رفتن به بالا
  • سه شنبه - 8 دی 1399 - 10:49
  • کد خبر : ۵۱۰۸
  • چاپ خبر : انار ارسنجان در امارات

انار ارسنجان در امارات

    سفيرمردم| ارسنجان پنجمين توليد كننده انار كشور و دومين قطب توليد انار در استان فارس شناخته ميشود؛ اما نبود صنايع سورتينگ، نگهدارى، بسته بندى، تبديلى و در نهايت بازاريابى هدفمند اين محصول با ارزش ارسنجان انگونه كه بايد، معرفي نشده است. سالهاست انار ارسنجان به نام شهرهاى ديگر و به كام دلالان و […]

 

 

سفيرمردم| ارسنجان پنجمين توليد كننده انار كشور و دومين قطب توليد انار در استان فارس شناخته ميشود؛ اما نبود صنايع سورتينگ، نگهدارى، بسته بندى، تبديلى و در نهايت بازاريابى هدفمند اين محصول با ارزش ارسنجان انگونه كه بايد، معرفي نشده است.

سالهاست انار ارسنجان به نام شهرهاى ديگر و به كام دلالان و سرمايه داران غير بومى روانه بازارهاى داخلى و خارجى ميشود و مردم ارسنجان كمترين نفع را از اين محصول كسب ميكنند. حتي انار درجه 3 ارسنجان كه قابل عرضه در بازار مصرف نيست به مبلغى ناچيز از باغداران خريداري شده و با ارسال به ديگر استان ها و كارخانه ها  و تبديل به محصولاتي همچون ابميوه، كنستانتره، رب انار و ناردان به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه مي گردد، از پوست اين ميوه براى توليد رنگ طبيعى استفاده ميگردد. و همه ي اين فراورده ها، ثروتى عظيم براى صاحبان سرمايه به ارمغان مي اورد.

امسال مهندس ايمان شادکام مديرعامل جوان اتحاديه شرکت تعاوني روستايي ارسنجان در زمينه معرفي محصول باکفيت انار ارسنجان با نام و نشان تک درخت روييده در سنگ در بازارهاي داخلي و خارجي اقدامات بسيار خوبي انجام داده است. براي اطلاع بيشتر از اقدامات صورت گرفته با ما در گفتگوي زير همراه شويد:

ايمان شادکام متولد 1370با مدرک کارشناسي کشاورزي، پس از اتمام تحصيل با به علاقه‌اي که به خدمت در بخش کشاورزي داشت، به صورت امريه در خدمت جهاد کشاورزي در آمد. پس از اتمام سربازي به عنوان مدير عامل شرکت تعاوني روستايي شهيد مطهري شوراب مشغول به کار شد و پس از 6 ماه به عنوان مديرعامل اتحاديه شرکت هاي تعاوني روستايي شهرستان ارسنجان انتخاب شد و در حال حاضر جزء جوانترين مديرعامل هاي کشور است. وي همزمان در زمينه دامداري، کشت گلخانه اي، پيمانکاري ساخت و ساز و بنگاه مصالح ساختماني و آهن آلات هم فعاليت دارد.

*چطور ايده صادرات انار ارسنجان در ذهن شما شکل گرفت؟

پيمانکار ساختمان چند کارخانه و سردخانه در شهرک صنعتي سعادت شهر بودم و از نزديک در جريان صادرات برخي محصولات قرار گرفتم. البته از سال‌هاي قبل شنيده بودم که انار مرغوب ارسنجان با نام ساير شهرستان ها توسط برخي تجار به خارج از کشور فرستاده مي شود.به اين فکر افتادم که اين محصول را با نام ارسنجان بسته بندي و صادر نمايم.

 

 *بازار هدف شما كجا بود و اين بازار را  به چه صورت انتخاب كرديد؟

در واقع ديدگاه بنده در اين مورد بسيار بلند بود و اگر توجه کرده باشيد در ليبل چاپ شده کلمه انار ارسنجان را به سه زبان فارسي، انگليسي و عربي تايپ کردم و اميد داشتم که انار ارسنجان را حتي به کشورهاي اروپايي هم معرفي کنم. زبان فارسي براي کشورهاي فارسي زبان همسايه مثل تاجيکستان، زبان عربي براي کشورهاي حاشيه خليج فارس و عراق و زبان انگليسي براي کشورهاي ديگر. البته هدف من اين بود که شهر ارسنجان را با با نماد نگين سبز ارسنجان (تک درخت) معرفي نمايم و از اين طريق جاذبه هاي گردشگري و توريستي ارسنجان را هم معرفي نمايم.

اولين هدف ما، کشور امارات شهر شارجه فروشگاه انصارمال که يکي از فروشگاههاي بزرگ اين شهر مي باشد، بود. اين فروشگاه براي خريد اجناس خود بسيار سخت گيري مي کند اما از محصول ما بسيار استقبال کرد و اين هفته مجدداً تقاضاي بار کردند. از کشور عراق هم با ما تماس گرفتند و تقاضاي ارسال انار درجه يک کردند و پس از آن يک تاجر از کشور پاکستان تقاضاي بار نمود. يکي از دلايل انتخاب کشور امارات اين بود که امارات کشوري توريستي ميباشد و افراد زيادي از تمام دنيا در اين کشور رفت و آمد دارند از بازار انصارمال هم حتماً بازديد مي‌کنند. با ارائه يک محصول با کيفيت به اين بازار به نوعي ميتوان بازاريابي بين المللي نمود.

 

*براي جلب مشاركت و همكاري مردم چه اقداماتي انجام داديد؟

در مرحله اول استفاده از ظرفيت فضاي مجازي جهت بيان روش و هدف کار و ارتباط مستقيم با باغداران و پس ان تسويه با باغداران در کوتاه ترين زمان ممکن باعث شد که مشارکت خوبي جذب شود. اميدوارم در سال آينده با معرفي بيشتر کار از طريق رسانه ها و حمايت بيشتر اتحاديه شرکت هاي  تعاوني و جهاد کشاورزي در اين مسئله موفق تر عمل کنيم.

 

*چه ارقامي از انار را براي صادرات انتخاب كرديد؟

با توجه به اينکه رقم انار جهت نگهداري در سردخانه و صادرات مهم مي باشد و بايد داراي فاکتورهاي خاصي باشد بنده رقم انار رباب را انتخاب کردم که فاکتورهاي نگهداري در سردخانه را دارد. البته براي سال آينده ساير ارقام خصوصا انار مخصوص ارسنجان که همان رقم زرده انار مي باشد را در بسته بندي خاص به بازار ارائه خواهيم کرد.

 *فاكتورهاي انار مناسب براي صادرات چيست؟

انارهاي صادراتي اغلب داراي وزن بالاي 250 گرم، رنگ پوست قرمز، ضخامت پوست زياد و رنگدانه مشکي مي باشد

 

 *براي صادرات باچه مسايل و مشكلاتى روبرو بوديد؟ چه حمايت هايي از شما صورت گرفت؟

اولين مشکل نبود يک سردخانه و سورتينگ در شهرستان بود، کمبود نقدينگي اتحاديه حمايت باغداران که البته مشکلات فوق با حمايت همشهريان و باغداران به راحتي قابل حل خواهد بود فقط بايد به نيروي جوان اعتماد کرد.

جا داره از حمايت هاي جناب آقاي مهندس خادميان رئيس سازمان تعاون روستايي شهرستان، آقاي مهندس حسيني سرپرست جهاد کشاورزي ارسنجان و آقاي مهندس اژدري مديرعامل اتحاديه تعاوني روستايي استان فارس که در جهت تامين نقدينگي مورد نياز کمک شاياني به اينجانب کردند همچنين از آقاي دکتر رحيمي مديرکل سازمان تعاون روستايي استان فارس تشکر نمايم.

همچنين دوست خوبم جناب آقاي مهندس محسن رمضاني مسئول سردخانه و سورتينگ پاسارگاد که همه جوره با بنده و مجموعه تعاون روستايي همکاري کردند. جهاد کشاورزي و سازمان تعاون روستايي شهرستان هم با بنده و اين اتحاديه همکاري لازم را به عمل آوردند که از همه بزرگواران تشکر ميکنم.

 

*ميزان صادرات شما در اولين اقدام چقدر بود؟

در حدود ده تن، البته چون اولين بار بود دست به اين اقدام مي زدم و اشنايي هم نداشتم با مقدار کم شروع کردم و انار شب يلداي بازارهايي مثل تهران، شيراز و اصفهان هم ورود ميکنم. جهت تنوع محصولات ارسالي و همچنين راحتي کار خريداران، به صادرات محصولات ديگر هم ورود کردم. به عنوان مثال روز گذشته جهت خريد ليموسنگي صادراتي به شهر داراب سفري داشتم که با محموله انار هفته اتي به دبي صادر کنيم، محموله انار هفته اينده هم حدود پنجاه پالت به وزن تقريبي ده تن خواهد بود.

 

 *به نظر شما چه فاكتورهايي در معرفي بهتر محصول به بازارهاي جهاني و ترغيب مشتري به خريد اين محصول موثر است؟ در نهايت به دنبال چه هدفي در اين کار هستيد؟

کيفيت واقعي بازاريابي و بسته‌بندي مناسب فاکتورهاي اساسي هستند. هدف من معرفي انار مرغوب ارسنجان به دنيا، افزايش سود باغداران زحمتکش ارسنجاني و ايجاد کسب و کار و رونق افتصادي در ارسنجان است و مهم ترين اقدام ضروري جهت تحقق اين هدف، احداث يک واحد سردخانه با مشارکت باغداران است.

 

 *براي رسيدن به هدف نهايي به چه كمك ها و حمايت هايى نياز داريد؟

يکي از مشکلات اتحاديه شهرستان ارسنجان کمبود نقدينگي است. اگر اين اتحاديه از لحاظ نقدينگي قوي باشد در جهت خدمت رساني به باغداران در زمينه تهيه نهاده ها، اصلاح نژاد باغ هاي انار ارسنجان با کمک سازمان جهاد کشاورزي و ايجاد صنايع فراوري و بسته بندي کمک زيادي نمايد که اين هدف با تعامل و همکاري بيش از پيش باغداران با اين اتحاديه محقق خواهد شد.

 

 *آيا براي فتح بازارهاي داخلي هم برنامه اي داريد

يکي از اهداف بنده در سال آينده حضور قوي و پررنگ در بازارهاي تهران، تبريز، مشهد، اصفهان، شيراز و ساير استان‌هاي کشور مي باشد. در سال آينده در زمينه رب انار هم اقداماتي خواهم داشت.

 

 *برخي معتقدند بسته بندي ها ميتوانستند شيك تر و جذاب تر از اين باشد؛ نظر خودتان چيست؟

بله کاملاً موافق هستم. پله پله و با همفکري همشهريان مطمئناً در سال آينده و مراحل بعدي هم بسته بندي و هم ليبل ها با کيفيت تر و به روز تر خواهد شد. البته با توجه به اينکه عقيده  بر حمايت از توليد داخل دارم سبد ها را از کارخانه توليدي واقع در شهرک صنعتي ارسنجان تهيه کردم و انشاالله براي سال آينده سفارش سبد مخصوص و منحصر به فردي به اين کارخانه خواهم داد.

 

*برنامه اي براي فراوري محصول اناري كه احيانا مورد پسند بازار نيست داريد؟

اگر دست در دست هم دهيم مطمئناً مفهوم زنجيره توليد را محقق خواهيم کرد که يکي از اهداف زنجيره توليد اين است که صفر تا صد توليد و فرآوري محصول در يک مجموعه صورت گيرد که انار هم شامل همين زنجيره خواهد شد.

 

 *سخن شما با باغداران ارسنجاني و توليدكنندگان انار:

اگر ما به خود، محصول خود و شهر خود اعتقاد، اعتماد و ايمان داشته باشيم، مطمئناً قدرتمند خواهيم بود و محصولي را که براي آن يک سال تمام زحمت کشيديم و با بهترين کيفيت به عمل آورديم، به قيمت خوب و با افتخار در بازارهاي جهاني به فروش مي رسانيم. ما آمادگي اين را داريم که در سال آينده حتي اگر باغداري تمايل به فروش انار خود نداشته باشد، با يک هزينه ناچيز جهت حمل به سردخانه، بسته بندي و نگهداري در سردخانه محصول انار را براي آنان نگهداري مي کنيم تا در زمان مناسب و قيمت خوب به فروش برسانند.

 

 *سخن پاياني:

از مسئولان کشوري، استاني و شهرستاني تقاضا دارم، با اعتماد به نيرو، تفکر و انرژي جوان در کنار تجربيات افراد صاحب سابقه به جوانان فرصت دهند تا مشکلات کشور، استان و شهرستان با کمترين هزينه و در کوتاه ترين زمان ممکن حل شود.

احسان نصیری

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه