رفتن به بالا
  • جمعه - 9 مرداد 1399 - 09:00
  • کد خبر : ۴۷۳۴
  • چاپ خبر : «بهار نکو» مرکزی برای پایداری عشق

«بهار نکو» مرکزی برای پایداری عشق

افراد بسياري نيز به دليل عدم توجه به مشاوره تکميلي در معرض ازدواج پرخطر قرار گرفته اند و ازدواج آنان منجر به طلاق شده است و افرادي نيز بوده اند که در گذشته تجربه ي طلاق را داشته اند و اکنون با مشاوره ي صحيح ازدواج کرده اند و معتقد اند که اگر اين نوع از مشاوره در گذشته نيز بود به آن تجربه ي تلخ دچار نمي شدند. يعني در حالت کلي نوع نگرش جديد افراد به مرکز مشاوره اميد بخش است‌.

سفيرمردم|| زهرا رحيمي| مرکز مشاوره بهار نکوي استان فارس در سال 1389 به همت دفتر نهاد رهبري ِعلوم پزشکي شيراز تاسيس شد و شروع به فعاليت نمود‌ و در نيمه ي دوم سال 1396 اين مرکز مشاوره شعبه اي را در ارسنجان راه اندازي نمود‌‌. فعاليت هاي اين مرکز مشاوره به گونه اي بود که کلاس هاي پيش از ازدواج را از مدت زمان بيست دقيقه تا نيم ساعت به 6 ساعت افزايش داد؛

آموزش هاي ارائه شده در اين کلاس ها عبارتند از: روانشناسي زن و مرد، مهارت هاي زندگي و حل اختلافات، احکام و حقوق زوجين نسبت به يکديگر و بهداشت جنسي.

مشاوره ي ازدواج داراي فازهاي متفاوتي است که مرکز مشاوره بهار نکوي شهرستان ارسنجان به دليل نبودِ زيرساخت هاي کافي هنوز نتواسته است فعاليت خود را در برخي فازها اجرايي نمايد. اما در زمينه ي مشاوره پيش از ازدواج (مشاوره تکميلي ) شامل موارد زير ميشود :

  1. اختلافات سني ِ بيش از ده سال
  2. دختران زير 18 سال
  3. پسران زير 20 سال
  4. دختراني که سن آن ها 5 سال از پسر ِمورد نظر بزرگ تر است
  5. افرادي که تجربه ي طلاق را داشته اند
  6. ازدواج دوباره ي زوجي که قبلا از يکديگر طلاق گرفته اند (رجوعي)

لازم به ذکر است که در بين گروه هاي ذکر شده افرادي بوده اند که پس از مشاوره متوجه شده اند، مناسب يکديگر نيستند و از ازدواج با يکديگر منصرف شده اند؛ همچنين افراد زيادي  پس از گذراندن دوره ي مشاوره تکميلي در اين مرکز با يکديگر ازدواج کرده اند و بسيار موفق بوده اند.

افراد بسياري نيز به دليل عدم توجه به مشاوره تکميلي در معرض ازدواج پرخطر قرار گرفته اند و ازدواج آنان منجر به طلاق شده است و افرادي نيز بوده اند که در گذشته تجربه ي طلاق را داشته اند و اکنون با مشاوره ي صحيح ازدواج کرده اند و معتقد اند که اگر اين نوع از مشاوره در گذشته نيز بود به آن تجربه ي تلخ دچار نمي شدند. يعني در حالت کلي نوع نگرش جديد افراد به مرکز مشاوره اميد بخش است‌.

فاضل جمالي سرپرست مرکز مشاوره بهار نکو اظهار داشت: نحوه ي مشاوره به افراد به گونه اي است که  علاوه بر صحبت هاي کارشناس مشاوره با زوجين، بسته اي که شامل نشريه ي مرکز بهار نکوي استان و يک کتاب به همراه سي دي آموزشي است؛ هديه داده مي شود و دفتر خاطراتي در اين مرکز موجود است که زوجين خاطرات مشاوره ي خود را در آن يادداشت مي کنند. برخي از زوجين نيز تا پنج سال بعد از ازدواج توسط اين مرکز مشاوره زير نظر گرفته ميشوند تا اطمينان کافي از کيفيت زندگي آنان حاصل شود‌.

ايشان در ادامه گفت: بيش از چهل جلد کتاب مهارت هاي زندگي پيش ازدواج  که در سطح استان هم موجود نمي باشد در دفتر بهار نکو شهرستان ارسنجان موجود است که مطالعه آن ميتواند تاثير بسزايي در کسب مهارت هاي لازم در سطوح مختلف زندگي داشته باشد. اما از ميان  تمام کتاب ها؛ کتاب مطلع مهر پيشنهاد بسيار خوبي براي زوجين است.

جمالي در تشريح فعاليت هاي مرکز بهارنکو شعبه ارسنجان گفت: فعاليت اين مرکز مشاوره در فضاي مجازي به گونه اي است که 6 گروه فعال 250 نفره را راه اندازي کرده است.

به دليل وصل بودن مرکز بهار نکو به روانشناسان ِ مطرح استان بسياري از مشکلات افراد با معرفي آنان توسط اين مرکز به روانشناسان مجرب قابل حل مي باشد.

گونه ي ديگري از مشاوره نيز در اين مرکز وجود دارد که افرادي که قصد ازدواج دارند پيش انتخاب کيس مورد نظر و قبل از خواستگاري به اين مرکز مراجعه مي نمايند و به کمک مشاوران با شناخت بيشتر شخصيت خود براي انتخاب همسر مناسب اقدام مي کنند.

وي خاطرنشان کرد: مرکز بهار نکوي ارسنجان نسبت به شهرستان هاي مجاور فعاليت چشم گيري دارد. هر ماه يک کارگاه و هر فصل يک همايش برگزار مي کند، که البته در حال حاضر به دليل شيوع کرونا اين فعاليت ها در فضاي اسکاي روم برگزار مي شود‌. بيشتر اين اموزش ها رايگان است و حتي اموزش هاي غير رايگان نيز براي افرادي که بضاعت مالي ندارند رايگان مي باشد. در حال حاضر در صدد خريداري و تهيه ملزومات سفره عقد هستيم تا براي افراد بي بضاعت که توانايي پرداخت هزينه هاي محضر را ندارند در محل اين مرکز خطبه عقد جاري شود. همچنين اين مرکز پيگير راه اندازي کتابخانه اي براي امانت دادن کتاب به منظور استفاده حداکثري افراد از کتاب ها است. همراه نمودن روانشناسان در اردوهاي جهادي و اعزام روانشناس به روستاها براي کمک به حل مشکلات خانواده ها هم از برنامه هاي آتي اين مرکز مي باشد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه