رفتن به بالا
  • پنجشنبه - 19 آذر 1399 - 09:06
  • کد خبر : ۵۰۱۷
  • چاپ خبر : ناجیان گمنام جنگل های ارسنجان

ناجیان گمنام جنگل های ارسنجان

سفيرمردم|من يوسف کشاورز هستم داراي مدرک دکتري مديريت گردشگري از دانشگاه يو پي ام مالزي و عضو هيات علمي دانشگاه. متولد يکي از روستاهاي شهرستان ارسنجان بنام نصير آباد که در مجاورت علي آباد ملک قرار دارد. باتوجه به اينکه تا دوران نوجواني در روستا زندگي ميکردم وجود اين طبيعت زيبا هميشه من را مشتاق […]

سفيرمردم|من يوسف کشاورز هستم داراي مدرک دکتري مديريت گردشگري از دانشگاه يو پي ام مالزي و عضو هيات علمي دانشگاه.

متولد يکي از روستاهاي شهرستان ارسنجان بنام نصير آباد که در مجاورت علي آباد ملک قرار دارد. باتوجه به اينکه تا دوران نوجواني در روستا زندگي ميکردم وجود اين طبيعت زيبا هميشه من را مشتاق ميکرد از هرکجاي دنيا که شده به اين سرزمين رويايي خودم بازگشته و از نزذيک ببينم.

از طرفي نامهرباني نسل بشر با طبيعت را نيز بعنوان يکي از دغدغه هاي ذهني هميشه همراه خود دارم. هرچند که منطقه ارسنجان داراي مردمي طبيعت دوست است، ولي آثار آسيب هاي گذشته به طبيعت در جاي جاي منطقه مشهود بوده و اکثر طبيعت دوستان منطقه به فکر اصلاح و يا حداقل حفظ آن هستند. بنابراين من هم بعنوان يکي از اعضاء گروه بزرگ طبيعت دوست با پيروي از اين ديدگاه به فکر کمک به طبيعت هستم.

لذا سال جاري با راهنمايي دوستاني که در حفظ و توسعه طبيعت فعاليت زيادي دارند به فکر کشت درختان محلي از جمله بنه و بادام کوهي (به زبان محلي الوک) افتادم لذا اقدام به تهيه مغزهاي مذکور افتادم و با خريد و آماده سازي آن در تاريخهاي مختلف به همراه همسرم خانم فيروزه جهانگير که ايشان هم کارمند دانشگاه آزاد مي باشند اقدام به کاشت آن در همان منطقه روستاي محل تولد (نصيرآباد) که مستعد توسعه اينگونه درختان است نمودم. با توجه به اينکه هنوز مقدار زيادي بذر آماده کرده ام اين کار را تا پايان سال به همراه خانواده و دوستاني که تمايل داشته باشند ادامه خواهم داد.

چرا فکر ميکنيد لازمه؟

ما نسل بشر طبيعت را تخريب کرده ايم که آسيب آن را خود ديده ايم، بنابراين خود نيز بايد اشتباهات پيشينيان خود را جبران کنيم. نميدانم طبيعت تا چه اندازه به همکاري من بعنوان حامي جواب دهد. چون احساس ميکنم هنوز طبيعت بشر را به يک ديد نگاه مي کند و آن تخريب گر طبيعت است، ولي تلاش خود را ميکنم تا اين دوستي خود به طبيعت را در حد توان خودم نشان دهم.

وقتي ميبينم لانه بلبي در کوههاي منطقه ام از چهل سال پيش تاکنون سالم مانده احساس شادي ميکنم که هنوز مردم منطقه من چه علاقه اي به طبيعت دارند. باور کنيد تاکنون علاقه اي به ارائه اين تصوير در شبکه هاي اجتماعي نداشتم تا به علاقه وافر مردم منطقه به طبيعت آگاهي يافتم. پس مردم منطقه با هماهنگي هم مي توانند در حفظ طبيعت کوشا باشند.

اينکار چقدر اثر گذاره؟

معتقدم در صورتيکه اکثر مردم به فکر حفظ طبيعت باشند مي توانند طبيعت را حفظ کرده و بر روي اقليت تخريب کننده نيز تاثير گذار باشند تا آنان نيز حداقل تخريب نکنند. از جمله کارهاي مهمي که ميتوانيم انجام دهيم رها نکردن آشغالهاي غير بازيافتي در طبيعت است. البته در مشاهدات اوليه خود اکثر افرادي را که به طبيعت آسيب مي زنند را افرادي خارج از منطقه مي دانم. لذا با تشکيل گروههاي طبيعت دوست در قالب ان جي او مي توان با اين مشکلات هم مقابله کرد.

چقد هزينه کرديد؟

هزينه زياي براي اينکار لازم نيست. تنها خريد بنه و الوک بعنوان بذر است که در منطقه به وفور يافت مي شود. با يک کيلو بذر بنه ميتوان منطقه وسيعي را کشت نمود.

چقدر وقت گذاشتيد؟

تنها چند بعد از ظهر بعد از وقت اداري که براي جلوگيري از خواب بعد از غذا که فکر ميکنم براي بدن هم مضر است اين کار را برنامه خود قرار داديم.

روش کاشت چطور بايد باشه؟

چون تخصصي در اين زمينه ندارم روش کاشت را از افراد با تجربه در اين زمينه فرا گرفتم. ابنکه بذر الوک را چند روزي در آب خيس دهيم تا آماده کشت شود. ولي در مورد بذر بنه علاوه بر خيس دادن پوست آن نيز بايد جدا شود. حتما بايد در معرض سرما قرار گيرند تا پوست آن نرم تر شده و احتمال جوانه زدن مغز بيشتر باشد. البته دوستاني هم توصيه کردند که بذر مدت 24 ساعت در اسيد سولفوريک نگهداري شود. نمونه اي از بذرهاي آماده در تصوير ارايه شده است

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه