رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 20 آبان 1399 - 09:48
  • کد خبر : ۴۸۸۶
  • چاپ خبر : نقش زنان  خانواده   در پیشگیری  از بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت  در دوران کرونا

نقش زنان خانواده در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت در دوران کرونا

بيماري هاي قلبي و عروقي اولين علت مرگ در سياره ما مي باشد  و عوامل خطر زيادي در ايجاد آن نقش دارد: از جمله  مصرف دخانيات، ديابت، فشارخون بالا و چاقي، آلودگي هوا و استرس و تغذيه نا مناسب و کم تحرکي و …. در زمان کوويد 19 ، بيماران قلبي عروقي با تهديد شمشير […]

بيماري هاي قلبي و عروقي اولين علت مرگ در سياره ما مي باشد  و عوامل خطر زيادي در ايجاد آن نقش دارد: از جمله  مصرف دخانيات، ديابت، فشارخون بالا و چاقي، آلودگي هوا و استرس و تغذيه نا مناسب و کم تحرکي و ….

در زمان کوويد 19 ، بيماران قلبي عروقي با تهديد شمشير دو لبه مواجه خواهند شد. آنها نه تنها بيشتر در معرض خطر ابتلاي نوع شديد ويروس هستند ، بلکه ممکن است به علت ترس از اين بيماري از پيگيري و دريافت خدمات مراقبت از قلب خود،  نيز خودداري کنند.

ميزان مرگ  در مبتلايان به کرونا در افرادي که فاقد بيماري زمينه اي هستند 3/2% گزارش شده است در حاليکه اين ميزان در افراد مبتلا به پرفشاري خون 6% در مبتلايان به ديابت 7.3% و در بيماران مبتلا به بيماري هاي قلبي عروقي 5/10% بوده است.

– از آنجايي که  پس از مردان بانوان نقش مهمي در مديريت کردن  اعضاي خانوار و اداره  ا مور منزل و خريدهاي خانه دارند،و در دوران کرونا نيز از يک طرف ،بيشتر اوقات افراد در خانه گذرانده مي شود که معمولا اين اوقات نيز با تماشاي تلويزيون و انجام بازيهاي کامپيوتري سپري مي شود و از سوي ديگر مجازي شدن مدارس و انجام  تدريس و تکاليف در منزل  ،هر دو عاملي هستند که باعث کم تحرکي و چاقي و در نتيجه افزايش فشارخون و ديابت خواهند شدوبنابراين  تاکيد مي گردد بانوان در مديريت منزل برنامه افزايش فعاليت بدني  با شدت متوسط حداقل 30دقيقه در روز به مدت 5روز در هفته  را بگنجانند ،در اين راستا از انواع ورزشهاي و بازيهاي خانگي نظير طناب بازي، توپ بازي در حياط، بدمينتون، انجام نرمشهايي با کش بدنساز و.. مي توان استفاده نمود.

– هنگام خريد مايحتاج منزل، روغن جامد، کيک، شکلات هاي شيرين، تخمه هاي شور، چيبس و پفک، پاستيل و… خريداري نگردد

– در هنگام طبخ غذا در آشپزخانه ،هر کدبانو بايد بداند که استاندارد مصرف نمک در روز به ازاي هر فرد پنج گرم يا يک قاشق مرباخوري سر صاف مي باشد و استفاده بيش از اين مقدار در  تهيه غذا  به مرور باعث افزايش فشارخون خواهد شد.ضمن اينکه نمکدان نيز در سر سفره نبايد استفاده شود.

– بانوان ،چه آنهايي که در بيرون منزل شاغل هستند و چه آنهايي که در منزل خانه داري مي کنند بايد اين نکته را دانسته که هر فرد مبتلا به فشارخون و ديابت بايد ماهانه يکبار توسط بهورز و مراقب سلامت و هر سه ماه يکبار توسط پزشک مراقبت شود ،در اين راستا ضمن نوبت گرفتن به صورت تلفني به پزشک خانواده خود مراجعه کنند. در صورتي که خود يا يکي از اعضاي خانواده  مبتلا به بيماري قلبي عروقي يا فشار خون بالا باشد علاوه بر رعايت نکات بهداشت فردي موارد ويژه اي نيز بايد مد نظر قرار گيرداز جمله:

 

– از داشتن داروهاي خود به مدت حداقل 3 ماه در منزل مطمئن باشند،

– بيماران به هيچ عنوان و تحت هيچ شرايطي سرخود داروهاي خود را قطع نکنيد يا ميزان مصرف (دوز) آن را تغيير ندهند و يا دارويي را حتي مکمل هاي خوراکي اضافه بر داروهاي خود مصرف نکنند.

– از مصرف خودسرانه دارو بويژه داروهاي افزايش دهنده فشار خون يا تغيير مقدار آنها بپرهيزند.

– شماره تلفن پزشک خود را داشته باشند تا درصورت بروز هر گونه علايم غيرعادي با وي تماس بگيرد

بيماران قلبي وعروقي در صورت بروز هر گونه علايم غيرعادي زير با پزشک خود  تماس بگيرند يا به پايگاه هاي سلامت و خانه بهداشت مراجعه کنند:

– بروز علايم آلودگي با ويروس کرونا شامل تب، سرفه، بدن درد، هرگونه تغيير در تنفس بويژه سختي در نفس کشيدن، بروز سردردهاي غير عادي بويژه اگر همراه با تهوع باشد، بروز مشکلات گوارشي بويژه اسهال

در صورت  داشتن علايمي دال بر افزايش فشار خون مانند سردردهاي مداوم، درد قفسه سينه، اختلالات حسي و يا حرکتي مثل مورمور شدن يا بي حس شدن دست ها و پاها، کاهش سطح هوشياري، تنگي نفس  بويژه در هنگام شبانه حتما به پزشک خود مراجعه کنند.

 

معصومه نجيبي کارشناس سلامت ميانسالان و سالمندان مرکز بهداشت ارسنجان

زهرا خادميان کارشناس مبارزه با بيماريهاي غير واگير دار مرکز بهداشت ارسنجان

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه