رفتن به بالا
  • جمعه - 24 مهر 1399 - 08:42
  • کد خبر : ۴۸۳۳
  • چاپ خبر : مدرسه سعیدیه ارسنجان فضایی مناسب برای موزه مردم شناسی

مدرسه سعیدیه ارسنجان فضایی مناسب برای موزه مردم شناسی

سفيرمردم| موزه عبارت است از بنايي جهت گردآوري مجموعه اي از اشياء و نمايش تفکرات فرهنگي و تاريخي يک ملت در قالب هنرهاي تجسمي و بصري که مربوط به ادوار گذشته يا معاصر مي باشد. امروزه موزه ها به دليل بهره گيري در تحقيقات و بررسي هاي علمي و اجتماعي از جايگاه مهم تر و […]

سفيرمردم| موزه عبارت است از بنايي جهت گردآوري مجموعه اي از اشياء و نمايش تفکرات فرهنگي و تاريخي يک ملت در قالب هنرهاي تجسمي و بصري که مربوط به ادوار گذشته يا معاصر مي باشد. امروزه موزه ها به دليل بهره گيري در تحقيقات و بررسي هاي علمي و اجتماعي از جايگاه مهم تر و پر رونق تري برخوردارند و شناخت فرهنگ موزه و استفاده از آن هر چه پيش مي رود، بيش تر مي شود. در جهان سريع و متحول امروزه، ملت ها نياز دارند که گهگاه موقعيت خود را در اين وادي باز شناسند و تحولات سزيع را که در همة ابعاد اجتماعي و تاريخي درک نشده اند، دريابند.

در اين ميان موزه ها مي توانند نقش فعال و عمده اي را در بازشناسي فرهنگي، تاريخي و اجتماعي ايفا کنند. در عصر حاضر موزه ها گامي فراتر از گردآوري و نگهداري آثار نهاده اند و وظايف مهمي را به عهده گرفته اند، از قبيل: تعيين هويت، اطلاع رساني، مطالعه و تحقيق و روشنگري، همچنين با برپايي جلسات بحث و گفتگو، نمايشگاه ها، نمايش فيلم و اسلايد،… خاصيت دعوت کننده گي اين فضاها بيش تر شده و نقش فرهنگي آن ها بيش تر شناخته خواهد شد.

با کمي توجه به رفتار و گفتار مردم ارسنجان به راحتي مي توان به اين نتيجه رسيد که مثل همه مردم کشور، علاقه زيادي به گذشته خود و آداب و رسوم قديمي اين منطقه دارند و چقدر با افتخار از مشاهير، انديشمندان، شعرا، نويسندگان و خطاطاني که در گذشته در اين ديار زيسته اند سخن به ميان مي آورند.

از طرفي وجود بناي مدرسه سعيديه و چند قلعه قديمي در شهر ارسنجان، فضاي بسيار مناسبي جهت ايجاد يک موزه مردم شناسي را در ارسنجان فراهم نموده است. افرادي هم در سطح شهرستان هستند که به جمع اوري مجموعه هاي اثار و اشيا قديمي خانوادگي خود همت گمارده اند و هنوز قديمي هايي هستند که ميتوانند از آداب و رسوم قديمي را شرح دهند.

به عبارت ديگر همه چيز براي ايجاد يک موزه مردم شناسي در ارسنجان فراهم است. ايجاد موزه در مدرسه سعيديه علاوه بر کمک به حفظ و مرمت ساختمان اين بنا و برخي اشيا که در کلکسيون هاي خانگي نگهداري ميشود، زمينه را براي حفظ فرهنگ غني اين ديار و انتقال آن به آيندگان فراهم مي نمايد.

 

حميده بذرگر | مديرمسئول

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه