رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 20 آبان 1399 - 10:04
  • کد خبر : ۴۹۱۱
  • چاپ خبر : سایه تهدید کرونا بر سر سلامت روانی خانواده

سایه تهدید کرونا بر سر سلامت روانی خانواده

سفيرمردم| اپيدمي کرونا بيش از 9 ماه است که روال‌هاي زيادي را تغيير داده و نيازهاي جديدي را ايجاد کرده است. کرونا باعث شده است سبک زندگي همه ما تغيير کند؛ تغييراتي که برخي افراد آن را به‌عنوان يک فرصت مي‌بينند و برخي ديگر آن را تهديدي براي خود ارزيابي مي‌کنند. افرادي که به‌عنوان فرصت […]

سفيرمردم| اپيدمي کرونا بيش از 9 ماه است که روال‌هاي زيادي را تغيير داده و نيازهاي جديدي را ايجاد کرده است. کرونا باعث شده است سبک زندگي همه ما تغيير کند؛ تغييراتي که برخي افراد آن را به‌عنوان يک فرصت مي‌بينند و برخي ديگر آن را تهديدي براي خود ارزيابي مي‌کنند. افرادي که به‌عنوان فرصت به شرايط جديد نگاه مي‌کنند، مهارت حل مسئله را دارند. آنان سعي مي‌کنند مسئله ايجادشده را به‌عنوان يک سؤال در ذهن خود مطرح کنند و به‌دنبال پاسخ‌هايي براي آن باشند، اما افرادي که اين اتفاق را تهديد ارزيابي مي‌کنند، نگاهشان اين است که بايد هر چه زودتر از وضعيت موجود به هر شکل ممکن خلاص شوند و به‌تدريج نگاه واقع‌بينانه به وضعيت موجود و پيامدهاي آن را از دست مي‌دهند.

اگرچه شيوع اين بيماري بر زندگي همه گروه‌هاي جامعه تأثيرات گسترده‌اي داشته است، اما در اين ميان، زنان فشار بيشتري را متحمل مي‌شوند و همزمان با تغييرات تازه بسياري از آنان ناگزير شده‌اند موقعيت هايي را از دست بدهند و مسئوليت‌هاي جديدي را بر عهده بگيرند که عملا بر فعاليت‌هاي اجتماعي آنان تأثير منفي گذاشته است. اين مسئوليت‌ها از رسيدگي به امور بهداشتي خانواده تا آموزش فرزندان را شامل مي‌شود.

قرعه بيکاري به نام زنان

در شرايط پرتنش کنوني، پيامدهاي اجتماعي تصميماتي چون تعديل و بيکاري در فضاي مسلط مردانه حاکم بر سازمان‌ها، زنان را بيشتر از مردان درگير کرده و تحت‌تأثير قرار مي‌دهد. سهم زنان از بازار اشتغال در ايران حدود 18درصد است؛ با اين حال، براساس تحليل‌هاي ارائه‌شده از سوي مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، شيوع کرونا بر بسياري از کسب و کارها اثر منفي گذاشته و پيش‌بيني مي‌شود حدود 2ميليون فرصت شغلي از بين برود. در اين ميان، زنان بيشترين فرصت‌هاي شغلي را از دست داده‌اند؛ به‌گونه‌اي که براساس آمار ارائه‌شده از سوي مرکز آمار ايران، در بازه زماني بهار سال‌جاري يک‌ميليون و 20هزار فرصت شغلي را از دست داده‌اند. در اکثر موارد دليل تعديل نيرو از بخش زنان اين است که مردان را نان آور خانواده مي دانند و معتقدند اولويت حفظ نيرو به مردان است. شايد اين استدلال تا حدودي درست باشد اما برخي از زنان سرپرست رسمي و غير رسمي خانواده محسوب مي شوند، براي يافتن شغلي که در شرايط کرونايي به راحتي از آنان گرفته مي شود، زحمات زيادي کشيده اند و براي درآمد آن هم برنامه ريزي کرده اند.

آموزش فرزندان در شرايط قرنطينه

تغيير سازوکار آموزشي دانش‎آموزان، يکي از مهم‌ترين تغييرات‌ زندگي روزمره بعد از کروناست. دانش‌آموزاني که هر روز در ساعت مشخصي به مدرسه مي‌رفتند و برمي‌گشتند، حالا در تمام ساعات روز در خانه هستند و درواقع بخشي از مسئوليت نظارت بر آموزش به خانواده‌ها منتقل شده است. اين موضوع اگرچه در ظاهر ساده به‌نظر مي‌رسد، اما در عمل شرايط متفاوتي براي زيست روزمره زنان ايجاد کرده است. در چنين شرايطي زمينه‌ را براي بروز برخي تنش‌ها بين والدين و بچه‌ها افزايش مي‌دهد؛ بچه‌ها خيلي وقت است از خانه بيرون نرفته‌اند و در اتاقشان محبوسند. مادرشان هم به‌دليل فشاري که از سوي بچه‌ها و محل کارش به او وارد مي‌شود، کم‌حوصله‌تر از قبل شده است. اين شرايط باعث شده زمينه مناسبي براي ايجاد تنش بين بچه‌ها و مادرشان فراهم شود.

رسيدگي به وضعيت دانش‌آموزاني که حالا به مدرسه نمي‌روند و مسئوليت اداره آنها بر دوش والدين افتاده است و آنها را در مرز افسردگي و فشار سنگيني قرار داده است، مي‌تواند زمينه‌هاي ايجاد جرقه‌هايي از تنش را در خانواده فراهم کند. طبعاً فرزندان هم به‌دليل اينکه مدارس به شيوه غيرحضوري برگزار مي‌شوند، زمان بيشتري در منزل هستند و اين سبب شده است احساس تنهايي کنند. در چنين شرايطي، پدر و مادر و خصوصاً مادر بايد بتواند با برقرار کردن نسبت معيني از کار در خانه و رسيدگي به فرزندان و احتمالا کار بيرون، به‌گونه‌اي وضعيت را در خانه مديريت کند که جلوي تنش‌هاي احتمالي را بگيرد. زمان‌هايي که پدر و مادر در خانه هستند، اگر تعامل مؤثري بين بچه‌ها و والدين ايجاد شود، بچه‌ها احساس خوبي پيدا مي‌کنند. بسياري از والدين به‌دليل کمال‌گرايي و وسواس زياد و نگراني از اينکه کيفيت فعاليت‌هاي آموزشي از راه دور کاهش يافته است، تلاش دارند سختگيري بيشتري بر بچه‌ها اعمال کنند. نظارت لحظه به لحظه بر عملکرد فرزندان از ابتدا تا انتهاي کلاس يکي از روش‌هايي است که معمولاً والدين براي کاهش نگراني خود از افت تحصيلي فرزندشان به‌کار مي‌برند که اين روش مي‌تواند اثر منفي بر عملکرد فرزند داشته باشد. اعضاي خانواده بايد انعطاف‌پذيري ذهني خود را افزايش داده و از کمال‌گرايي اجتناب کنند. هيچ‌کدام از وضعيت‌هاي دورکاري و کرونا پايدار و هميشگي نيست، اما ممکن است سوءمديريت آن تأثيرات هميشگي بر روابط ما بگذارد يا پيامدهايي داشته باشد که با تاب‌آوري و واقع‌نگري در شرايط کنوني امکان مديريت آن وجود دارد. تقسيم کارها و مشارکت همه اعضاي خانواده در انجام امور رويه‌اي است که بايد به آن توجه کرد تا بار فشارها و مشکلاتي که در خانواده معمولاً بر زنان تحميل مي‌شود به حداقل برسد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه