مناطق مي روند. مناطقي که از جاده هاي مواصلاتي و سرعت بالاي اينترنت برخوردارند کار را براي راهنماهاي تور راحت تر مي کند تا جاذبه هاي آن منطقه را در برنامه خود بگنجانند، بدون آنکه وقت زيادي از دست بدهند و يا امکان هماهنگي برايشان دشوار باشد. امروزه صنعت گردشگري يکي از مهمترين منابع مهم درآمد پايدار به شمار مي رود.
همانگونه که ارتباطات جاده اي از اهميت بالايي براي منطقه برخوردارست، توسعه ارتباطات الکترونيکي نيز حائز اهميت مي باشد. امروزه دسترسي به دنياي اطلاعات براي پيشرفت فردي و اجتماعي جامعه اهميت دارد. دسترسي سريعتر به اخبار و اطلاعات امروزه در بستر رسانه هاي اجتماعي و شبکه اينترنت انجام مي شود و اين حق تک تک افراد شهرستان است که به يک اندازه به اين ابزارها دسترسي داشته باشند.
توسعه ارتباطي يک منطقه مي تواند منجر به توسعه اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي و حتي سياسي آن منطقه شود و اين وظيفه کليه مسئولين ذيربط همچون شوراهاي اسلامي، فرمانداري و بخشداري و فعالان اجتماعي است تا در اين خصوص برنامه ريزي نمايند و اقدامات اجرايي را پيگيري کنند. نماينده مردم منطقه در مجلس شوراي اسلامي نقش به سزايي در تحقق توسعه شهرستان در همه ابعاد آن دارد و يکي ازمواردي که مردم مي بايست با جديت از طريق وکيل خود پيگيري نمایند توسعه ارتباطات مي باشد.
در صورت تحقق رشد و توسعه ارتباطات شهرستان ارسنجان به نحوي که همه روستاها و اهالي شهرستان به يک اندازه از آن منتفع شوند، اين اميدواري وجود دارد که تحقق توسعه در جنبه هاي ديگر شهرستان نيز صورت گيرد و نسل هاي بعد نيز ميراث دار منطقه اي رشد يافته و شکوفا به دور از محروميت باشند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه