رفتن به بالا
  • دوشنبه - 25 اسفند 1398 - 21:14
  • کد خبر : ۴۳۴۶
  • چاپ خبر : میراث کم اعتمادی بر دوش رشیدی جوان
یادداشت

میراث کم اعتمادی بر دوش رشیدی جوان

سفیرمردم| انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در حالی به پایان رسید که مشارکت در آن به نسبت سال های گذشته کاهش قابل توجهی داشت. از یک‌سو فشارهای اقتصادی به لحاظ تحریم‌ها بیش از گذشته زندگی مردم را با دشواری مواجه کرده و از سوی دیگر، […]

سفیرمردم| انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شهرستان های مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در حالی به پایان رسید که مشارکت در آن به نسبت سال های گذشته کاهش قابل توجهی داشت. از یک‌سو فشارهای اقتصادی به لحاظ تحریم‌ها بیش از گذشته زندگی مردم را با دشواری مواجه کرده و از سوی دیگر، عملکرد ضعیف نماینده و برخی نهادها در سال های گذشته انگیزه بعضی از مردم را برای حضور در انتخابات سست کرد.

در طول چهار دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، حضور مردم در انتخابات ها، فراز و فرود‌هایی داشته است. گاه آمار مشارکت بالایی رقم خورده و گاهی تعداد کمتری از مردم در انتخابات شرکت کرده‌اند. با وجود این، مقایسه‌ای میان برگزاری انتخابات در ایران و سایر کشورهای منطقه و جهان نشان می‌دهد کمیت و کیفیت برگزاری انتخابات در ایران نمره بالایی در میان سایر کشورها دارد.

انتظار مردم از ارکان قدرت و قوای تصمیم گیری، حل مشکلات کشور و بهبود شرایط و ارتقای سطح زندگی آنان است، اما در طول سال‌های اخیر با وجود تغییر و تحولاتی که در عرصه‌های مختلف اجرایی و تقنینی رخ داده وضعیت نه تنها حاکی از بهبود شرایط زندگی نیست بلکه نگرانی‌ها برای بدتر شدن اوضاع و احوال اقتصادی شدت یافته است.

صدها عامل ریز و درشت در جامعه این ذهنیت را به وجود آورد که، از دست نمایندگان مجلس و خانه ملت برای حل مشکلات مردم چندان کاری ساخته نیست. تصور جامعه این است که با وجود برگزاری جلسات متعدد در مجلس شورای اسلامی و تصویب قوانین، این تلاش، توفیری در زندگی آنها ندارد و گره ای از مشکلات آنها نمی گشاید. از سویی دیگر، رد صلاحیت 75 نماینده در جریان بررسی صلاحیت‌ها عمدتا به دلایل اقتصادی و اخلاقی، عامل دیگری برای ناامیدی مردم از مجلس بود.

در کنار این موارد، عموم کاندیداها حرف جدیدی برای گفتن نداشتند و غالبا از روش های سنتی برای جذب آرا استفاده میکردند. و گروه‌ها و افرادی که در این دوره از انتخابات حضور یافتند، بیشتر تلاش خود را برای سر و سامان دادن به فهرست‌های انتخاباتی گذاشتند و عملا برنامه خاصی برای حل مشکلات ارائه نکردند.

با وجود چنین شرایطی مردم بار دیگر پای صندوق‌های رای حاضر شدند و به جلال رشیدی کوچی رای دادند. این انتخاب نشان داد، مردم اولویت‌های متفاوتی را برای چهار سال آینده در نظر دارند و بر همین اساس چهره‌ ای متفاوت را برگزیدند. رشیدی علاوه بر نگاه به آینده میبایست اعتماد ارزشمندی که مردم طی سال های گذشته نسبت به جایگاه نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی داشتند را احیا کند. میراث نامیمونی که طی سال های گذشته ایجاد شده و بار آن بر دوش نماینده جوان شهرستان است و این امر با اصلاح رفتار های اشتباه در گذشته، افزایش توان مشورت پذیری و تمرکز بر دیپلماسی عمومی قابل ترمیم است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه