رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 8 مرداد 1399 - 19:00
  • کد خبر : ۴۷۲۸
  • چاپ خبر : نماز جمعه ارسنجان؛ از گذشته تا کنون

نماز جمعه ارسنجان؛ از گذشته تا کنون

روز جمعه پنجم مرداد سال 1358 برابر با سوم ماه مبارک رمضان سال 1399 ق، اولين نماز جمعه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به امامت مرحوم آيت ‏اللَّه سيدمحمود طالقاني در دانشگاه تهران برگزار شد. امام خميني(ره)، چند روز قبل از اين تاريخ، اين مهم را به ايشان سپردند و حکم برپايي و اقامه نماز […]

روز جمعه پنجم مرداد سال 1358 برابر با سوم ماه مبارک رمضان سال 1399 ق، اولين نماز جمعه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي به امامت مرحوم آيت ‏اللَّه سيدمحمود طالقاني در دانشگاه تهران برگزار شد. امام خميني(ره)، چند روز قبل از اين تاريخ، اين مهم را به ايشان سپردند و حکم برپايي و اقامه نماز جمعه را صادر فرمودند.

واگذاري اين تکليف عظيم و سنگين توسط رهبر فرزانه انقلاب در حساس‏ترين بُرهه از زمان انقلاب اسلامي برعهده آيت‏ اللَّه طالقاني که زبان گويايي براي بازگويي حقايق و رسوا نمودن دشمنان انقلاب داشت، امر خطيري بود.

جمعيت انبوه و ميليوني که از نخستين ساعات بامداد اين روز از نقاط مختلف شهر تهران به دانشگاه و خيابان‏هاي اطراف هجوم آورده بودند، با مشاهده امام جمعه، تکبيرگويان، حمايت خويش را از رهبري امام خميني و نهضت الهي ايشان اعلام داشتند.

نماز جمعه قرارگاه فرهنگي شهرستان

نماز جمعه پس از پيروزي انقلاب، همواره محلي براي هوشياري و آگاهي‏ بخشي به مردم و نيز مکاني براي تزکيه نفس و خشوع و خضوع در برابر ذات خداوندي بوده و هست. تريبون نماز جمعه رسانه ايست که از طريق ارتباطي دو سويه خدمات مسئولين به مردم اطلاع رساني مي گردد و صداي مطالبات مردم به گوش مسئولين مي رسد. در دوران دفاع مقدس مصلي هاي نمازجمعه، جايگاه جمع آوري کمک هاي مردمي براي رزمندگان و اعزام نيروهاي بسيجي به جبهه ها بود و امروز قرارگاه فرهنگي هر شهر است که به فرماندهي ائمه جمعه با اجراي طرح هايي همچون طرح مواسات و کمک مومنانه به ارتقاي فرهنگ عمومي و کمک به حل مشکلات محرومين کمک مي نمايد.

نماز جمعه ي شهرستان ارسنجان از گذشته تا کنون

اولين نماز جمعه شهرستان ارسنجان در سال 1362 به امامت حجت الاسلام و المسلمين سبزواري برگزار گرديد. پس از ايشان مدتي حجت الاسلام و المسلمين ذبيحي امام جمعه ارسنجان بودند.

از سال 1376 تا کنون حجت الاسلام و المسلمين حاج اقاي احمدي امام جمعه شهرستان ارسنجان هستند. ايشان در اين مدت 26 سال منشا خدمات بسياري زيادي براي شهرستان بودند که به صورت مختصر ميتوان به احداث ساختمان مصلي نماز جمعه، حوزه علميه خواهران و برادران، دفتر امام جمعه و چندين منزل مسکوني جهت اساتيد حوزه خواهران و برادران اشاره نمود. همچنين در اين مدت با پيگيري هاي ايشان و ستاد نماز جمعه شهرستان چندين مغازه و ساختمان جهت درآمدزايي ويژه دفتر امام جمعه ساخته شده و چند منزل مسکوني و مغازه جهت درآمدزايي ويژه مصلي نماز جمعه 8خريداري شده است. کمک به ساخت مساجد شهرستان، کمک و مساعدت مالي جهت ساخت حسينيه‌ها و مراکز قرآني، جذب روحانيون جهت تبليغ در شهر و روستاهاي شهرستان از ديگر اقدامات صورت پذيرفته در زمان حضور ايشان در ارسنجان بوده است.

برنامه ي بزرگداشت سالروز اقامه اولين نماز جمعه در ارسنجان

هرساله در اين ايام برنامه هاي بزرگداشت پنجم مرداد ماه توسط ستاد نمازجمعه شهرستان ارسنجان در سطح شهرستان برگزار مي گردد. اهم برنامه هاي اين ستاد در هفته گذشته عبارتند از: تشکيل جلسه شوراي اداري شهرستان باعنوان 5 مرداد سالروز اقامه اولين نماز جمعه در کشور، تشکيل جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان ارسنجان با محوريت همين موضوع، برگزاري مسابقه فرهنگي به مناسبت 5 مرداد سالروز اقامه نماز جمعه در کشور و اهدا10کارت هديه 50 هزار توماني به برندگان، حضور در بيمارستان وليعصر(عج) جهت عيادت از بيماران کرونايي و تقدير از پزشکان و پرستاران و پرسنل بيمارستان و حضور در منزل شهدا و آزادگان منصوب به ستاد نماز جمعه.

نماز جمعه سوم مرداد 99 به امامت حجت الاسلام و المسلمين احمدي

حجت الاسلام و المسلمين احمدي در خطبه هاي نماز جمعه سوم مرداد 99 ضمن توصيه نمازگزاران به تقواي الهي با گراميداشت سالروز اقامه اولين نماز جمعه بعد از انقلاب در کشور گفت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي يکي از برکات و ميوه هاي اين انقلاب احياء فريضه نماز جمعه بود که امام با آن تدبير خويش در اين زمينه اقدام نمود و موجب خير و برکات زيادي در کشور شد. ايشان نماز جمعه را يک مرکز فرهنگي، سياسي و عبادي و ظرفيتي بزرگي براي مسئولين خواند که مي توانند اقدامات انجام گرفته در شهرستان را از اين طريق به اطلاع مردم برسانند و مردم هم در جريان فعاليت هاي صورت گرفته قرار گيرند. وي در ادامه بيان داشت دشمن به دنبال اين است که اين مراکز فرهنگي و سياسي عبادي را کم رنگ کند چون از اين مراکز ضربه هاي زيادي خورده است و اين مردم هستند که با حفظ سنگر نماز جمعه و مساجد نبايد به دشمنان و فرصت طلبان اجازه وارد آوردن آسيب را بدهند.

در نماز جمعه اين هفته از مدافعان سلامت، بانيان و خيرين رزمايش مواسات، نيروهاي انتظامي، پليس راهور و سپاه پاسداران که در برگزاري نماز جمعه هر هفته همکاري و حضور فعال دارند، جوانان و نوجوانان فعال در نماز جمعه و اعضاء فعال ستاد نماز جمعه قدرداني به عمل آمد.

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه