رفتن به بالا
  • جمعه - 4 دی 1399 - 02:37
  • کد خبر : ۵۰۹۲
  • چاپ خبر : آغاز کشت 500 هکتاری خاکشیر دیم در اراضی زراعی ارسنجان

آغاز کشت 500 هکتاری خاکشیر دیم در اراضی زراعی ارسنجان

سرپرست جهاد کشاورزي شهرستان ارسنجان از آغاز کشت مکانيزه خاکشير ديم در اين شهرستان خبر داد و گفت:  در طرح تغيير الگوي کشت و توسعه کشت گياهان دارويي و کم‌آب بر و با توجه به اينکه خاکشير، محصولي کم هزينه، کم زحمت و بدون نياز به آبياري است، کشاورزان ارسنجاني اقدام به کاشت خاکشير در […]

سرپرست جهاد کشاورزي شهرستان ارسنجان از آغاز کشت مکانيزه خاکشير ديم در اين شهرستان خبر داد و گفت:  در طرح تغيير الگوي کشت و توسعه کشت گياهان دارويي و کم‌آب بر و با توجه به اينکه خاکشير، محصولي کم هزينه، کم زحمت و بدون نياز به آبياري است، کشاورزان ارسنجاني اقدام به کاشت خاکشير در مزارع خود کردند. پيش‌بيني مي‌شود بيش از500 هکتار خاکشير کشت گردد.

سيد ناصر حسيني با بيان اينکه اين کشت از نيمه آذرماه آغاز شده و تا بهمن ماه نيز امکان پذير است، اظهار داشت: برداشت خاکشير بسته به تاريخ کاشت از اواخر ارديبهشت آغاز و تا تير ماه ادامه دارد.

اين مقام مسئول با بيان اينکه درسال گذشته 250تن خاکشير درشهرستان توليد و برداشت گرديد، خاطرنشان کرد: اين شهرستان مي تواند يکي از شهرستان هاي مستعد جهت توسعه وکاشت خاکشير ديم باشد. وي افزود: اين محصول پرخاصيت که معمولاً به‌صورت شربت استفاده مي‌شود و به ‌دليل عدم استفاده از سموم و کود‌هاي شيميايي به ‌صورت کاملاً ارگانيک توليد مي‌شود. قيمت مناسب، نبود آفات و بيماري‌ها و توليد محصول ارگانيک به دليل استفاده نکردن از سم و کود در توليد خاکشير از مزايايي کشت اين محصول است.

وي با بيان اينکه کشت مکانيزه اين محصول رو به افزايش است، يادآور شد:  با مکانيزه کردن کشت و برداشت، هزينه توليد کاهش و رغبت کشاورزان براي کشت  اين گياه دارويي افرايش خواهد يافت. همچنين از اين محصول به عنوان کم توقع‌ترين محصول مي توان نام برد و يادآور شد: کشت اين محصول در اراضي که دچار کم آبي يا خشکسالي گرديده و از حاصلخيزي کمتري برخوردارند بسيار حائز اهميت است.

حسيني در پايان تصريح کرد: خاکشيراز گياهان دارويي است که پيشتر به شکل خودرو رشد ميکرد و اکنون به عنوان يکي از محصولات بخش کشاورزي مورد توجه قرار گرفته است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه