رفتن به بالا
  • سه شنبه - 6 مرداد 1399 - 09:58
  • کد خبر : ۴۷۰۵
  • چاپ خبر : راز و رمز تلفات کرونا در شهرستان ارسنجان

راز و رمز تلفات کرونا در شهرستان ارسنجان

به گزارش سفیرمردم، شهرستان ارسنجان در زمان موج اول بيماري کرونا، بدليل تعداد اندک بيماران، وضعيت نسبتا آرامي را پشت سر گذاشت ولي با شروع موج دوم بيماري و ايجاد شرايط قرمز در بيش از 20 شهرستان استان فارس در تيرماه، تعداد مبتلايان به اين بيماري در ارسنجان نيز سه رقمي شد و نگراني ها […]

به گزارش سفیرمردم، شهرستان ارسنجان در زمان موج اول بيماري کرونا، بدليل تعداد اندک بيماران، وضعيت نسبتا آرامي را پشت سر گذاشت ولي با شروع موج دوم بيماري و ايجاد شرايط قرمز در بيش از 20 شهرستان استان فارس در تيرماه، تعداد مبتلايان به اين بيماري در ارسنجان نيز سه رقمي شد و نگراني ها را در مورد تداوم آن افزايش داده است.

در حال حاضر اين شهرستان در وضعيت هشدار قرار دارد اما بعضي رفتارهاي پرخطر از سوي عده اي از مردم همچنان ادامه دارد به اعتقاد کارشناسان بهداشتي، برگزاري تجمعات بالاخص مراسم هاي عروسي و ترحيم در نيمه ابتدايي تيرماه و عدم رعايت فاصله گذاري اجتماعي و عدم استفاده از ماسک در هنگام حضور در جامعه، از مهمترين عوامليست که آمارها را در شهرستان فزوني داده است.

افزايش آمار مبتلايان به دنبال عادي سازي شرايط 

با نگاهي منصفانه ميتوان دريافت افرادي که در روزها و ماههاي اخير، اقدام به برگزاري مراسم کرده اند، تنها مقصر اين ماجرا نيستند. چرا که عادي سازي شرايط جامعه و از ميان برداشتن محدوديت هاي اعمال شده يکي پس از ديگري، اين تصور اشتباه را در بين عامه مردم ايجاد کرد که مي توانند رفتارهاي عادي و اصطلاحا رفتارهاي قبل از کرونايي داشته باشند، بدون اين که خطري آنان را تهديد کند.

اين عادي سازي شرايط درحاليست که تعداد مبتلايان اين بيماري بدليل برگزاري مراسم ها، دورهمي هاي خانوادگي و کاهش حساسيت در بخشي از جامعه، موجب شکل گيري موج کشنده دوم در سطح کشور و استان گرديد که در شهرستان ارسنجان نيز متاثر از شرايط بوجود آمده، شاهد روند صعودي و افزايش موارد ابتلاء به بيماري کرونا هستيم.

برخوردها جدي تر مي شود

تداوم روند صعودي و رو به رشد بيماري کوويد 19 در ارسنجان باعث شده تا ستاد مبارزه با کروناي شهرستان، نسبت به يک سري محدوديت ها اقدام نمايد. بطور مثال در اين رابطه مي توان از تعطيلي آرامستان اصلي شهر طي دو هفته اخير و صدور دستور قضايي مبني بر تحت تعقيب کيفري قرار دادن عوامل برگزاري هر گونه تجمع ياد کرد که طبق اعلام رييس مرکز بهداشت شهرستان، يک نفر بابت برگزاري مراسم عروسي و تحت عنوان تهديد عليه سلامت عمومي به دادسرا معرفي شده است.

عزا، عزا مي آفريند

مراسم عزا هم دست کمي از عروسي ندارد و کرونا در مراسم عزا هم مانند مراسم عروسي مجلس گرداني مي‌کند. بطوريکه بسياري از شهروندان در تماس هاي متعدد با اين رسانه از برگزاري مراسم هاي عزا با تعداد بالاي افراد گله دارند. به گزارش مرکز بهداشت شهرستان ارسنجان، برگزاري يک مجلس ترحيم خانگي در شهر ارسنجان در اواسط تيرماه، موجب ابتلاي 10 نفر از اعضاي اين فاميل به بيماري کرونا شد. به عبارتي  اين بيماري مي تواند خانواده‌اي را که چند هفته قبل عزادار بوده است، مجددا عزادار کند.

اي کاش قبل از برداشتن محدوديت ها و عادي جلوه دادن فضاي جامعه ، در يک اقدام ملي نسبت به ارتقاي آگاهي و سواد سلامت مردم در رابطه با اين بيماري و اين ويروس منحوس اقدام  مي شد، تا توانايي بالقوه افراد جهت اخذ تصميمات آگاهانه و کاهش رفتارهاي مخاطره آميز افزايش و در نتيجه از شيوع دوباره بيماري‌ جلوگيري مي شد.

راز و رمز آمارهاي کرونايي در شهرستان

طبق آمار اعلام شده توسط شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان ، بيش از سه چهارم مبتلايان به اين بيماري در شهر ارسنجان و مابقي در روستا ها و بيش از پنجاه درصد مبتلايان را خانم ها تشکيل مي دهند. ضمنا از مجموع مبتلايان، تعداد 18 نفر از کارمندان ادارات مختلف شهرستان هستند.

موارد دفن مطابق با پروتکل هاي بهداشتي از ابتدا تاکنون در شهرستان 3 مورد بوده که مورد اول فردي ارسنجاني ساکن شيراز بود که در شيراز به بيماري مبتلا و فوت شد و در ارسنجان به خاک سپرده شد، نوجواني اهل و ساکن ارسنجان با بيماري زمينه اي بعنوان دومين قرباني و نفر سوم شخصي بود که پس از نجات از مهلکه کرونا و پايان دوران قرنطينه، در اثر سکته جان باخت اما با رعايت پروتکل هاي بهداشتي به خاک سپرده شد. البته روز پنج شنبه فرد ميانسال ديگري از ارسنجان در اثر بيماري کرونا جان باخت که تا زمان نگارش اين يادداشت خاکسپاري نشده است.

سخن پاياني

با توجه به اينکه هنوز واکسن و درمان قطعي براي کرونا کشف نشده و تنها راه مقابله با ويروس کرونا، رعايت بهداشت فردي و عمومي، فاصله گذاري اجتماعي و استفاده از ماسک و پرهيز از حضور در اجتماعات است، بياييد براي نجات شهرمان هم قول شويم مراسم هاي عروسي را با تاخير ولي بدون آسيب برگزار کنيم. بياييد با خلاصه کردن مراسم هاي عزا، خانواده ها را درگير بيماري و عزاي جديد نکنيم. تنها راه نجات، رعايت موازين بهداشتي توسط تک تک افراد جامعه است. بياييد براي بازگشت به زندگي عادي با هم تلاش کنيم.

حسن احمدی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه