رفتن به بالا
  • شنبه - 9 خرداد 1399 - 22:28
  • کد خبر : ۴۳۶۹
  • چاپ خبر : عقب ماندگی ارسنجان، پیشتازی پاسارگاد  در سرانه تخت بیمارستانی

عقب ماندگی ارسنجان، پیشتازی پاسارگاد در سرانه تخت بیمارستانی

سفيرمردم| انتشار عکسي در فضاي مجازي دوباره داغ دل استان فارسي ها را تازه کرد. عکسي که نشان مي‌داد استان فارس در بين تمام استان‌هاي کشور در رده پايين سرانه تخت بيمارستاني قرار دارد. اين در حاليست که توقع مي‌رفت با وجود قطب پزشکي بودن اين استان، تجهيزات کاملتري نسبت به بقيه استانها داشته باشد.

سفيرمردم| انتشار عکسي در فضاي مجازي دوباره داغ دل استان فارسي ها را تازه کرد. عکسي که نشان مي‌داد استان فارس در بين تمام استان‌هاي کشور در رده پايين سرانه تخت بيمارستاني قرار دارد. اين در حاليست که توقع مي‌رفت با وجود قطب پزشکي بودن اين استان، تجهيزات کاملتري نسبت به بقيه استانها داشته باشد.
اين اينفوگرافي طبق آمار سال 1396 طراحي شده و سرانه تخت بيمارستاني در استان فارس را 127 عدد به ازاي 100 هزار نفر نشان مي‌دهد که حدودا دو پنجم ميانگين جهاني و دو سوم ميانگين کشوري است.

هرچند آمار منتشر شده در فضاي مجازي قديمي است، اما با وجود اضافه شدن تعداد تخت در استان فارس، باز هم وضعيت مطلوب نيست. و اگر بخواهيم شرايط را مقايسه کنيم قطعا تا کنون ساير استان ها نيز پيگير افزايش امکانات پزشکي و درماني خود بوده اند.


اما بررسي اين سرانه در شهرستان ارسنجان و پاسارگاد ما را به نتيجه جالبي رساند. سرانه تخت بيمارستاني درشهرستان ارسنجان 104 و در شهرستان پاسارگاد 217 است که نشان از توسعه پاسارگاد در تامين سخت افزاري و عقب ماندگي ارسنجان در اين زمينه است. عقب ماندگي ارسنجان در صورت افتتاح بيمارستان 64 تختخوابي و دياليز، جبران خواهد شد و حتي مي تواند به نرم جهاني نزديک شود. اما عملکرد ضعيف در ادوار گذشته باعث شده تا اين امر محقق نشود.
طبق آمار سال 1398 به ازاي هر 100 هزار نفر در ايران 172 تخت وجود دارد در صورتي که استاندارد جهاني رقم بين 250 تا 500 تخت را به ازاي صدهزار نفر مشخص کرده است. البته کشورهايي مثل آمريکا، اسپانيا و حتي ايتاليا وضعيت چندان بهتري نسبت به ايران ندارند که در بحران کرونا اين کمبودها به وضوح خود را نشان داد.
هر چند که يکي از شاخص‌هاي سلامت و درمان، تعداد تخت بيمارستاني به نسبت جمعيت است اما مساله مهمتري مانند توان يک سيستم سلامت در پيشگيري هم، وجود دارد که بخاطر عينيت کمتر و خروجي بلند مدت، جذابيتي بين سياستمداران براي پرداختن به آن وجود ندارد.به عقيده کارشناسان، داشتن تخت بيمارستان شايد جز اولويت ها يا فرايند توسعه باشد، اما بايد شاخص‌هاي پيشگيري هم مورد بحث قرار گيرد. با خيلي از پيشگيري‌هاي اصولي مي‌توان از وجود بسياري از تخت‌ها بي‌نياز بود.
به گفته کارشناسان تعداد تخت نمي‌تواند مشکل جامعه را حل کند و بايد اصل بر پيشگيري و تقويت حوزه بهداشت باشد و قدم بعدي بايد به درمان پرداخت. بطور مثال اگر هزار تخت دياليز را به بيمارستان‌ها اضافه کرد ولي نتوان از عوامل افزايش اين بيماري (بيماري هاي کليوي ، فشار خون و ديابت ) جلوگيري کرد آن کشور و استان موفقيتي کسب نکرده‌اند.
پيشگيري و بهداشت مساله مهمي است که در روزهاي کرونايي خود را به خوبي نشان داد. هر چند ايران توانست در سخت افزار موفق عمل کند اما به علت اينکه در زمينه پيشگيري جامعه رفتار نامناسب و پرخطر، مانند تجمعات، عدم رعايت فاصله گذاري اجتماعي دارد، باعث شده هنوز در بعضي مناطق وضعيت بحراني باشد.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه