رفتن به بالا
  • شنبه - 25 مهر 1399 - 08:48
  • کد خبر : ۴۸۳۹
  • چاپ خبر : بعد از سه دوره شکست، کنکور را شکست داد
گفتگوی سفیرمردم با قهرمان پیشرفت؛

بعد از سه دوره شکست، کنکور را شکست داد

  سفيرمردم| در اين شماره سفيرمردم به سراغ دکتر مهدي حقيقي رفته است، جواني با اراده و پشتکار مثال زدني که در حال حاضر دانشجوي پزشکي دانشگاه کرمان است. در اين گفتگو وي ساده و صميمي از مسيري که طي کرده و اهدافي که پيش رو دارد سخن مي گويد.   * از چند دوره […]

 

سفيرمردم| در اين شماره سفيرمردم به سراغ دکتر مهدي حقيقي رفته است، جواني با اراده و پشتکار مثال زدني که در حال حاضر دانشجوي پزشکي دانشگاه کرمان است. در اين گفتگو وي ساده و صميمي از مسيري که طي کرده و اهدافي که پيش رو دارد سخن مي گويد.

 

* از چند دوره شرکت در کنکور بفرماييد و از دلايل موفقيت در تحصيل؟

از زماني که رشته تجربي را انتخاب کردم هدفم تحصيل در رشته پزشکي بود. ولي متاسفانه به دليل عدم دسترسي به مشاور و راهنماي تحصيلي، در آن زمان نمي دانستم که براي موفق شدن در کنکور بايد از سال هاي پايه برنامه ريزي کرد، درست و اصولي درس خواند. با وجود اينکه مقطع دبيرستان را با معدل 19 به پايان رسانده بودم، اما نمي دانستم براي موفقيت در کنکور بايد چگونه درس خواند و برنامه ريزي کرد. تا اينکه سال 94 براي اولين بار در کنکور شرکت کردم و رتبه 17000منطقه3 اوردم و تازه متوجه شدم در دوران دبيرستان، درست و اصولي و مطابق با آزمون کنکور درس نخواندم. علت ديگري که سال 94 موفق نشدم اين بود که متاسفانه شهرستان پاسارگاد به لحاظ کلاس هاي آمادگي براي کنکور از سطح خوبي برخوردار نبوده و حتي در حال حاضر هم نيست.

سال95 براي بار دوم در کنکور شرکت کردم رتبه 8500 آوردم و باز هم با اين رتبه نمي توانستم پزشکي  قبول شوم. سال 96 براي سومين باردر کنکور شرکت کردم و رتبه 7500، اما باز هم خوب نبود. تا اينکه بالاخره سال 97موفق شدم به پزشکي راه پيدا کنم و الان ترم 4هستم. به خاطر همين چند سال کنکور دادن و قبولي پزشکي مجله آزمون قلم چي مصاحبه اي رو تحت عنوان قهرمان پيشرفت با من انجام داد. در اين سال هاي پشت کنکور واقعا تصميم هاي سختي رو بايد مي گرفتم اينکه قيد پزشکي را بزنم و در رشته ديگري ادامه تحصيل بدهم يا پشت کنکور بمانم و به تلاشم ادامه بدهم. اما  هدفم را شناخته بودم تصميم به ماندن پشت کنکور گرفتم. مي دانستم که حتما بايد در طرز تفکر، روش هاي مطالعه و نحوه برنامه ريزي و درس خواندم تغييراتي ايجاد کنم. با مشورت ها و تحقيقاتي که کردم اين تغييرات را اعمال کردم و عامل موفقيتم جدا از بحث تلاش و پشتکار و شناخت درست هدف، مشورت گرفتن و پيدا کردن راه درست برنامه ريزي، درس خواندن و آمادگي ذهني و روحي رواني براي مسير کنکور بود.

 

*چه توصيهاي براي داوطلبان کنکور در حال انتخاب رشته داريد؟

اول از همه هدف خود را تعيين کنند و بدانند به دنبال چه رشته اي هستند. براي موفقيت در اين رشته به چه رتبه اي نياز دارند؟ حتما مشورت بگيرند و از يک مشاور دلسوز و متخصص کمک بگيرند و براي رسيدن به هدف تمام تلاش خود را به کار گرفته به توانايي خود ايمان داشته باشند.

براي انتخاب رشته حتما چند عامل را در نظر بگيرند. به چه رشته اي علاقه دارند؟ آيا رشته اي که مي خواهند انتخاب کنند مهارت و توانايي را به آنان مي دهد که بعد از فارغ التحصيلي بتوانند با آن زندگي خود را تغيير بدهند، شغل و موقعيت اجتماعي خوبي کسب کنند؟ اگر بر اساس رتبه امسال اين موارد فراهم بود که حتما با مشورت با افراد متخصص و قابل اطمينان انتخاب رشته کنند و اگر چنين امکاني را نداشتند، يکسال ديگر تلاش کنند تا به هدف مورد نظر خود برسند.

 

*بعنوان کسي که 4سال براي رسيدن به هدف تلاش کرده و موفق شده، نظرتان درباره امکانات و زيرساخت هاي آموزشي شهرستان چيست؟

اگر به آمار قبولي هاي کنکور شهرستان نگاه کنيم، مي بينيم که هر سال بعد از اعلام نتايج تعداد خيلي محدودي از دانش آموزان پاسارگادي رتبه هاي قابل قبول آوردند. اين اشکال متوجه همه ما است. والدين گرامي بايد از همان سال هاي پايه سعي کنند بچه ها را به مسير صحيح هدايت کنند و اهميت قبولي در رشته هاي خوب دانشگاهي و تاثيري که اين قبولي مي تواند در شغل و موقعيت اجتماعي و آينده آنان داشته باشد را بيشتر گوشزد کنند. آموزش و پرورش برنامه منسجم تري براي آموزش در مقطع متوسطه دوم و خصوصا آمادگي براي کنکور داشته باشد و دانش آموزان ما هم بايد بيشتر تلاش کرده و با برنامه جلو بروند.

 

*شما در کنار تحصيل در رشته پزشکي فعاليت ديگري هم انجام مي دهيد؟

از 10سالگي موسيقي کار کردم. در حال حاضر هم پيش يکي از اساتيد و خواننده هاي مطرح کشوري کلاس آواز مي روم. بعد از قبولي در رشته پزشکي تصميم گرفتم تجربه چند سال تلاش و مطالعه براي ورود به دانشگاه را در اختيار علاقمندان قرار دهم و از همان زمان کار مشاوره تحصيلي هم انجام مي دهم. در مراحل نهايي راه اندازي موسسه مشاوره با نام ويژن هستم.

 

*در پايان چه صحبتي داريد؟

به همه کساني که اين مصاحبه را مي خوانند، عرض ميکنم که خودتان را باور داشته باشيد، هيچ وقت از تلاش دست نکشيد، حتي اگه چندبار شکست بخوريد. فراموش نکنيد که از شما فقط يکي در اين دنيا هست و يکبار هم بيشتر زندگي نمي کنيد.

به عنوان يک دانشجوي پزشکي وظيفه خودم مي دانم به همه ي عزيزاني که اين مصاحبه را مي خوانند توصيه مي کنم، پروتکل هاي بهداشتي که توسط وزارت بهداشت اعلام مي شود، توجه کنند تا خدايي نکرده با پيشامدهاي سخت و ناگواري روبرو نشويم.

در نهايت در اين شرايط کرونا و اوضاع سخت اقتصادي بيشتر هواي همديگر را داشته باشند. براي همه آرزوي سلامتي و حال خوب دارم.

وحید میرزاپور

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه