رفتن به بالا
  • سه شنبه - 12 آبان 1399 - 10:28
  • کد خبر : ۴۸۷۱
  • چاپ خبر : افول گردشگری؛ سومدیریت یا کرونا؟

افول گردشگری؛ سومدیریت یا کرونا؟

سفيرمردم| قبل از ورود به مباحث مرتبط با گردشگري آينده اين صنعت در پهنه جهاني به افراد حرفه اي و تخصصي تعلق دارد. در ايران امروز به دلايل مختلف کل اقتصاد، نظام تدبير و خرد ورزي ، بنگاههاي اقتصادي ،زير ساخت ها ،سازمان‌ها و از همه مهمتر حتي خانواده‌ در جامعه ناکارآمد، فرسوده و ناتوان […]

سفيرمردم| قبل از ورود به مباحث مرتبط با گردشگري آينده اين صنعت در پهنه جهاني به افراد حرفه اي و تخصصي تعلق دارد.

در ايران امروز به دلايل مختلف کل اقتصاد، نظام تدبير و خرد ورزي ، بنگاههاي اقتصادي ،زير ساخت ها ،سازمان‌ها و از همه مهمتر حتي خانواده‌ در جامعه ناکارآمد، فرسوده و ناتوان شده‌اند .

اين ناتواني و فرسودگي دامن صنعت گردشگري را بيشتر گرفته است.

فروپاشي اين صنعت در ايران کرونا زده در کنار سو مديريت ها چند سال گذشته، ورود افراد غير حرفه اي و آموزش نديده و جامعه نا آگاه مرتبط با بخش خدمات، موجب گرديده صنعت  گردشگري در ايران فرسوده و ناتوان گردد.

افراد خبره کاربلد و کار آمد ميدان را ترک کرده و فرار مغزها و سرمايه در اين صنعت به وضوح ديده مي شود.

در اين ميان کشور هاي اطراف  همچون عراق و افغانستان با گامهاي استوار متکي بر استانداردهاي جهاني کم کم  وارد حوزه گردشگري مي شوند.

کمربند گردشگري دنيا گرداگرد خاک ايران زمين  را فرا گرفته و کشور هاي همسايه مبتني بر تواناييهايشان بخش اعظمي از اقتصاد خود را با اين صنعت پيوند مي زنند.

اکوتوريسم ايران با سياستگذاري نامناسب و بي‌تدبيري و بي خردي  نظام تصميم گيري رو برو بوده و از ريل خارج شده  است.

تعداد افراد حرفه اي، فعال و آموزش ديده در  اين حوزه تخصصي  بسيار اندک هستند.

شير، گاو، پلنگي تحت عنوان اقامتگاههاي  بومگردي بسيار ناکارآمد و چالش برانگيز است که از استانداردهاي جهاني فاصله زيادي دارند.

بومگرديها؛ نه زيبنده اکوتوريسم هستند و نه اصول حرفه اي  هتل داري و اقامتي در آن رعايت مي شود.

اصلاً مهم نيست که سازمان‌هاي جهاني  گردشگري بتوانند جلوي اين لاابالي‌گري ما در سازماندهي زير ساخت هاي گردشگري پرهزينه و آلوده کننده را بگيرند يا نه، مهم اين است که اين شاخص براي خود ما‌ نشانه گويايي است از اين که ما تاکنون به بيراهه رفته‌ايم.

در گستره جهاني، اکوتوريسم ايران علي رغم گذشته نه چندان دور ابتداي دهه نود، از سال 95 تاکنون فاصله زيادي با استانداردهاي جهاني گرفته و به خدمات خوراکي و اقامت بومي صرف تبديل شده است .

بزرگان و نظريه پردازان يک به يک از اين قطار در چند سال گذشته پيدا شده و آژانس هاي اسم و رسم دار ورودي کار ديگر حاضر به همکاري با بومگرديها نيستند.

فرسودگي، ناتواني، نا آگاهي، نا دانايي ورود افراد هيچ و پوچ  فرا گير موجب گرديده در مباحث گسترده و استراتژيک اکوتوريسم، محدود  و تمامي سياست هاي کلان و عامل هاي تشويقي پيرامون دم دسترين خدمات گردشگري يعني اقامت و خوراک بصورت غير حرفه اي و ناکار آمد متمرکز گردد.

آيين نامه ها و ضوابط و برنامه ريزي ها طوري انجام گرفته تا اکوتوريسم ايران به جا خواب و خانه مسافر هاي بومي تبديل گردد.

چاره کار تشکيل گروه هاي فکري، ايده پرداز و خلاق اکوتوريسم  و تربيت نظريه پردازان حرفه اي مي باشد .

تا بتوانيم همچون گذشته بصورت يک شبکه حرفه اي گوي سبقت را از همسايگان برباييم،

در پهنه بازار گردشگري جهان براي خود راسته يا تيمچه اي بنا کنيم.

در سياست هاي کلان اقتصادي ديگر نفت، نمي‌تواند ناکارآمدي ما را جبران کند و بحران‌ها يکي يکي در حال سر رسيدن هستند، بايد به سرعت سبک زندگي خودمان را در حوزه اقتصاد و سياست و اجتماع متحول کنيم و گرنه خيلي زود، زودتر از آنچه گمانش را مي‌کنيم، دير مي‌شود.

همه اينها نشان مي‌دهد که مسير کنوني کشور در حوزه گردشگري  ديگر قابل ادامه نيست و تجربه دهه‌اخير نظام تدبير ما چيزي جز ناکارآمدي و شکست را نشان نمي‌دهد و اگر بخواهد به همين ترتيب ادامه دهد کل جامعه ،زير ساخت ها و روساخت ها، منابع مادي، طبيعي و انساني ايران را رو به نابودي خواهد بود.

به هيچ زبان ديگري نمي‌توان نشان داد که اين سيستم به غايتِ ناکارآمدي خود رسيده است و اگر هر چه سريع‌تر فرمان را نچرخانيم ،ما را به ته دره خواهد فرستاد.

از کليه دوستان و همکاران در تمامي حوزه هاي گردشگري که قصد دارند اکوتوريسم ايران جاني دوباره يابد دعوت مي کنيم در کنار هم و باهم بدون  دخالت افراد غير مرتبط دولتي و غير دولتي دست در دست هم با تشکيل گروهي تخصصي و حرفه اي گرد هم جمع گرديم.

تا بتوانيم توسعه پايدار گردشگري را براي آيندگان به يادگار بگذاريم.

پیمان فتحی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه