رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 1 بهمن 1399 - 22:06
  • کد خبر : ۵۱۳۱
  • چاپ خبر : سیر صعودی آمار دانشجویان در دانشگاه آزاد ارسنجان
دانشگاه از زیان دهی خارج شد

سیر صعودی آمار دانشجویان در دانشگاه آزاد ارسنجان

سفیرمردم| دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان در سال ۱۳۶۶به همت مردم اهل علم و فرهنگ و پیگیری‌های زنده یاد مرحوم دکتر اسکندری و جمع زیادی از دلسوزان شهرستان در ارسنجان افتتاح شد در آن زمان ارسنجان در سطح کشور تنها بخشی بود که موفق به دریافت مجوز و تاسیس دانشگاه شد و این نشان از […]

سفیرمردم| دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان در سال ۱۳۶۶به همت مردم اهل علم و فرهنگ و پیگیری‌های زنده یاد مرحوم دکتر اسکندری و جمع زیادی از دلسوزان شهرستان در ارسنجان افتتاح شد در آن زمان ارسنجان در سطح کشور تنها بخشی بود که موفق به دریافت مجوز و تاسیس دانشگاه شد و این نشان از علاقمندی مردم به علم و فرهنگ دارد. این واحد دانشگاهی در طول این ۳۳ سال با تلاش همه مسئولین و کارکنان ، از لحاظ زیرساخت‌های عمرانی ،آموزشی وپژوهشی توسعه و پیشرفت قابل توجهی داشته است و در حال حاضر از مقطع پیش از دبستان در مجموعه سما گرفته تا دوره دکتری در واحد آموزش های خود را به علاقمندان ارائه می نماید.
این دانشگاه در حال حاضر در ۲۸ رشته کاردانی، ۴۸ رشته کارشناسی، ۲۹ رشته کارشناسی ارشد و ۴ رشته دکتری از سراسر کشور دانشجو دارد. از نظر هرم هیئت علمی در مقایسه با سایر واحدهای استان فارس از شرایط بسیار مطلوبی برخوردار است و دارای فضا های آموزشی ، اداری و ورزشی بسیار مناسب و با کیفیت می باشد و با وجود بیش از ۳۶ آزمایشگاه وکارگاه در زمینه پژوهش وآموزش های عملی از سطح مطلوبی برخوردار است.

 

دکتر کشاورز رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان در تشریح وضعیت این واحد دانشگاهی گفت: حدود ۱۰ سال است که تقریبا اکثر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی سیر نزولی کاهش تعداد دانشجو دارند و بالطبع زیان ده شده اند. سال ۹۶ که بنده مسئولیت این واحد دانشگاهی را به عهده گرفتم واحد ارسنجان نیز علی رغم همه تلاش های قابل تقدیر مسئولان سابق، مثل اکثر واحدهای استان به دلیل سیر نزولی دانشجو و هزینه های بالا زیان ده شده بود. اما با برنامه ریزی صورت گرفته در طول این سه سال موفق شدیم شرایط را کنترل کرده و از روند زیان دهی خارج شویم.

دکتر کشاورز در مورد اقدامات صورت گرفته در چند سال اخیر گفت: با برنامه ریزی در دو حوزه صرفه جویی در هزینه ها و تلاش جهت جذب دانشجوی بیشتر موفق به کنترل شرایط شده‌ایم. وی ادامه داد در بحث صرفه جویی سعی نمودیم با استفاده از فرصت بخشنامه بازخریدی کارکنان و ایجاد مشوق ها و پرداخت دوبرابری حق سنوات، تعداد قابل توجه ای از پرسنل مازاد را با میل و تقاضای خودشان، بازخرید خدمت نماییم. تعداد دیگری هم که شرایط بازنشستگی داشتند با پرداخت سنوات خدمت بازنشسته شدند و در مجموع تعداد کارکنان از بیش از ۹۰ نفر به کمتر از ۵۰ نفر رسیده است. نکته قابل ذکر این است که این مهم در شرایطی بدست آمد که تامین اعتبار در واحد امکان پذیر نبود . لذا با یاری خداوند و پیگیری‌های مستمر و طاقت فرسا ، جهت پاداش بازخریدی و بازنشستگی این همکاران تا اکنون بیش 5/4 میلیارد تومان از سازمان مرکزی جذب نمودیم و ان شاءالله تا چند روز آینده نیز با تامین اعتبار، 5/1 میلیارد تومان دیگر از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی جذب خواهیم کرد. این کاهش تعداد کارکنان در بحث پرداخت حقوق و مزایا چیزی حدود 5/2 میلیارد تومان در سال برای ما صرفه جویی به دنبال داشته است.

وی در زمینه چگونگی افزایش آمار دانشجویان ورودی گفت: برای جلوگیری از سیر نزولی سالانه کاهش آماردانشجویان و جذب دانشجوی بیشتر علاوه بر برنامه بلند مدت پیگیری بیش از 20 رشته جدید و تصویب رشته میکروبیولوژی و آوردن رشته های تفاهمی مانند رشته حقوق ، مدیریت، مهندسی صنایع و… ، نیاز به احیای برخی رشته ها و تبلیغ رشته های موجود داشتیم. لذا در این سه سال با برنامه‌ریزی منسجم و هدف مند در بازه زمانی ثبت نام ها با پرداخت حداقل هزینه ممکن، تبلیغات رشته های دانشگاهی واحد ارسنجان را در تلویزیون شهری تمام شهرهای اطراف و چندین نقطه پر رفت و آمد شیراز پخش نمودیم. همینطور با همت ، همکاری و همدلی همکاران در ایام برگزاری آزمون سراسری، تعدادی از کارکنان واحد با حضور در حوزه های برگزاری آزمون سراسری در شهرهای سعادت شهر، بختگان، صفاشهر، نی ریز، خرامه و تمام حوزه‌های شهر مرودشت با پخش تراکت تبلیغ رشته های واحد ارسنجان تک‌تک داوطلبان از پتانسیل این واحد دانشگاهی مطلع شدند و به نوعی تبلیغات چهره به چهره انجام دادیم.
با ایجاد جو همدلی در واحد تلاش کردیم میزان رضایتمندی را بهبود ببخشیم .به عنوان نمونه برای اولین بار با وجود تمام مشکلات مالی موجود یکی از ساختمان های بلااستفاده واحد را تجهیز نمودیم و به عنوان خوابگاه در اختیار دانشجویان پسر قراردادیم که با این کار علاوه بر ایجاد امکانات رفاهی برای دانشجویان به نوعی درامدزایی نیز برای واحد داشتیم. با انجام این اقدامات بعد از چند سال سیر نزولی کاهش آمار دانشجویان ، امسال برای اولین بار در طول این ده سال شاهد سیر صعودی آمار دانشجویان بودیم به نحوی که تعداد دانشجویان از 1561 نفر در سال گذشته به 1628 دانشجو در نیمسال اول سال جاری رسید و با پذیرش دانشجو در نیمسال دوم تا کنون ، تعداد دانشجویان واحد به 1751 دانشجو رسیده است، که با توجه به ادامه ثبت نام ها پیش بینی می کنیم این تعداد به 1800 نفر برسد.خداوند را شاکریم که با این اقدامات این واحد دانشگاهی از زیان ده بودن خارج شد.

وی گفت: این روند در مدارس سما نیز به نوعی دنبال شده است و در حوزه سما نیز شاهد اتفاقات بسیار خوبی بودیم. با راه اندازی مقطع متوسطه دوم پسرانه و با تغییر ساختار مدیریتی مدارس سمای واحد ، نسبت به سال گذشته در تمامی مدارس آمار دانش آموزان ما افزایش یافته است.

دکتر کشاورز یکی از اقدامات مهمی که اخیرا در این واحد انجام شده را پرداخت مطالبات بیمه تامین اجتماعی از ابتدا تاسیس تا کنون برشمرد و گفت: تا به امروز نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان از مطالبات حق بیمه و جریمه بیمه پرداخت نشده سالهای گذشته به حساب تامین اجتماعی واریز شده و با توجه به حسابرسی های تامین اجتماعی هنوز نزدیک به 7۸۰ میلیون تومان از این مطالبات باقی مانده است که در حال رایزنی با تامین اجتماعی جهت گرفتن تخفیف در این زمینه هستیم. به نوعی می توان گفت با پرداخت این مبالغ تمام مطالبات بیمه‌ای از سال 1366 تا کنون به طور کلی تسویه خواهد شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان در پایان گفت: همه ی این تلاش ها باعث شد تا در اخرین ارزیابی صورت گرفته که نتایج آن اخیرا اعلام گردید، در بین بیش از 40 واحد و مرکز دانشگاه آزاد در استان، واحد ارسنجان رتبه چهارم استان را کسب نماید .
ان شاءالله با توکل بر خداوند و تلاش و همت همه همکاران و پشتیبانی مردم فرهنگ دوست شهرستان ارسنجان کما فی السابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان بعنوان یکی از محورهای مهم توسعه علمی ، فرهنگی و اقتصادی این شهرستان ایفای نقش نماید.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه