رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 28 خرداد 1399 - 16:02
  • کد خبر : ۴۵۱۰
  • چاپ خبر : معضلات فرهنگی و اجتماعی شهرستان پاسارگاد نیاز به التیام دارد

معضلات فرهنگی و اجتماعی شهرستان پاسارگاد نیاز به التیام دارد

فرهنگ مجموعه‌اي به هم پيوسته از دانش‌ها، آگاهي‌ها، باورها، ارزش‌ها، هنجارها و آداب و رسوم‌ ضروري  يک جامعه است که هويت اعضاي آن را نمايان مي کند و از آنجايي که فرهنگ زيرساخت ساير حوزه هاست، بررسي و شناسايي مشکلات و معضلات موجود شهرستان پاسارگاد در اين حوزه امري ضروري و حياتي بنظر مي رسد.

سفيرمردم| فرهنگ مجموعه‌اي به هم پيوسته از دانش‌ها، آگاهي‌ها، باورها، ارزش‌ها، هنجارها و آداب و رسوم‌ ضروري  يک جامعه است که هويت اعضاي آن را نمايان مي کند و از آنجايي که فرهنگ زيرساخت ساير حوزه هاست، بررسي و شناسايي مشکلات و معضلات موجود شهرستان پاسارگاد در اين حوزه امري ضروري و حياتي بنظر مي رسد.

با توجه به رشد و توسعه شهرستان پاسارگاد، مهاجر پذير بودن و سکونت بيشمار اتباع، بروز برخي از آسيب ها و معضلات در سطح شهرستان اجتناب ناپذير  است، اما بايد باور کنيم آسيب هاي فرهنگي و اجتماعي نهفته زير پوست شهرمان، نياز به التيام دارد و بدون ارتقاي فرهنگ شهروندي و شهرنشيني نمي توان برخي از آسيب ها را از ميان برد که به برخي از معضلات موجود خواهيم پرداخت و راهکارهايي نيز ارائه خواهيم کرد.

معضلات فرهنگي شهرمان در دنياي مجازي خودنمايي مي کند

فضاي مجازي روزانه شهروندان پاسارگادي را در معرض بسياري از اخبار و تحليل‌هاي متنوع و متعارض قرار مي‌دهد. توليد انبوهي از اخبار خوب و بد و در كنار آن گزارش‌هاي مغرضانه و انتشار وسيع شايعات در زماني اندك، فضايي آكنده از بدگماني، دلهره و ناامني رواني را در شهرستان آن هم در شرايط حساس کنوني فراهم کرده است.

در سال جاري همزمان با شيوع کرونا فضاي مجازي شهرمان در کنار موج همدلي براي شکست کرونا، بي اخلاقي هاي متعددي را به خود ديد که انتشار کذب اسامي با عنوان افراد کرونايي شهرستان که نگراني هاي زيادي براي خانواده هاي اين همشهريان بوجود آورد  و ساخت استيکر تمسخر و توهين آميز  تعداد زيادي از جوانان شايسته همشهري از جمله بي اخلاقي هاي مجازي بود که ريشه در فقر فرهنگي برخي از اندک همشهريان دارد که اميدواريم ديگر شاهد اين مسائل زننده در شهرستان نباشيم.

تخريب اماکن عمومي=گل به خودي فاجعه بار

متاسفانه عده اي انگشت شمار دانسته و يا ندانسته اقدام به آسيب اماکن عمومي کرده و مشاهده شده است. تعدادي از تجهيزات پارک بازي کودکان در پارک بنفشه شکسته شده و همچنين نورپردازي هاي زيباي باغ قوام و ميدان شهدا که با اعتبارات زيادي از جيب شهروندان هزينه شده است امروز ديگر زيبايي بخش شبها در شهرمان نيست که از نظر بصري جلوه شهرمان را مخدوش کرده است.

همچنين هزينه هاي صرف شده براي زيباسازي شهرها به طور حتم بسيار زياد است و مردم بايد توجه کنند که زيبايي و حفظ اموال عمومي در هر شهر نشانه فرهنگ آن شهر است و با ورود هر مسافر و ديدن ابنيه و فضاهاي ديگر متوجه مي شوند که شهروندان اين شهر چقدر به حفظ اين فضاها توجه دارند و از آنها مراقبت مي کنند.

رسانه ها مي توانند شاه کليد حل معضلات فرهنگي باشند

رسانه‌ها به‌عنوان پل ارتباطي با پرداختن به معضلات موجود و عدم مصلحت انديشي و در سايه قرار ندادن مشکلات روز جامعه، مي‌توانند نقش مؤثري در کاهش معضلات فرهنگي و مشکلات اجتماعي داشته باشند.

شرايط فرهنگي جامعه نشان مي دهد هر جا که رسانه ها دست به کار شده اند و براي فرهنگسازي به صورت جدي برنامه ريزي و عمل کرده اند، نتايج مطلوبي حاصل شده است که خانواده سفير مردم همواره پرداختن به معضلات پيرامون جامعه را رسالت اصلي خود دانسته و بارها به مسائل مختلف پرداخته است.

مشکلات فرهنگي و اجتماعي بايد مهمترين دغدغه مديران شهري باشد

بسياري از مشکلات ما در شهرستان ناشي از نقص در فرهنگ شهروندي است که نياز به آموزش دارد که متاسفانه در شهرستان پاسارگاد توجه به اين حوزه مورد قفلت قرار گرفته و اعتبارات اين حوزه در ساير حوزه ها هزينه مي شود که مي بايست در اين رابطه تجديد نظر شود و به ارتقاء سطح فرهنگي جامعه توجه ويژه اي گردد.

نبايد فراموش کرد که براي داشتن شهري ايده آل، نمي توان نسبت به برنامه هاي فرهنگي و اجتماعي بي تفاوت بود، چرا که بي تفاوتي ها و به حاشيه راندن فرهنگ شهروندي خود آسيب هاي ديگري به دنبال دارد و به قول يکي از دوستان اگر ميلياردها تومان در منطقه اي هزينه شود و به ارتقاء سطح فرهنگ در آن منطقه بي توجه اي شود قطعا اين هزينه ها ماندگار نخواهد بود و ابتدا بايد به ارتقاء سطح فرهنگ توجه داشت.

کمرنگ شدن برنامه هاي فرهنگي و هنري در شهرستان، تهديدي بر تشديد معضلات فرهنگي و اجتماعي

تقويت گروههاي فرهنگي-هنري زير مجموعه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي براي اجراي برنامه هاي فرهنگي، اجتماعي و توجه به هنر نيز از جمله برنامه‌هايي است که مي‌ تواند در پيشگيري از بروز معضلات فرهنگي و اجتماعي موثر باشد.

متاسفانه در يک سال اخير برنامه هاي فرهنگي، هنري به شدت در شهرستان کاهش داشته است و اين خلع به شدت احساس مي شود. زيرا در گذشته شاهد بوده ايم برنامه هاي هنري باکيفيت به صورت تئاتر، جنگ شادي، کنسرت، کتاب خواني و… مخاطبان زيادي خصوصا در بين قشر جوان داشته است که در قالب اين برنامه ها فرهنگ سازي هاي بسيار خوبي به نسل جوان منتقل مي شد که متاسفانه با بي توجهي مسئولان، عدم حمايت برنامه هاي هنري و هنرمندان شاهد خانه نشيني هنرمندان شايسته همشهري و تشديد معضلات فرهنگي بوده ايم.

از ظرفيت هاي تشکل هاي مردم نهاد مي توان براي ارتقاء سطح فرهنگ جامعه بهره گرفت

استفاده از ظرفيت تشکلهاي مردم نهاد در اجراي مسائل فرهنگي شهرستان پاسارگاد يک فرصت مناسب براي ارتقاي سطح فرهنگي شهرستان است و بايد کارها و امورات فرهنگي در بطن مردم و با همراهي و مشارکت مردم انجام شود چرا که اين مشارکت نقش اثرگذاري در رفع معضلات اجتماعي و فرهنگي دارد که در شرايط درگير با کرونا سازمان هاي مردم نهاد شهرمان ثابت کردند تا چه ميزان مي توانند تاثير گذار باشند و نتايج و عملکرد مطلوبي داشته باشند که اميدواريم بيشتر از گذشته اين سمن ها مورد حمايت قرار گيرند.

نقش شهروندان در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه و کم شدن معضلات فرهنگي

براي ساختن شهري خوب، علاوه بر برنامه ريزي و مديريت شهري، نيازمند شهرونداني همراه و آگاه هستيم که سهم مشارکتي بالايي در بهبود وضعيت شهر داشته باشند، در اين ميان اگر فرهنگ شهروندي به خوبي نهادينه شود، بسياري از دغدغه هاي پيچيده شهري نيز، حل شدني است که ميطلبد ابتدا خانواده ها با حساسيت بيشتري در مسائل تربيتي، فرزنداني تربيت کنند که نه تنها باعث افزايش معضلات اجتماعي نباشند بلکه به رشد و پويايي جامعه نيز کمک کنند.

وحید میرزاپور
دبیر سرویس اجتماعی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه