رفتن به بالا
  • سه شنبه - 6 مرداد 1399 - 14:01
  • کد خبر : ۴۷۰۸
  • چاپ خبر : کارآفرین پاسارگادی: با 5 نفر شروع کردم، به 100 نفر رساندم

کارآفرین پاسارگادی: با 5 نفر شروع کردم، به 100 نفر رساندم

سفيرمردم| بخش خصوصي با کمک و حمايت بخش دولتي ميتواند عامل اصلي ايجاد اشتغال و رونق توليد در کشور باشد. در اين زمينه سفيرمردم گفتگويي دارد با علي عسکر دهقاني مديرعامل شرکت محصولات غذايي ماني(تبسم) که شما را به خواندن متن اين مصاحبه دعوت مي نماييم.

سفيرمردم| بخش خصوصي با کمک و حمايت بخش دولتي ميتواند عامل اصلي ايجاد اشتغال و رونق توليد در کشور باشد. در اين زمينه سفيرمردم گفتگويي دارد با علي عسکر دهقاني مديرعامل شرکت محصولات غذايي ماني(تبسم) که شما را به خواندن متن اين مصاحبه دعوت مي نماييم.

از انگيزه و ايده اوليه کار خود بگوييد.

بنده علي عسکر دهقاني با همراهي اقاي اميدعلي تراب از سال 1370 با فعاليت در صنف کشاورزي کار خود رو آغاز کرديم و با سرمايه بسيار اندک اقدام به خريد محصولات کشاورزي از کشاورزان در منطقه و فروش به واحدهاي صنعتي که آن زمان در شيراز و اصفهان و محلات بودند، نموديم. با توجه به اينکه شغل بيشتر مردم منطقه کشاورزي بود،رفته رفته با نياز سنجي منطقه به فکر ايجاد واحدهاي توليدي و صنايع تبديلي کشاورزي افتاديم تا بتوانيم هم اشتغال پايدار براي افراد بومي منطقه ايجاد کنيم و هم محصولات کشاورزي را با قيمت بهتري از کشاورزان خريداري کنيم.

در سال 1386 اقدام به تاسيس شرکت محصولات غذايي ماني سعادت شهر با برند تبسم در مزرعه شخصي خودم نمودم. در اين مسير هميشه از تجارب و ارتباطات آقاي  اميد علي تراب که سالهاي بيشتري را در اين مسير کار و تلاش کرده بود استفاده کردم.

رمز موفقيت خود را چه مي دانيد؟

خدا را سپاسگزارم که در اين مسير همواره پيشرفت روزافزوني داشتيم، چرا که هميشه سعيم بر اين بوده که با صداقت چه در خريد و چه در توليد اعتماد مردم را جلب نمايم، که قطعا اين مهم نقش بسزايي در اين موفقيت داشته است. ما در منطقه با کشاورزان ارتباط خوبي داريم و موفق شديم تعدادي نيروي بومي را مشغول به فعاليت نماييم و دليل موفقيت خود را پشتکار، صداقت، احترام و اعتبار نزد افرادي که با آنان در ارتباط هستيم مي‌دانيم.

ميزان اشتغال زايي کارخانه شما چقدر است؟

در ابتدا کار را با 5 نفر آغاز نموديم و امروز حدود40 نيروي دايم و در فصول توليد 100 نيرو مشغول به کار داريم. که انشاءالله با تکميل فاز دوم کارخانه اين تعداد به صورت چشمگيري افزايش خواهد يافت.

محصولات صادراتي هم داشته ايد؟

خداوند متعال را شاکر هستيم که در مسير زندگي با حمايت و تشويق خانواده  نسبت به تلاش براي روزي حلال در طول اين سالها توانسته ايم محصولات خود را به کشورهاي مختلف صادر کنيم. که با تکميل کارخانه جديد قطعا شاهد افزايش چشمگير صادرات خواهيم بود.

چه توصيه اي به افراد علاقمند به کارآفريني داريد؟

پيشنهاد من به دوستان اين است که در هر مسيري که مي خواهند قدم بردارند پشتکار و صداقت واحترام را سرلوحه کار خود قرار دهند تا با موفقيت ايده خود و ايجاد شغل، بيکاري و فقر را براي هميشه ريشه کن کنند.

موانع و مشکلات کار را چه مي دانيد؟

قطعا در هر مسيري موانع و مشکلاتي وجود دارد که با تلاش و پشتکار و اميد به آينده اي بهتر ميتوان مسير را براي پيشرفت طي نمود.

توليد کار پيچيده اي است که براي موفقيت در آن بايد تمام امکانات فراهم باشد. براي يک توليد خوب که متأسفانه در اين سالها با مشکلات زيادي رو برو بوده‌ايم اما دست از تلاش بر نداشته ايم. بعنوان مثال، در اوج خشکسالي سه سال پيش، روز سوم توليد خيارشور که توليد اصلي ما مي‌باشد چاه آب شرکت به يک باره خشک شد و بدون قطره اي آب، با همت و تلاش مضاعف دو عدد تانکر حمل آب کرايه کرديم و سه ماه با تانکر آب، به توليد خود ادامه داديم که سال بسيار سختي بود اما خدا را شاکريم که يک قدم از اهداف خود عقب نشيني نکرديم و نسبت به سال قبل، توليد بيشتري هم داشتيم.

البته بودند و هستند افراد محدودي که دائما در حال سنگ اندازي و ايجاد مشکلات بوده اند، که نام بردن از آنها لطفي ندارد به اميد آنکه به راه راست هدايت شوند تا بتوان دست در دست هم براي توسعه شهرستان مستعد اما محروممان تلاش کنيم.

عوامل فرار سرمايه گذار از شهرستان را چه مي دانيد؟

مطمئنا يک سرمايه گذار نياز به حمايت مسولين و مردم شهرستان دارد تا با شور و شوق و اميد بيشتري براي رسيدن به اهدافش سرمايه گذاري کند و يکي از دلايل فرار سرمايه گذاران از شهرستاني با اين موقعيت جغرافيايي مناسب همکاري نکردن و سنگ اندازي برخي ادارات مي‌باشد که سبب خستگي و نا اميدي سرمايه گذار در شروع کار شده و باعث انصراف سرمايه گذار از ادامه کار مي‌شود.

مسئولان حامي کارآفرين چه تاثيري در پيشرفت کار شما داشته است؟

وجود انسان هاي نيک سرشت و مردمي در بعضي ادارات کمک زيادي به توسعه کار ما داشته است. از کارکنان جهاد کشاورزي شهرستان خصوصا جناب آقاي مهندس بهزاد هوشيار رياست سابق جهاد کشاورزي که هميشه و در همه حال يار و ياور ما بوده اند تشکر و قدرداني دارم. همچنين از فرماندار محترم و فهيم شهرستان پاسارگاد جناب آقاي فلاحي که از زماني که وارد فرمانداري شهرستان پاسارگاد شدند درب اتاق خود را به روي تمام مردم خصوصا سرمايه گذاران باز گذاشتند و تا به امروز سرسختانه پيگير تمامي مشکلات ما در ادارات استان بوده اند، کمال تشکر و قدرداني را دارم.

همچنين جا دارد تشکر ويژه‌اي از نماينده محترم و مردمي شهرستان هاي آباده بوانات  سرچهان و خرم بيد جناب آقاي دکتر رحيم زارع داشته باشم که به نظرم بايد ايشان را نماينده کل استان ناميد چرا که انصافاً بدون مرز حامي تمامي کساني هستند که دست کمک براي حل مشکلات به سويش دراز کرده اند.

وحید میرزاپور

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه