رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 19 آذر 1399 - 08:57
  • کد خبر : ۵۰۱۱
  • چاپ خبر : کمک های خیرین سلامت ارسنجان کجا هزینه شد؟

کمک های خیرین سلامت ارسنجان کجا هزینه شد؟

نزديک چهل روز قبل و با اوج گيري بيماري کوويد19 شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان با کمبود شديد اکسيژن در بخش درمان روبرو شد.

سفيرمردم| نزديک چهل روز قبل و با اوج گيري بيماري کوويد19 شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان با کمبود شديد اکسيژن در بخش درمان روبرو شد. ضعف موجود بيشتر ناشي از کپسولي بودن سيستم تامين اکسيژن بيمارستان بود. بيمارستان حدود 80 کپسول اکسيژن داشت که چند بار در هفته تعداد 20 کپسول را با خودرو شبکه و خودروهاي کمکي که ساير ادارات و ارگان ها در اختيار ما قرار گذاشته بودند براي شارژ به مرودشت ارسال ميکرديم. گاها بعد از ساعت هاي معطلي در صف، ناگهان دستگاه خراب ميشد و خودرو شبکه مي بايست براي پر کردن کپسول ها راهي شيراز مي شد و اينجا در بيمارستان، بيماران و کادر درمان چشم انتظار اکسيژن بودند.

با وجود اينکه تعداد کپسول ها نسبتا خوب بود، چون به موقع شارژ نمي شد، کمبود اکسيژن به شدت کادر درمان و بيماران را در تنگناه قرار داده بود. بايد چاره انديشي مي نموديم، با همفکري دوستان فراخواني جهت جمع آوري کمک هاي مردمي منتشر نموديم که با همدلي خيرين نيک انديش و مردم عزيز شهرستان مبالغي پول و تعداد دو عدد اکسيژن ساز 5 ليتري و 20 کپسول تحويل بيمارستان شد. از اين مبلغ، 113 ميليون تومان توسط خيريه حضرت اميرالمومنين(ع) جمع آوري گرديد و ريز ساير کمک هاي مردمي در شماره قبل همين هفته نامه به تفکيک چاپ شده است.

بعنوان راه حل کوتاه مدت از محل پول جمع آوري شده تعداد دو عدد دستگاه اکسيژن ساز پرتابل 8 ليتري با ارزش 110 ميليون تومان و تعدادي کپسول اکسيژن خريداري نموديم. با اين کار، تعداد کل کپسول ها به 120 عدد رسيد که در مقايسه با بيمارستان هاي بزرگ استان مثل بيمارستان شهيد فقيهي که در حال حاضر فقط 300 کپسول اکسيژن دارند، ميزان قابل توجهي بود.

اما با توجه به نامعين و غيرقابل پيش بيني بودن شرايط بيماري، اين راه حل در بلند مدت چندان اطمينان بخش نبود. در نتيجه با علوم پزشکي شيراز جهت نصب دستگاه اکسيژن ساز مرکزي صحبت نموديم. پس از انجام پيگيري هاي بسيار زياد موافقت نمودند تا دستگاه اکسيژن ساز مرکزي به ارزش يک ميليارد و هشتصد ميليون تومان را به شرط آن که يک سوم هزينه توسط خيرين تامين گردد براي بيمارستان ارسنجان خريداري و نصب نمايند.

با توجه به پولي که از محل کمک هاي مردمي در اختيار داشتيم و با اميد به دستان سخاوتمند خيرين شهرستان پذيرفتيم که مبلغ مورد نظر علوم پزشکي را فراهم و واريز نماييم. اما نصب اين دستگاه به يک فضا و سازه احتياج داشت که براورد شده است اين سازه و فراهم نمودن زير ساخت نصب دستگاه، بالغ بر 100 ميليون تومان هزينه دارد. در حال حاضر ميزان پولي که از محل کمک هاي مردم خير شهرستان در اختيار شبکه بهداشت و درمان قرار دارد 463 ميليون تومان است که 100 ميليون آن هزينه سازه خواهد شد. اميدواريم در روزهاي آينده باز هم خيرين به کمک ما آمده و کسري موجود تامين شده و دستگاه اکسيژن ساز مرکزي هر چه سريعتر در بيمارستان نصب گردد.

لازم به ذکر است که در ابتدا علوم پزشکي معتقد بود که يک ديگ اکسيژن شش تني براي ارسنجان کافيست اما با پيگيري هاي صورت گرفته توانستيم مسئولين را متقاعد کنيم که دستگاه اکسيزن ساز مرکزي بگيريم تا انشاالله با تکميل بيمارستان جديد ارسنجان، اين دستگاه پاسخگوي نياز بيمارستان جديد هم است.

در پايان ضمن تشکر از همه مردم نيک انديش ارسنجان و خيرين عزيز حوزه سلامت بايد عرض کنم در اين ايام علوم پزشکي شيراز هم در تجهيز بخش کروناي بيمارستان کمک هاي قابل توجهي به شبکه بهداشت و درمان شهرستان نموده است. که انشاالله در گزارش هاي بعدي ريز موارد را به اطلاع مخاطيبن خواهيم رساند.

 

دکتر ابراهيم شهرياري- سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان

 

 

 

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه