رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 20 آبان 1399 - 09:41
  • کد خبر : ۴۸۷۵
  • چاپ خبر : کاستی ها، تلاشم را مضاعف کرد
گفتگوی سفیرمردم با نخبه پاسارگادی؛

کاستی ها، تلاشم را مضاعف کرد

سفيرمردم| گفتگوي صميمي سفير مردم با رتبه 4 کشوري، محصل رشته فني صنايع فلز، آقاي مجتبي بي آزار جوان نخبه پاسارگادي که هم مي تواند انگيزشي باشد و هم آموزشي، به راستي اين دانش آموز چگونه درس خوانده  که در بين اين همه دانش آموز رتبه تک رقمي کسب کرده است؟ براي رسيدن به پاسخ اين پرسش پيشنهاد مي کنيم اين مصاحبه ها را بخوانيد.

در ابتدا خودتان را معرفي کنيد

مجتبي بي آزار هستم متولد 81/1/1 در سعادتشهر(شهرستان تاريخي پاسارگاد)، هنرستان فني شهداي هفت تير رشته صنايع فلز تحصيل کردم.

 

با توجه به اينکه شما با شرايط جديد شرط معدل، رتبه 4 کشور بدست آورديد نظرتون در رابطه با حذف کنکور و شرايط جديد چيست؟

به نظر من شرط معدل يکي از قدم هاي مثبتي است که براي ورود به دانشگاه برداشته شده، چرا که آزمون هاي کنکور در کنار استرس و فشارهاي روحي که براي داوطلب ايجاد ميکند، معيار سنجش خوبي براي قبولي در دانشگاه نيست. بسياري از داوطلبان علي رغم تسلط برا مطالب، سرعت عمل کافي براي تست زني را ندارند و همين باعث ميشود به هدف مورد نظر خود نرسيده و سرخورده شوند.

 

کدام مدارس شهرستان تحصيل کردي و نظرت در مورد نظام آموزش شهرستان چيست؟ آيا  در موفقيت شما نقش داشته است؟

دوران ابتدايي را در مدرسه شهيد فيروز رضايي گذراندم ، متوسطه اول مدرسه مقداد بودم و بعد از انتخاب رشته  بخاطر علاقه به کارهاي فني و به خصوص رشته جوشکاري  وارد هنرستان فني شهداي هفت تير  شدم و رشته صنايع فلز را ادامه دادم. در رابطه با وضعيت آموزشي نظر خاصي ندارم، چون تخصصي در اين زمينه ندارم اما به عنوان يک دانش آموز سعادتشهري وقتي خودم را با دانش آموزان مدارس شهرهاي بزرگتر مقايسه ميکردم احساس ميکردم در زمينه آموزش کاستي هايي وجود داشت. که همين نابرابري ها سبب شد تلاشم را مضاعف کنم تا کاستي ها و ضعف ها جبران شود. اما به هر حال واقع بين بودم و هرگز تسليم نمي شدم و براي هدفم ميجنگيدم.

 

رشته هاي فني و هنرستان در شهرستان با چه کمبودهاي امکاناتي روبرو هستند؟

کارگاه هاي هنرستان فني سعادتشهر با پيگيري هاي مکرر  مديريت پرتلاش هنرستان جناب آقاي صفري رشد و پيشرفت بسيار زيادي داشته و از نظر تجهيزات در جايگاه بسيار خوبي در سطح استان قرار دارد و اين روند تجهيز کارگاه ها همچنان ادامه دارد.

 

چرا رشته فني انتخاب کردي؟ آيا خانواده موافق انتخابت بودند و آيا رشته هاي نظري هم ميتونستي انتخاب کني؟

شخصا علاقه زيادي به رشته هاي فني دارم و به همين خاطر اين رشته را انتخاب کردم و خانواده اين اختيار را به من دادند که براي آينده خودم تصميم گيري کنم واين را هم اضافه کنم که با توجه به فرم هدايت تحصيلي مي توانستم رشته هاي همچون تجربي و انساني را هم انتخاب کنم، اما علاقه زيادي نداشتم.

 

روزانه چند ساعت مطالعه داشتي؟

ساعت هاي مطالعه من طبق برنامه هفتگي متغير بود اما روزانه به طور  متوسط  3 الي 4 ساعت مطالعه داشتم و بعضي روزها بيشتر و يا کمتر ميشد اما درسهايي را که بيشتر به آنها  علاقمند بودم، بيشتر وقت ميگذاشتم.

 

دلايل موفقيت خود را چه ميداني؟ آيا خانواده در اين موفقيت تو نقش داشته اند؟

داشتن هدف در زندگي مهم ترين چيزي است که ميتواند فرد را در مسير موفقيت قرار دهد.  از خانواده که در اين مسير به من کمک کردند و پشتوانه من بودند و در روز هاي سخت مرا ياري کردند قدرداني ميکنم.

 

در دوران تحصيل کار هم انجام ميدادي؟

بله، مثل خيلي از دوستانم روزهاي تعطيل کار ميکردم و در کنار درآمدي که از ان کار بدست مياوردم تجربياتي هم کسب ميکردم که برايم خيلي جالب بود و به شخصه اعتقاد دارم، بايد در کنار درس مهارتهاي ديگري هم کسب نمايد. به شرط اينکه با برنامه ريزي باشد تا بازدهي مناسب را داشته باشد.

 

چه افرادي در موفقيت شما نقش داشتند؟

بدون شک پدر و مادرم اولين جايگاه را در موفقيت من داشتند و هميشه پشتيبان و حامي من بودند. تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا من احساس کمبود نکنم. در جايگاه بعدي معلمان عزيزي که راه و مسير درست را به من نشان دادند و ثمره سالها زحمت و اندوخته هاي علمي خود را در اختيار من گذاشتن و تکيه گاه محکمي براي پيشرفت من بودند و از همينجا صميمانه آنان تشکر ميکنم.

 

براي آينده تحصيلي و شغلي خودت چه اهدافي داري؟

انشالله با هدفي که در ذهن دارم رشته جوشکاري را ادامه ميدهم و نيمه نگاهي هم به رشته حسابداري خواهم داشت و سعي ميکنم فردي مفيد براي جامعه باشم.

 

چه توصيه اي برا موفقيت تحصيلي ساير دانش آموزان همشهري خودت داري؟

اينکه هدفمند و استوار به سمت خواسته هاي خود حرکت کنند و بدانند که بعد از هر سختي، آساني پيش روست و هيچ تلاشي بي حاصل نخواهد ماند.

 

صحبت پاياني داريد بفرماييد

شهرستان پاسارگاد استعدادهاي زيادي در زمينه هاي علمي دارد که در صورت توجه، برنامه ريزي و حمايت اين استعدادها قطعا شاهد موفقيت هاي بزرگي خواهيم بود و مي توانيم به آينده شهرستان اميدوار باشيم، و در آخر ميخواهم يک بار ديگر از تمام معلميني که براي من در طول کل دوران تحصيل زحمت کشيدند تشکر کنم. انشاالله بتوانم زحمت هاي آنان را با کمک به مردم جامعه و همشهريانم پاسخ دهم.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه