رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 14 اسفند 1398 - 21:06
  • کد خبر : ۴۳۴۰
  • چاپ خبر : رقابت کارنامه ها در کارزار انتخابات بهارستان یازدهم

رقابت کارنامه ها در کارزار انتخابات بهارستان یازدهم

سفیرمردم|ساعات اولیه روز سوم اسفند در حالی آغاز شد که خبرها حاکی از پیروزی مهندس جلال رشیدی در انتخابات مجلس بود. این دوره نیز یکی از رقابتی ترین دوره های انتخابات بود و رقبا با سازماندهی قوی وارد میدان شده بودند، ولی در نهایت کاندیدای جوان از طرف مردم برگزیده شد.

سفیرمردم|ساعات اولیه روز سوم اسفند در حالی آغاز شد که خبرها حاکی از پیروزی مهندس جلال رشیدی در انتخابات مجلس بود. این دوره نیز یکی از رقابتی ترین دوره های انتخابات بود و رقبا با سازماندهی قوی وارد میدان شده بودند، ولی در نهایت کاندیدای جوان از طرف مردم برگزیده شد. اکنون برای همه به ویژه فعالان عرصه سیاست و انتخابات این سوال وجود دارد که علل روی آوری مردم به ایشان چه بوده است؟ مضاف بر فضای سیاسی حاکم، عوامل مختلفی در نتیجه انتخابات نقش داشته که بدان پرداخته می شود.
یکی از عوامل موثر در نتیجه این انتخابات رقابت کارنامه نامزدها بود. جدا از آقای مهندس رشیدی که به پشتوانه کارنامه دو دوره حضور عمو و به ویژه پدر ایشان وارد صحنه شده بودند، نفرات دوم و سوم نیز هرکدام سابقه دو دوره حضور در مجلس داشته اند، لذا بدیهی است که مردم در زمان انتخاب کارنامه ها را مقایسه کرده اند. بر کسی پوشیده نیست که زنده یاد حاج جلیل رشیدی مردمی ترین وکیل مردم این منطقه در ادوار مختلف مجلس بوده اند. حمایت جناب آقای حاج خسرو عسکری به عنوان یکی از مطرح ترین معتمدان منطقه و شخصیت های تأثیرگذار در انتخابات ادوار مختلف نیز از مهمترین علل رقم خوردن نتیجه انتخابات این دوره است.
مهندس رشیدی با تکیه بر جوانی صاحب ایده هایی نو برای مواجهه با مشکلات موجود بود و توانست حمایت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را جلب نماید و این مسئله عاملی بود که نمیتوان در پیروزی وی، ان را نادیده گرفت.
یکی از کارکردهای انتخابات مجلس و شوراهای اسلامی این است که مردم بتوانند از طریق نمایندگان مطالبات خود را از دولت و مراجع قدرت پیگیری کنند. نمایندگان مجلس به طور ویژه می بایست مشکلات و نارسایی های حوزه انتخابیه را به مسئولین ارشد کشور منتقل کنند و نتایج عملکرد آنها را با مردم در میان بگذارند. اگرچه خیلی از مطالبات و خواسته های مردم در ادوار اخیر محقق نشده بود، وگرچه نمی توان انکار نمود که نمایندگان پیشین در جهت احقاق آنها تلاشهایی کرده اند، ولیکن به دلیل عدم ارتباط نمایندگان پیشین با لایه های مختلف جامعه و عدم تشریح چرایی ناکام ماندن پروژه ها، اقشار مختلف مردم از نمایندگان پیشین روی گردان شدند. به طور مثال در خصوص جاده توابع ارسنجان که طی یکی دو سال اخیر به دلیل حوادث ناگوار جاده ای در کانون توجه رسانه ها قرار داشت، هیچگاه این سوال که چرا این پروژه عقیم مانده تبیین نگردید و در نهایت این موضوع اثر خود را در نتیجه انتخابات نشان داد.
فقدان ارتباط موثر و سیاسی ورزی صحیح از سوی نمایندگان ادوار پیشین از جمله عللی بود که زمینه ساز رویگردانی مردم از نمایندگان پیشین و موفقیت آقای مهندس رشیدی در انتخابات یازدهم شد. در جامعه سلیقه های سیاسی و اجتماعی متفاوتی وجود دارد و طبقات مختلف اجتماعی نیز نگرش های خاص خود را در مناسبات سیاسی دارند. سیاست ورزی اجتماعی به معنی تعامل با همه طبقات مردم است و مدیریت صحیح ارتباطات اجتماعی می تواند منجر به تسهیل توسعه منطقه و تحقق خواست مردم گردد که در سال های اخیر این امر مغفول مانده بود.
اکنون که آقای مهندس رشیدی در آستانه ورود به بهارستان قرار دارند باید بدانند که چهار سال فرصت خدمت به مردم همچون ساعت شنی آغاز شده و به سرعت در آستانه انتخابات مجلس دوازدهم قرار خواهیم گرفت. بر اساس تجربیاتی که از دوره های پیشین به دست آمده، توجه به برخی نکات می تواند تضمین کننده موفقیت ایشان یا هر کدام از کاندیدهای آتی برای دوره آینده باشد. بایسته است همچون مرحوم حاج جلیل رشیدی که به وفای عهد و مردم داری مشهور بودند، همان رویه دنبال گردد و برای ارتباط با مردم در حوزه انتخابیه برنامه ریزی دقیق و مدونی انجام گیرد. دیگر اینکه به دلیل رشد شبکه های مجازی و رسانه ها، مردم از منابع خبری مختلفی نمایندگان خود را رصد می کنند. شایسته است که به رسانه ها توجه شود و نماینده از طریق رسانه ها خود را در معرض مطالبه گری و پاسخ گویی قرار دهد. از موارد مهم، اینکه علاوه بر تشریک مساعی با اعضای شوراهای اسلامی و فعالان هر منطقه، نخبگان جامعه و افراد دانا و خردمند هر منطقه فارغ از سلیقه سیاسی شناسایی شوند و جهت رفع موانع و مشکلات منطقه مورد مشورت و همکاری قرار گیرند و در پایان با سیاست ورزی دوراندیشانه در راستای رفع مشکلات کشور و منطقه گام های اساسی و ملموس برداشته شود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه