رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 27 خرداد 1399 - 17:10
  • کد خبر : ۴۵۱۸
  • چاپ خبر : جنگل های زاگرس، اولویت زیست محیطی رشیدی

جنگل های زاگرس، اولویت زیست محیطی رشیدی

سفیرمردم|با نزدیک شدن به فصل گرما، جابجایی فصل‌ها و تغییر آب و هوا در کشور و نیز شهرستان پاسارگاد، کوچکترین سهل انگاری و خطای انسانی کافی است تا آتش بی رحمانه ای به جان مراتع و کوههای شهرستان پاسارگاد بیفتد و بخش عظیمی از این سرمایه ملی را همچون آتش سوزی سالهای گذشته در گردنه […]

سفیرمردم|با نزدیک شدن به فصل گرما، جابجایی فصل‌ها و تغییر آب و هوا در کشور و نیز شهرستان پاسارگاد، کوچکترین سهل انگاری و خطای انسانی کافی است تا آتش بی رحمانه ای به جان مراتع و کوههای شهرستان پاسارگاد بیفتد و بخش عظیمی از این سرمایه ملی را همچون آتش سوزی سالهای گذشته در گردنه خرسی، کوههای پیازی و بلاغی نیست و نابود کند.

تجربه آتش سوزی های سالهای گذشته در شهرستان پاسارگاد نشان می دهد نوع پوشش گیاهی کوههای شهرستان با کوچکترین غفلت شعله ور خواهد شد و به دلیل صعب العبور بودن کوههای شهرستان و عدم وجود امکانات و نیروی انسانی لازم شاهد فاجعه ای دوباره و نابودی زیستگاه خرس قهوه ای و هزاران گونه گیاهی و جانوری دیگر در طبیعت بکر شهرستان خواهیم بود که میطلبد مسئولان محترم، شهروندان فهیم، دامداران و طبیعت گردان در این ماههای حساس پیش رو از میراث گرانبها محافظت کنند.

آتش سوزی در کوههای زاگرس و مدیریت ضعیف بحران و عدم مقابله فوری و جدی با آتش سوزی، هشداری بوده که ما باید در شهرستان پاسارگاد خود را برای بحران احتمالی بیش از پیش آماده کنیم.

ارزش مادی هر درخت بلوط معادل با دیه 5انسان

عمق فاجعه اینجاست که هر درخت بلوط بعد از 40سال میوه می دهد، در مدت 5سال تنها 70سانت رشد می کند. سال 94ارزش هر درخت بلوط 169میلیون در کشورمان و 200هزار دلار در کشورهای دیگر معادل دیه 5 انسان برآورد شده است که متاسفانه مشاهده می کنیم هزاران هکتار جنگل در کشورمان قربانی می شوند.

بی تفاوتی دولت،فاجعه آمیز تر از خود آتش سوزی است

جلال رشیدی کوچی نماینده مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس یازدهم از اولین نمایندگانی بود که در صفحه اینستاگرامی خود ضمن واکنش تند به آتش سوزی های اخیر از سکوت نمایندگان زاگرس انتقاد کرد و خواستار جلسه ای فوری جهت بررسی و اقدامات لازم مهار آتش سوزی ها شد.

در ادامه با پیگیری رشیدی، همراهی سایر نمایندگان حوزه جغرافیایی زاگرس و تاکید رئیس مجلس و جلسه اظطراری جهت بررسی ابعاد و نحوه کمک به حل بحران آتش سوزی زاگرس،برگزار گردید. 

جلال رشیدی با بیان اینکه آتش سوزی جنگل های زاگرس قابل پیش بینی بود ، اما دستگاه ها نتوانستند جلوی آتش سوزی را بگیرند، گفت: کوه های حوزه انتخابیه اینجانب شب گذشته دچار حریق شد، اما متاسفانه هیچ بالگردی برای اطفای حریق در اختیار نبود و تنها نیروهای مردمی و بسیج بدون داشتن تجهیزات مناسب، اقدام به اطفای حریق کردند.

وی ادامه داد: بخشی از آتش سوزی ها عمدی و بخشی غیرعمدی است؛ چرا سازمان محیط زیست و منابع طبیعی نمی توانند نیروی مناسب را برای حفاظت از مراتع و جنگل ها تامین کنند. متاسفانه حوزه انتخابیه اینجانب تنها دو نیروی حافظ محیط زیست دارد، بنابراین ضروری است افزایش نیروها و استفاده از ظرفیت ثمن ها و نیروهای مردمی در دستور کار قرار گیرد.

رشیدی در پایان گفت:بی تفاوتی معاون رئیس جمهور تامل برانگیز بود، دستگاههای مربوطه در برابر این بحران شانه خالی می کنند و متاسفانه نگاه متصدی محیط زیست کشور به این فاجعه، فاجعه آمیز تر آتش سوزی بود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه