رفتن به بالا
  • دوشنبه - 25 اسفند 1398 - 20:29
  • کد خبر : ۴۳۱۲
  • چاپ خبر : در هر سه شهرستان دفتر نمایندگی تأسیس خواهم کرد
گفتگوی اختصاصی سفیرمردم با منتخب مردم:

در هر سه شهرستان دفتر نمایندگی تأسیس خواهم کرد

سفیرمردم|مردم شهرستان های مردشت، ارسنجان و پاسارگاد سال هاست گلایه مند شیوه ارتباط نمایندگان خود در مجلس با عموم مردم حوزه هستند. به نحوی که علی رغم مشکلات زیادی که دارند، ارتباط نزدیک با نماینده و اطلاع از عملکرد وی در مجلس، یکی از مطالبات اصلی آنان در این دوره بود. در ارتباطی که با مهندس جلال رشیدی کوچی، منتخب مردم در مجلس یازدهم داشتیم، ضمن پرس و جو از برنامه های ایشان، اشاره ای هم به این دغدغه مردم کردیم. از شما دعوت میکنیم در این گفتگو با ما همراه باشید.

سفیرمردم|مردم شهرستان های مردشت، ارسنجان و پاسارگاد سال هاست گلایه مند شیوه ارتباط نمایندگان خود در مجلس با عموم مردم حوزه هستند. به نحوی که علی رغم مشکلات زیادی که دارند، ارتباط نزدیک با نماینده و اطلاع از عملکرد وی در مجلس، یکی از مطالبات اصلی آنان در این دوره بود. در ارتباطی که با مهندس جلال رشیدی کوچی، منتخب مردم در مجلس یازدهم داشتیم، ضمن پرس و جو از برنامه های ایشان، اشاره ای هم به این دغدغه مردم کردیم. از شما دعوت میکنیم در این گفتگو با ما همراه باشید.

*نقش مجلس را در ایجاد شرایط موجود در کشور در زمینه های مختلف و ابعاد داخلی و خارجی چطور ارزیابی میکنید؟ دولت موثرتر است یا مجلس؟
مجلس نقش قانونگذاری و ریل‌گذاری برای قطار دولت را دارد و به همین دلیل نقش مجلس مهم‌تر و بالاتر از دولت است. مجلس علاوه بر قانونگذاری و وظیفه نظارت بر اجرای صحیح قوانین را هم بر عهده دارد. اهرم ها و ابزارهای نظارتی که در اختیار مجلس است، میتواند اثرگذار و کارگشا و کارساز باشد. اما متاسفانه در مجلس دهم از این ابزارها آنطور که باید در جهت خدمت به مردم استفاده نگردید و مجلس به جای تکیه بر بعد نظارتی خود، در جهت همراهی بیش از اندازه با دولت قدم برداشت و به جای اینکه مجلس ملی باشد، وکیل‌الدوله‌ها آنجا جمع شده بودند که پیامد آن وضع موجود کشور است. در بعد خارجی هم متاسفانه عملکرد ضعیفی داشت و میتوان گفت یکی از ضعیف‌ترین مجلس ها را در دور دهم داشتیم.

*در این روزهای قبل از اغاز به کار مجلس یازدهم بیشتر در چه زمینه ای فعالیت و برنامه ریزی میکنید؟
برای روزهای قبل از آغاز به کار مجلس برنامه ریزی کرده بودم که به تمامی مناطق حوزه انتخابیه سرکشی داشته باشم، که متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا این کمی با تاخیر و کندی انجام خواهد شد. اما سعی می‌کنیم با کمی انعطاف برنامه را به نحو دیگری دنبال کنم و تا جایی که شرایط موجود اجازه دهد به ادارات سربزنم و پیگیر چرایی برخی مشکلات موجود از مسئولین مربوطه شوم. چون معتقدم خیلی از مشکلات با پیگیری و نظارت در خود شهرستان ها قابل حل است و احتیاجی به مراجعه به استان یا مسئولان بالادستی در کشور نیست. انشاالله بتوانم در فرصت باقیمانده ضمن شناسایی این مشکلات و ذخیره اطلاعات در کارگروه‌هایی که تا قبل از عید راه اندازی می کنیم به صورت تخصصی مشکلات دسته بندی و برای حل آن برنامه ریزی کنیم.

*تصمیم به عضویت در کدام کمسیون ها را دارید؟ چه هدفی را در این کمسیون ها دنبال میکنید؟
مهمترین برنامه من در این زمینه این است که با جمعی از نمایندگان جوان و انقلابی که در این دوره به مجلس راه یافته اند و رایزنی‌هایی که انجام شد، بتوانیم یک کمسیون جدید تحت عنوان کمیسیون شفافیت راه اندازی کنیم و در این کمسیون مشغول به خدمت شوم، چون معتقدیم شفافیت گره‌گشای خیلی از مشکلات مملکت است. اما اگر نشد بنده سعی میکنم، در یکی از کمسیون های عمران یا برنامه و بودجه عضو شوم تا بتوانم به واسطه آن راه حل هایی جهت مشکلات عمرانی و اقتصادی موجود در کشور و حوزه انتخابیه را پیگیری نمایم.

*مشکلات عمده کشور، حوزه و هر یک از سه شهرستان را چه می دانید و چه راه حلی برای برون رفت از آن در نظر دارید؟
مشکل عمده کشور را مشکل اقتصادی میدانم و در کنار تمام راه حل های تخصصی در زمینه های مختلف، به عقیده بنده فرمول اصلی حل مشکلات اقتصادی نگاه به داخل است. همان نسخه نجات بخش رهبری در زمینه مقاومتی کردن اقتصاد توصیه نمودند. تلاش در جهت کاهش وابستگی به نفت و شکستن اقایی دلار. در حوزه انتخابیه هم مشکلات زیاد در زمینه آب و کشاورزی، صنعت و راه های مواصلاتی و در نتیجه اشتغال وجود دارد، که بخش زیادی از این مشکلات به ناکارامدی مدیران و سیستم نظارتی معیوب در سه شهرستان برمیگردد. امیدواریم با در نظر گرفتن شرایط موجود بتوانیم اقدامات موثری را در جهت حل این مشکلات انجام دهیم.

*فرصت های مهم کشور، حوزه و سه شهرستان از منظر شما چیست و چگونه میتوان از این فرصت ها جهت پیشرفت و ابادانی بهره برد؟
فرصت بزرگ ما نیروی انسانی بعنوان مهمترین عامل تولید و در نهایت توسعه است. که متاسفانه این فرصت به دلیل عدم برنامه ریزی درست و عدم استفاده از این ظرفیت تبدیل به یک تهدید و آسیب شده است. با برنامه‌ریزی صحیح می شود از ظرفیت نیروهای جوانی که در کشور وجود دارد، به نفع کشور و برطرف نمودن مشکلات اقتصادی بهره برد. بزرگترین فرصت دیگر کشور دسترسی ما به دریای مدیترانه از طریق سوریه و عراق و بندر لاذقیه است و همین طور کشورهای حوزه پیرامونی و ظرفیت های اقتصادی که در آنها ایجاد شده است. ما توان در اختیار گرفتن ظرفیت بازارهای این کشورها و پروژه های عمرانی، صنعتی و اقتصادی آنان را داریم که اگر برنامه ریزی لازم صورت نگیرد این فرصت از دست می رود.

در حوزه انتخابیه هم فرصت های زیادی وجود دارد که مهمترین آن ظرفیت گردشگری و توریسم و بومگردی است که امکان آن در هر سه شهرستان وجود دارد. فرصت دیگری که سال هاست به بهره برداری کامل نرسیده قرار گرفتن حوزه ما در کریدور شمال به جنوب است که باید با پیگیری هرچه زودتر این پروژه به پایان برسد و سه شهرستان از بن بست راه خارج شود. اگر یک نگاه جامع به حوزه داشته باشیم نیروی کار جوان و متخصص، مجموعه های جهانی تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد، باغ های سیدان، تاکستان های سعادتشهر و انارستان های ارسنجان، اکوسیتم کم نظیر منطقه کامفیروز، جاده مواصلاتی شمال به جنوب و ظرفیت های صنایع تولیدی و بسته بندی موجود در این حوزه فرصت های مغفول مانده حوزه ماست.

*مدل ارتباطی شما با مردم حوزه چگونه خواهد بود؟ از چه طریق مشکلات مردم را دریافت می کنید و پیگیری های انجام شده را به اطلاع آنان می رسانید؟
برای ارتباط نزدیک با مردم چند شیوه را در نظر دارم اول اینکه در هر سه شهرستان پیگیر افتتاح دفتر هستم تا مردم به راحتی بتوانند با مراجعه به دفتر نماینده مشکلات خود را مطرح و نتیجه پیگیری های صورت گرفته در کارگروه های تخصصی که با محوریت دفتر نماینده تشکیل میگردد، را دریافت نمایند. شیوه دوم ارتباط استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی است که در حال حاضر هم دارم از این ظرفیت استفاده میکنم. نوع دیگر ارتباط، مستقیم و چهره به چهره با حضور برنامه ریزی شده در سه شهرستان و دهستان ها و روستا و ملاقات با مردم است تا بتوانم به طور مستقیم برخی مشکلات را مورد بررسی قرار دهم.

*با اغاز به کار مجلس یازدهم شما فرصت کمتری برای حضور در حوزه انتخابیه دارید. از چه طریق نقش نظارتی خود بر عملکرد ادارات دولتی و مسئولین و اجرای قانون در حوزه را ایفا مینمایید؟
طبق برنامه‌ریزی که انجام دادیم انشاالله بنا داریم بازرس های ویژه ای را تعیین کنیم که به صورت محسوس و نامحسوس به ادارات مختلف سرکشی کنند و گزارش کار ادارات را به کارگروه های تخصصی و بعد هم خود بنده ارائه نمایند. دومین مسئله ای که در حال پیگیری آن هستیم این است که در صورت امکان در ادارات صندوق ارتباط مستقیم با نماینده نصب کنیم.برنامه دیگر ما ایجاد یک سامانه هوشمند و طراحی یک اپلیکیشن برای ارتباط بهتر مردم و اعلام رضایت یا عدم رضایت از اجرای قانون در بخش های مختلف است که کار طراحی این سامانه در حال انجام است. علاوه بر همه موارد فوق قطعا سرکشی شخصی هم به ادارات خواهیم داشت.

*مردم می خواهند بدانند عملکرد نماینده آنان در مجلس در بررسی طرح ها و لوایح، تصویب قوانین داخلی و معاهدات بین المللی و برخورد با دولت و وزرا چگونه است؟ شما قائل به این انتظار مردم هستید و چه برنامه ریزی جهت گزارش دهی در این زمینه دارید؟
تمام عملکرد ما در مجلس کاملاً شفاف خواهد بود. و تمام اقدامات خودم در مجلس در ارتباط با بررسی طرح ها و لوایح، رایزنی های صورت گرفته در تصویب قوانین، تایید یا رد معاهدات بین المللی را به صورت شفاف از طیق پل های ارتباطی که توضیح دادم با یک برنامه و نظم معین در اختیار مردم عزیز حوزه انتخابیه قرار خواهم داد.

*قبل از انتخابات دارایی های خود و بعد از انتخابات هزینه های تبلیغاتی ستادتان را، به مردم گزارش دادید. این روند ادامه خواهد یافت؟
بله، من قبل از انتخابات کل اموال و دارایی های خودم را در رسانه ها اعلام کردم و بعد ار انتخابات هم صادقانه هزینه های انتخاباتی و اینکه از کجا آوردم در کجا هزینه کردم را برای مردم توضیح دادم. در ادامه هم طبق قولی که به مردم دادم به صورت کاملاً شفاف عمل خواهم کرد. برنامه‌ریزی کردم که انشالله هر سال یک گزارش از اقدامات مالی خودم را در اختیار مردم قرار دهم، تا مردم بر رفتارم نظارت داشته باشند. چون معتقدم این نظارت از خیلی از کج روی ها جلوگیری می کند.

*اینده کشور را چگونه می بینید. با ترکیب جدیدی که در مجلس یازدهم شکل گرفته پیش بینی شما از وضعیت چهار سال اینده کشور در مقایسه با حال حاضر چیست؟
همانطور که می دانید تقریباً ۸۵ درصد مجلس یازدهم، نیروهای جریان انقلابی هستند که با رای مردم انتخاب شدند. تجربه نشان داده هر زمانی نیروهای انقلابی، جهادی وارد عرصه شدند نتایج خیر و مثبت زیادی را شاهد بودیم. من آینده را روشن می بینم. البته این خوشبینی به معنای بی خیالی و زمین نشستن نیست. مشکلات زیادی در زمینه های مختلف گریبانگیر مردم شده که باید با کار و تلاش جهادی و شبانه روزی برای حل ان تلاش کنیم. با اتحاد و همدلی می توان از این بحران ها با موفقیت عبور کرد. از تحریم ها فرصت ساخت، کشور را به نحوی در زمینه های مختلف قدرتمند نمود که بودن یا نبودن تحریم های مستکبرین نتواند مانعی در مسیر توسعه و پیشرفت همه جانبه ما باشد.

*سخن پایانی شما با مردم….
از همه مردم عزیز ایران تشکر می کنم که با تمام سختی‌ها، فشارها و ناملایمتی های موجود، در صحنه انتخابات حاضر شدند و خرسندم که مردم سه شهرستان مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد به بنده اعتماد کردند، به همه مردم قول میدهم که از تمام توان خودم را برای حل مشکلات به کار گیرم و صدای گویای محرومیت ها و توانمندی های این مردم در مجلس باشم. امروز بار مسئولیت سنگینی را بر دوش خودم احساس میکنم که موفقیت در این مسئولیت جز با همراهی و کمک همه شما میسر نیست. دعا کنید عاقبت بخیر شوم و بتوانم نماینده خوبی برای شما و جریان انقلابی باشم.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه