رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 20 آبان 1399 - 09:47
  • کد خبر : ۴۸۸۱
  • چاپ خبر : دیابت، بیماری زمینه ای مشترک در بین فوتی های ناشی از کرونا در ارسنجان
رئیس مرکز بهداشت شهرستان ارسنجان:

دیابت، بیماری زمینه ای مشترک در بین فوتی های ناشی از کرونا در ارسنجان

سفيرمردم| دکتر دوله، رئيس مرکز بهداشت شهرستان ارسنجان در نشست روز سه شنبه با رسانه ها و فعالان اجتماعي شهرستان، از خانوادگي شدن الگوي شيوع کرونا در ارسنجان خبر داد.

در اين جلسه که با هدف افزايش آگاهي مردم و کمک گرفتن از فعالان اجتماعي براي اطلاع رساني موثر در جهت پيشگيري از شيوع بيماري کوويد19 در شبکه بهداشت و درمان ارسنجان تشکيل شد، دکتر دوله گفت: طبق بررسي هاي به عمل آمده توسط تيم واکنش سريع و رديابي الگوي انتشار بيماري به اين نتيجه رسيديم که در يک ماه اخير اکثر مبتلايان، به صورت گروهي از يک خانواده هستند و بعضا ديده شده تا 10 نفر از مبتلايان از اعضاي يک خانواده هستند.

وي ادامه داد: ديگر فاصله گذاري اجتماعي و استفاده از ماسک در خيابان و بازار و ادارات به تنهايي راه عبور از اين بحران نيست و علاوه بر رعايت پروتکل هاي بهداشتي در سطح جامعه، افراد بايد در منزل و در کنار اعضاي خانواده نيز حداکثر مراقبت را انجام دهند. از شرکت در مجالس خانگي، جشن هاي تولد و دورهمي هاي خانوادگي اکيدا خودداري نمايند و به محض اينکه علائم بيماري در يکي از اعضاي خانواده ظاهر شد، وي را به مراکز درماني رسانده و از وضعيت ابتلا يا عدم ابتلاي به بيمار کوويد19 اطمينان حاصل نمايند.

نکته قابل تامل صحبت هاي دکتر دوله در اين جلسه اين بود که همه موارد فوتي ناشي از کرونا در شهرستان ارسنجان به بيماري ديابت دچار بوده اند. رئيس شبکه بهداشت ارسنجان در اين مورد گفت: بيماري هاي زمينه اي و ضعف سيستم ايمني، مقاومت بدن را در برابر ويروس کاهش ميدهد، اما بررسي ها نشان داده که ناراحتي قلبي و عروقي و ديابت در اين زمينه بالاترين آمار را دارند به نحوي که 6 مورد از فوتي هاي ناشي از کرونا در شهرستان ارسنجان، از قبل به انواع بيمارهاي ديابتي مبتلا بوده اند. پس ضروريست، خانواده هايي که برخي اعضاي آن با ديابت درگير هستند بيش از ساير خانواده ها مراقبت نمايند و دقيق تر از ديگران دستورالعمل هاي مقابله با کرونا را در خانواده رعايت نمايند.

دکتر دوله در اين جلسه اعلام نمود که در سراسر استان با کمبود تخت مراقبت هاي ويژه روبرو هستيم به نحوي که برخي از بيماران را از ارسنجان به شيراز اعزام نموده ايم و بيش از دو روز است که در نوبت رزرو تخت مراقبت ويژه قرار دارند.

در پايان جلسه از نمايندگان انجمن فيلم و عکس، انجمن نمايش، رسانه ها و فعالان فرهنگي و اجتماعي حاضر در جلسه خواسته شد، تمام هنر خود را به کار گيرند و با همه توان براي اگاه سازي مردم از خطر شيوع و همه گيري اين بيماري در سطح جامعه استفاده نمايند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه