رفتن به بالا
  • شنبه - 25 مهر 1399 - 08:50
  • کد خبر : ۴۸۴۲
  • چاپ خبر : انتقام اسبم را از پلنگ نگرفتم/ پرورش اسب عشق و صبر می خواهد

انتقام اسبم را از پلنگ نگرفتم/ پرورش اسب عشق و صبر می خواهد

سفيرمردم| ميهمان اين شماره سفير مردم کسي است که با عشق و علاقه بسيار زياد خود سالهاست در شهرستان پاسارگاد به پرورش اسب و سوارکاري مشغول است. فرهاد صفايي اهل پاسارگاد و ساکن مادر سليمان از انگيزه خود، دشواري ها و شيريني اين کار ميگويد.   چظور شد که به سراغ پرورش اسب رفتيد؟ زماني […]

سفيرمردم| ميهمان اين شماره سفير مردم کسي است که با عشق و علاقه بسيار زياد خود سالهاست در شهرستان پاسارگاد به پرورش اسب و سوارکاري مشغول است. فرهاد صفايي اهل پاسارگاد و ساکن مادر سليمان از انگيزه خود، دشواري ها و شيريني اين کار ميگويد.

 

چظور شد که به سراغ پرورش اسب رفتيد؟

زماني که بچه بودم پدربزرگم در دامپروري خود اسب داشت. پدرم در خانه از جذابيت و هيجانات سوارکاري و اسب براي من زياد صحبت ميکرد و من مشتاقانه به صحبتهايش گوش ميکردم. يکي از همسايه هاي ما اسبي داشت که هميشه با دوستانم براي تماشاي آن مي رفتيم. اين علاقه ادامه پيدا کرد تا بالاخره بعد از سال ها، براي اولين بار بصورت رسمي کار پرورش اسب را در شهرستان آغاز کردم.

 

پرورش اسب شغل اول شماست؟ ميخواهيد اين کار را ادامه دهيد؟

بله من علاقه زيادي به اسب ها دارم و اولين کسب و کار من پرورش اسب است و سالهاست بصورت حرفه اي اين کار را دنبال ميکنم. هزينه پرورش اسب بسيار بالاست، بطور مثال يک کره اسب تا زماني که بتواند اسب بالغ و مولد شود حدود دو سال و نيم زمان لازم دارد و اين مدت فقط هزينه نگهداري دارد. به همين دليل  در سالهاي اخير براي تامين بخشي از هزينه ها، کشاورزي هم ميکنم.

 

از مشکلات و اتفاقات ناراحت کننده اي که برايتان رخ داده هم بگوييد؟

سال هشتاد و دو بود که اسب هايم را براي چرا به منطقه بلاغي برده بودم نيمه هاي شب براي سرکشي سراغشان رفتم ديدم که پلنگي يکي از اسبهايم را خفه کرد. با اينکه ميتوانستم پلنگ را شکار کنم اما به اين باور هستم که طبيعت قوانين خودش را دارد و بايد به اين قوانين احترام گذاشت. هرموجودي حق دارد آزادانه زندگي کند و اين خصلت درندگي پلنگ بوده که باعث رخ دادن اين حادثه شده است. حادثه تلخي بود اما من از آن پلنگ گذشتم.

 

شما تجربيات زيادي در پرورش اسب داريد، مهمترين عاملي که سبب پيشرفت اين رشته مي شود چه است؟

نخست بايد فرد به اين فکر کند که اسب يک موجود زنده است و نفس ميکشد و براي ادامه حيات به چيزهاي زيادي نيازمند است و ممکن است با يک بيماري تلف شود. نگهداري و پرورش اسب هزينه هاي زيادي دارد، عشق و صبر ميخواهد اما اگر خوب کار شود ميتواند منبع درامد و راه امرار معاش يک خانواده باشد.

 

اگر يکبار ديگر به عقب برگرديد باز هم اين شغل را انتخاب ميکنيد؟

بهتر است چنين پاسخ دهم اگر صدبار هم به گذشته برگردم باز هم اين شغل را انتخاب ميکنم.

 

آيا در شهرستان مورد حمايت مسئولين قرار گرفته ايد، توقع شما از مسئولين چيست؟

توقع من از مسئولين کمي حمايت است. من آورده اوليه اين کار را دارم و فقط نيازمند محيطي مناسب هستم. در اين محيط محدودي که در اختيار دارم به طور متوسط، از دوازده اسب نگهداري ميکنم قطعا اگر فضاي بيشتري در اختيار من قرار دهند ميتوانم يکي از موفق ترين پرورش دهندگان اسب استان فارس باشم. به اينده اميدوارم، من دشواري هاي بسيار زيادي را در طول اين سالها تحمل کردم اما ميدانم که خداوند تلاش هاي انسان را بي پاسخ نگذاشته و حتما در اين راه به من کمک ميکند. من روزي بهترين باشگاه سوارکاري استان را راه اندازي خواهم کرد.

 

سخن پاياني

نخست تشکر ميکنم از همه دوستاني من را در اين راه حمايت، تشويق و همراهي ميکنند. اسب سواري و بيزينس پرورش اسب در گمنامي به نتيجه مطلوب نميرسد و نيازمند شناخته شدن است از همين جا از همه مخاطبين سفير مردم تقاضا ميکنم که من را به دوستان خود معرفي کنند.

پیمان فتحی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه