رفتن به بالا
  • جمعه - 4 دی 1399 - 02:43
  • کد خبر : ۵۰۹۸
  • چاپ خبر :  دورهمی‌ها را دور از هم برگزار کنیم
کرونا به شب یلدا رسید

 دورهمی‌ها را دور از هم برگزار کنیم

سفيرمردم| کشور در آرامترين روزهاي خود به سر ميبرد که ويروسي بنام کوويد نوزده شرق تا غرب را در نورديد و کشور ما نيز از سوقات چشم بادامي ها بي نصيب نماند. روزهاي نخست با ساده انگاري اپيدمي وسعت پيدا کرد تا اينکه جامعه جهاني آنرا به عنوان يک پاندمي عظيم در صد سال گذشته […]

سفيرمردم| کشور در آرامترين روزهاي خود به سر ميبرد که ويروسي بنام کوويد نوزده شرق تا غرب را در نورديد و کشور ما نيز از سوقات چشم بادامي ها بي نصيب نماند.

روزهاي نخست با ساده انگاري اپيدمي وسعت پيدا کرد تا اينکه جامعه جهاني آنرا به عنوان يک پاندمي عظيم در صد سال گذشته اعلام کرد. دايره بررسي ها را کوچک تر ميکنيم

 

*در اين مدت در شهرستان پاسارگاد چه گذشت؟

از اواسط اسفند ماه گروه هاي مردم نهادي مانند پاسارگاد فردا، گروه هاي بسيج اصناف، هلال احمر، شبکه بهداشت و بسيج به کنترل مبادي ورودي شهرستان پرداختند. گروهاي مردم نهاد هر شب  محلات را ضد عفوني ميکردند و کسبه بصورت هماهنگ و خود جوش قيد فروش شب عيد خود را زده و حدود يکماه در خانه نشستند.

تا اينکه بدستور رئيس دولت مبادي ورودي باز شد و پاسارگاد هم پس از يک ماه تلاش براي سفيد ماندن اولين مورد مثبت خود را اعلام کرد.

شهر در سکوتي معنادار بسر ميبرد که با گسترش دايره تست گيري موارد مثبت بيشتري از سوي شبکه بهداشت شهرستان اعلام شد. با اعلام اولين مرگ ناشي از کرونا در شهرستان اغلب خانواده ها رفت و امد هاي خود را محدود کرده و در خانه ماندند.

پويش هاي خانگي به راه افتاد و هرچه ميشد مردم با هم همکاري کرده تا اينکه کار بجايي رسيد که واقعا شرايط ماندن در خانه نبود و کسب و کار با رعايت موازين بهداشتي از سر گرفته شد. و حالا در ابتداي دي ماه کمتر از يکسال از شناسايي اين ويروس ميگذرد. تعداد مبتلايان در شهرستان پاسارگاد به حدود هزار نفر و فوتي ها به شانزده نفر رسيده است.

کسب و کارها موازي با ديگر نقاط کشور با محدوديت دوباره روبرو شد و براي عبور از پيک سوم محدوديت هاي ترافيکي اعمال شد. رسانه ها هر روز از کشف يک واکسن جديد و بهتر سخن ميگويند.

در شرايط سخت اقتصادي با ريزش بورس، رکود کسب و کار، تورم و گراني، کمياب شدن داروها و افزايش تحريم، اين پرسش به ميان ميايد که در شرايط فعلي عادي انگاري مردم باعث شيوع موج جديد شد يا عادي انگاري مسئولين در جلوگيري شيوع در پيک اول و دوم؟ اصناف و بازاريان تا کي ميتوانند در تعطيلي همکاري کنند؟ بهتر نيست بيشتر توان خود را بر روي آموزش مردم براي زندگي در شرايط موجود و فراهم نمودن مايحتاج ضروري خانوارها با کمترين نياز به حضور در جامعه نماييم؟ روزهاي پيش رو را ببينيم و براي رخدادهايي که باعث ايجاد تجمع و افزايش رفت و آمد مردم در جامعه ميگردد برنامه ريزي دقيق تري انجام دهيم؟

پس از سه هفته محدوديت هاي ترافيکي و ساعتي در شهرستان پاسارگاد اينک نمودار شيوع ويروس در وضعيتي نسبتا کنترل شده قرار گرفته اما خطر دورهمي يلدا و شبنشيني هاي زمستانه هنوز جان شهروندان را تهديد ميکند. ما معتقديم انتشار منظم آمارهاي شهرستان و تکرار تذکرات در فضاي رسانه اي و سختگير در مورد رعايت پروتکل هاي بهداشتي در سطح جامعه و ادارات و بانک ها از عادي انگاري شرايط و طغيان مجدد بيماري جلوگيري خواهد کرد.

به اميد روزهاي خوب براي سرزمينمان و سلامتي تمام بيماران درگير با کوويد 19

پیمان فتحی

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه